Jakou půdu potřebuji fazole?

Jakou půdu potřebuji fazole?

Jakou půdu potrebuji fazole

Fazol (Phaseolus) patří mezi bobovité rostliny a jeho domovinou je tropická Amerika. Patří mezi teplomilné plodiny, má rád chráněné a slunné polohy. Vyžaduje středně těžké až lehčí humózní půdy s dostatkem vápníku. Fazolím vyhovuje spíše vlhčí klima, za suchého počasí se jejich růst výrazně zpomaluje.
Archiv

Jak pěstovat fazol na zahradě

Úspěšné pěstování fazolí vyžaduje především dostatek teplých a slunečných dní. Optimální teplota by měla být kolem 22 °C, nižší či vyšší teploty nevadí, neměly by ale klesnout pod 15 °C. Půda pro pěstování by měla být lehčí až středně těžká, mírně vlhká s neutrální reakcí 6–7 pH.

Jak sadit velké fazole

Sázíme 3 – 6 fazolí pnoucích, zhruba 7 cm hluboko a 80 cm od sebe. Keříčkové sázíme po 3 – 4 kusech zhruba 35 cm od sebe. Fazole sázíme až přestanou přízemní mrazíky a půda je dostatečně prohřátá tj. teplota půdy okolo 10 stupňů.
Archiv

Jak pěstovat fazole doma

Zemina, stanoviště, zalévání Pro úspěšné pěstování a odpovídající sklizeň potřebují fazole lehčí, až středně těžkou, mírně vlhkou neutrální půdu, která nesmí být často vystavena suchu. Stanoviště vybírejte na místě s dopoledním sluncem či v polostínu.
Archiv

Co Nesnasi fazole

Nevhodní sousedé fazolí:

Nesnáší se s hrachem, mají podobné nároky na půdu. Nepěstujeme s cibulovinami (pór, cibule, česnek), nerozumí si ani s fenyklem.

Co dělat s Nedozrálými fazolemi

Fazole a jejich lusky můžeme jíst jedině zralé a nebo tepelně upravené. Nezralé obsahují toxalbuminy, což jsou jedovaté bílkoviny, ovšem právě rozložitelné vařením. Čili nedozrálé lusky, které jsou tak výborné vařené, určitě nepojídejte syrové.

Kdy a jak zasadit fazole

Jak správně pěstovat fazol

Obecně platí, že by se fazol měl sít v době, kdy teplota půdy neklesá pod 10 °C (od poloviny května). Semena keříčkového fazolu se sejí na vzdálenost 5–10 cm v řádcích vzdálených 40 cm. Hloubka výsevu by měla být zhruba 5–7 cm.

Co žere fazole

Škůdci hrachu a fazolí: třásněnka, obaleč, zrnokaz, květilkaTřásněnky na hrachu.Kyjatka hrachováHousenky obaleče hrachového.Dospělec zrnokaze.Dospělec listopase.Vzcházející fazole poškozené květilkou všežravou.

Po čem pnout fazole

Zemina by měla být lehčí až středně těžká, mírně vlhká, dobře propustná. Na kyselé, přemokřené nebo silně zaplevelené půdě špatně rostou i plodí. Fazole potřebují slunné stanoviště, ale snesou i mírný polostín.

Jak nechat naklíčit fazole

PostupDo sáčku vložíme 5–10 namočených vatových tamponů.Do sáčku vložíme tři fazole a sáček uzavřeme.Sáček pořádně uzavřeme, aby nám uvnitř držel vlhkost. Fazolky každý den pozorujeme a sledujeme, jak postupně vykukují kořeny.

Jak rychle roste fazole

Hloubka výsevu by měla být zhruba 5–7 cm. Výsev je možný i do tzv. hnízd – do jamek vzdálených 30–40 cm se sejí tři až čtyři semena. Fazol vzejde do týdne až 14 dnů.

Jaké fazole jsou jedovaté

Pozor, fazole se nesmí jíst syrové!

Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin. Tento lektin se nachází v syrových nebo nedovařených semenech některých druhů luštěnin. V nejvyšší koncentraci se fytohemaglutinin nachází v červených a bílých fazolích, v menším množství v různých odrůdách zelených fazolí a také v cizrně.

Které fazole jsou jedovaté

Všechny fazole až na fazole Mungo a Adzuki jsou jedovaté. Jedovaté jsou i jejich lusky, klíčky a další části. To však neznamená, že bychom měli fazole ze svého jídelníčku vyloučit nebo se jich obávat. Důležité je, abychom věnovali pozornost jejich přípravě.

Kde zasadit fazole

Fazol je teplomilná plodina, která vyžaduje teplejší polohy se záhřevnými, lehčími až polotěžkými půdami. V osevním postupu ho zařazujeme až do třetí tratě. Vyséváme, když teplota půdy neklesá pod 10 °C a je dostatečně zásobena vláhou, což bývá od poloviny května do poloviny června.

Co zasadit po fazolí

Aktuality

Rostlina Prospěšní sousedé
Fazole ředkvičky okurky mrkev květák saturejka rozmarýn Keříčkové fazole se kamarádí s bramborami a popínavé s kukuřicí
Hlávkový salát mrkev ředkvička okurky rajčata
Hrášek kedlubny mrkev okurky ředkvičky
Jahody salát špenát česnek

Proč nejíst fazole

Některé luštěniny – například fazole – jsou pro člověka za syrova nepoživatelné proto, že obsahují jedovaté lektiny. Ty jsou však tepelně labilní, což znamená, že vařením je lze zničit (a tím i zneškodnit). Pozor, fazole se nesmí jíst syrové! Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin.

Kdy se sklízejí fazole

Fazolky sklízíme v momentě, kdy dorostou délky asi 10 cm.

V té chvíli jsou nejlahodnější a nejzdravější. Fazolky stačí jemně utrhnout, dejte si při sklizni pozor, abyste omylem nevytrhli celou rostlinu. Pravidelná sklizeň podnítí růst nových a čerstvých plodů.

Jak dlouho trvá než vyklíčí fazole

Fazol vzejde do týdne až 14 dnů. Po vzejití půdu nakypřete.

Čím hnojit fazole

Ve fázi kvetení je možné podpořit nasazení květů a lusků dávkou dusíku 10 – 15 kg. ha-1. Hnojení fosforečnými a draselnými hnojivy závisí na jejich zásobě v půdě. Orientačně lze doporučit 25 – 40 kg P.

Co se stane kdyz snim syrové fazole

Obvykle za 2–3 hodiny po požití syrových fazolových bobů nebo lusků se objevuje nauzea, zvracení, břišní koliky, průjmy až pod obrazem hemoragické gastroenteritidy. Vzácněji může dojít k cirkulačnímu kolapsu a šoku v důsledku dehydratace.

Jak často zalévat fazole

Fazole mají především v období klíčení a při nasazování lusků rády vydatnou a pravidelnou zálivku, nesmíme je nechat žíznit. Jakmile se objeví květy, zaléváme rostliny vydatně jednou týdně, to je lepší než po troškách každý den.

Kdy a jak se sadí fazole

Jak správně pěstovat fazol

Obecně platí, že by se fazol měl sít v době, kdy teplota půdy neklesá pod 10 °C (od poloviny května). Semena keříčkového fazolu se sejí na vzdálenost 5–10 cm v řádcích vzdálených 40 cm. Hloubka výsevu by měla být zhruba 5–7 cm.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jaké plodiny pěstovat spolu

Které rostliny se podporují a pěstujeme je společněOkurky a celer. Společné pěstování okurek nakládaček a celeru přináší oboustrannou spokojenost.Česnek a jahodník.Růže a levandule.Afrikán a brambory, nebo rajčata.Bazalka a okurky.Kopr a mrkev.Křen a brambory.Zelí a celer.

Které fazole jsou nejzdravější

Fazole bílá máslová se dováží z Madagaskaru. Tento typ fazolí je velký, zploštělý, ledvinového tvaru. Po uvaření mají měkkou, moučnatou konzistenci. Tyto fazole lze kombinovat s jakoukoliv zeleninou, patří mezi nejzdravější potraviny vůbec.