Jak zpracovat reishi?

Jak zpracovat reishi?

Jak se používá reishi

Reishi je druh medicinální houby, která se v Asii (v tradiční čínské medicíně) a jinde na světě používá už celá staletí. Jako léčivo se užívá plodnice (nadzemní část) i mycelium (vlákna spojující skupinu hub). Reishi může pomáhat proti infekcím, plicním onemocněním a rakovině, snižovat stres a zlepšovat spánek.
Archiv

Jak poznat Lesklokorku

Jedná se o dřevokaznou houbu, která je řazena mezi stopkovýtrusné (v těle houby dochází ke splynutí obou jejich jader a vzniku výtrusů). Její klobouk (plodnice) má nezaměnitelnou lesklou barvu, která se mění s věkem houby. V mládí je špinavě žlutá a posléze přechází přes červenohnědou až kaštanově hnědou.

Na co je lesklokorka lesklá

Lesklokorka lesklá funguje jako prevence většiny onemocnění. Je protivirová, protizánětlivá, protirakovinná, pomáhá zbavit se alergií a astmatu. Značně posiluje imunitu, tělo tak chrání před škodlivým zářením, elekrosmogem a volnými radikály.

Kde roste houba reishi

Reishi pochází z oblasti Asie, konkrétně Číny, kde má také své specifické podmínky pro růst, tak aby obsahovala veškeré aktivní látky. Reishi se nejvíce daří v horských oblastech Číny, jelikož má ráda chladnější a vlhké prostřední.

Kdy jíst reishi

Při preventivním užívání užívejte 1-2 kapsle denně (2-3 měsíce v roce) na lačno (20 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle), zapijte vodou nebo slabým čajem. Při zdravotních problémech užívejte 3-4 kapsle denně do zmírnění problémů (je vhodné poradit se s lékařem či praktikem čínské medicíny).

Jak dlouho užívat reishi

Vstřebávání reishi podporuje vitamín C. Je dobré reishi užívat v těchto intervalech: 3 týdny v měsíci a 1 týden vynechat. nebo 5 dní v týdnu a 2 dny pauza.

Jak poznat reishi

Plodnice této houby je větinou silně lesklá (odtud pochází i český název lesklokorka lesklá). Klobouk má vějířovitý tvar a dorůstá až 30 cm velikosti. Má žlutohnědou až kaštanově hnědou barvu.

Jak vypadá houba reishi

Jak reishi vypadá a kde na ni můžeme narazit Jedná se o chorošotvarou plodnici s hladkým, lesklým povrchem a vějířovitým či ledvinovitým tvarem klobouku o průměru cca 3 až 25 cm. Mladé houby jsou zbarvené dožluta, postupně tmavnou do rezavě hnědé, tmavě kaštanové až purpurově černé.

Co to je reishi

O Reishi. Reishi (lesklokorka lesklá, Ganoderma lucidum) je jednou z nejužívanějších vitálních hub. V tradiční čínské medicíně se využívá po tisíciletí pro své vitalizující účinky. Má domovinu v Asii, kde je nazývána též „božskou houbou nesmrtelnosti“.

Kde roste lesklokorka lesklá

Lesklokorka lesklá roste hojněji jen v oblastech teplomilné květeny od června do listopadu v listnatých a smíšených lesích na kořenech a pařezech listnáčů – hlavně dubů, habrů a jedlých kaštanů.

Jak pěstovat reishi

Houba Reishi – možnosti pěstování

Většinou se využívá dřevo, na kterém roste houba v přírodě. Obvykle se jedná do dubová polena. Ta se nejdříve nechají vyschnout a následně se naočkují podhoubím. Pak se polena zahrabou do půdy, která je plná živin.

Co obsahuje houba reishi

Reishi obsahuje všech osm esenciálních aminokyselin, které si lidské tělo neumí samo vytvořit (valin, leucin, izoleucin, methionin, threonin, fenylalanin, tryptofan a lysin), vitamin D a vitamíny skupiny B. Najdeme v ní i železo, selen a další minerály, především draslík, vápník, fosfor, hořčík, zinek a měď.

Jak pěstovat Reishi doma

Růst plodnic: Umístíme do prostředí s teplotou 28°C s rozptýleným světlem, nejlépe do skleníku nebo fóliovníku. Vlhkost udržujeme rosením v rozmezí 70-80%. Sklizeň plodnic: Sklízejí se plodnice, které získají červenohnědé zabarvení s bílým okrajem klobouku, vylomením ze zeminy.

Jak pěstovat Lesklokorku

Obdobný název: Lesklokorka lesklá – Ganoderma lucidum

bukové nebo topolové, sáček z umělé hmoty (nejlépe se osvědčil varný sáček na tlačenku). K pěstování potřebujeme místnost se stálou teplotou v rozmezí 25–28°C a s vysokou vzdušnou vlhkostí, osvětlenou denním rozptýleným světlem a s možností větrání.