Jakou látku na podšívku?
Co pouzit jako podšívku
Na podšívku se hodí splývavá hedvábí, která budou klouzat – v první řadě tedy satén, který ale bývá nejdražší, potom habutaj a krepdešín (tam ale pozor na klouzavost, kupříkladu krepdešíny ze ZV silk se na podšívky nehodí).
Archiv
Čím Podšít sifon
Acetát klidně můžeš, to je prodyšná podšívka, příjemná na tělo. Nebo sežeň neprůhledné hedvábí ve stejné barvě – charmeuse, dupion, habutai, krepdešín… Z toho by se pak dal udělat i živůtek a případně ho potáhnout taky tím šifonem, nebo ho tam nějak naaranžovat.
Jak Všít podšívku do šatů
Podšívku přišpendlíme lícem k líci na příslušné přední a zadní díly z vrchní látky, přitom se boční švy a okraje výstřihu a průramků stýkají. Podšívku přišijeme, začínáme resp. končíme přesně na vyznačené ramenní linii. Švové přídavky sestřihneme a v místech zaoblení je nastřihneme.
Archiv
Jak vybrat látku
Jak vybrat látkubarva – když se mi barvy nelíbí, pak si látku nekoupím, i kdyby byla sebekvalitnější.vysoká gramáž – obecně, i na léto, kupuji raději látky s vyšší gramáží, jsem toho názoru, že ručně šité věci se musí prát a opečovávat opatrně, nicméně stále to jsou užitkové věci a musí něco vydržet!
Archiv
Jak šít jemné látky
Při šití jemných látek často také vzniká problém při samotném šití na šicím stroji. Aby se vám šilo skutečně dobře, doporučuji pořídit speciální tenkou jehlu "microtex", která hladce projde mezi jemnými a nahusto tkanými nitěmi.
Jak Podsit saty
Šaty bych podšila asi nějakým elastickým hedvábím, nebo šikmo střiženou Karlou od Volfa. S těmi mírně pružnými látkami na podšívku letních šatů je potíž. Elastický hedvábný satén je skvělý, ale většinou hodně drahý.
Z jaké látky ušít šaty
Na letní šaty je nejlepší čistá bavlna, popřípadě s malou příměsí elastanu, kvalitní viskóza (pozor na tahavé viskózové úplety) a hedvábí. Není pravda, že hedvábí nelze prát doma, musí se jen prát opatrně a raději v ruce.
Jak se šije satén
Z látek jako je šifon nebo satén, je dělat klasický dvojitě složený šikmý proužek tak trochu peklo, takže používám jiný způsob, který je ale vhodný pouze pro tenké materiály, vzhledem k více vrstvám látky. Pro olemování používám proužek široký 5 cm, pokud jsou přídavky na švy obvyklých 1,5 centimetru.
Jak se šije hedvábí
Běžné polyesterové šicí nitě v barvě vybrané látky – hedvábí není nutné šít hedvábnými nitěmi. Krejčovský příložník nebo delší obyčejné pravítko. Krejčovskou křídu nebo mizící značkovací fix – i na světlé hedvábí doporučujeme bílou křídu, protože barevné křídy někdy nechávají nevypratelné skvrny.
Co ušít z flanelu
Flanel je lehký a hřejivý. Šijí se z něj košile, pyžama, domácí oděvy, ale i povlečení a jiný bytový textil. Z flanelu si s námi můžete ušít třeba: pyžamo nebo povlečení a mantinel.
Co ušít z viskózy
Z viskózy se šije zpravidla letní oblečení (tílka, topy, halenky, košile, lehké šaty, maxišaty, sukně krátké i dlouhé, kalhoty), oblečení pro významnější příležitosti (společenské šaty, tuniky, sukně, kalhoty, business oblečení) i noční a domácí prádlo (domácí kalhoty, šatovky, noční košile, pyžamo), různé módní …
Co ušít že saténu
Využití saténu – na svadbu i na bežný deň
Látka se používá hlavně na šití svatebních šatů, smokingů, kravat, elegantních košil nebo ozdobných aplikací. Satén, který má smíšené složení je oblíbený zase v dětských, dámských a pánských šatnících. Je žádaný také při výrobě tašek, kostýmů nebo podšívek.
Jakou nití šít úplet
Při šití úpletů nezapomeneme na to, že potřebujeme jehly s kulatou špičkou (označení stretch nebo jersey/ball point), do klasického šicího stroje tedy označení jersey/ball point/stretch 75/80/90 (podle síly úpletu a síly použité nitě) 130/705H (označení pro jehly do běžných domácích strojů). Více v článku o jehlách.
Jak začistit látku bez Overlocku
Pevné silné látky (např.
U silných pevných látek je založení v obloučku dost nepěkné. Volíme tedy jednu z variant – buď začistíme jednoduše lemovací gumičkou, nebo vypracujeme podsádku. Takhle raději ne – založení softu v kraji do obloučku vytvoří vlnky z přebytečného obvodu. Zakončení softu lemovací gumičkou.
Co si doma ušít
A čím tedy s dětmi začít Nejlepší je šití z plátna, rovné švy. Můžete zkusit ušít praktické věci jako polštářek, povlak na polštářek, pytlíček, obaly na kapesníčky, ubrousek a kapsičku na svačinu, nebo nákupní tašku. A v neposlední řadě můžete zkusit ušít aktuálně velice potřebnou věc – roušku.
Jakou jehlu na satén
Základem je hodně špendlit, stehovat, pečlivě rozžehlovat. Jehly universal 70-80. Řezací kolečko je na klouzavé materiály lepší než stříhání nůžkami a lépe se vám bude pracovat na koberci nebo jiném neklouzavém povrchu.
Jak se pozná pravé hedvábí
Přírodní hedvábí je sice citlivé na teplo, ale hoří špatně. Při vložení do plamene se neochotně rozhoří a jakmile ho vytáhnete, zhasne. Spálené vlákno je černé a na konci zůstane černá kulička, kterou lze však rozmáčknout prsty. Při hoření hedvábí páchne jako hořící vlasy.
Co ušít ze zbytků látek
Co ze zbytků látek1) Jednoduchý vak. Ze tří různobarevných látek vykouzlíte praktického pomocníka do města, na trénink i dovolenou.2) Čelenka v bohémském stylu.3) Na sluchátka.4) Pytlíčky na všechno.6) Jehlan na drobnosti.8) Ohřívací zajíček.9) Pro nerušené snění10) Letní klobouk ze zbytku.
Jak prát 100% Viskozu
Údržba viskózových látek – viskózu lze prát v pračce, a to na 30ºC. Zvláštností viskózy je její chování při praní – namočením jakoby ztvrdne, ale po uschnutí se vrátí do své původní podoby. Ždímat na menší otáčky.
Co je 100% viskóza
Viskóza je celulózové vlákno na bázi přírodních surovin, které se získává ze dřeva a bavlny. Viskóza je tedy vlákno z chemicky zušlechtěných přírodních surovin. Je velmi savá, měkká, příjemná na omak, má specifický matný lesk a umí se dobře s tělem aklimatizovat.
Jak se žehlí satén
Povlečení z bavlněného saténu doporučujeme žehlit z rubové strany. Žehličku nastavte na program bavlna/len (žehlička se třemi puntíky). Tento program odpovídá teplotě max. do 200°C.
Co se dá šít z úpletu
Vlastnosti a využití úpletu
Úplet si zamilujete pro jeho vlastnosti i všestranné využití. edná se o pružnou a prodyšnou látku, která je příjemná na tělo. Navíc z ní ušijete téměř všechno. Využít lze na trička, šaty, mikiny, legíny, tepláky, sukně, dětské oblečení, čepice, nákrčníky či čelenky.
Jak sešit úplet
Při šití úpletů je zásadní nepoužívat rovný steh – látka je pružná, ale steh nepruží a při nošení by stehy popraskaly. Potřebuju-li rovný steh, používám místo něj entlovací steh nastavený na malou šířku (kolem 0,5 mm: např. asi 0,4 mm pro ba. jednolíc a nepružnou teplákovinu) a střední délku.
Co to je overlock
Overlock je označení speciálního stehu nebo šicího stroje, který sešívá a začišťuje švy (používáme pro to termín obnitkovávání). Pokud se nevypne ořezový nůž, tak šev šicí stroj ořízne, sešije a začistí v jednom kroku. Ukázka overclockového stehu se třemi nitěmi, sedm stehů na krok.
Jaké nitě na úplet
Ještě donedávna se zdálo, že šít na klasickém stroji úplet rovnostehem prostě nelze, protože steh, na rozdíl od úpletu, nepruží, a nitě se tak při napnutí úpletu na postavě trhaly, ale nově je na trhu dostupná pružná nit Sabaflex, s níž se dá šít na obyčejném stroji obyčejným rovnostehem a steh přitom pruží.