Jak zpracovat kořenovou zeleninu?
Jak správně uskladnit kořenovou zeleninu
Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.
Jak naložit kořenovou zeleninu
U kořenové zeleniny postupujeme obdobně: omyjeme ji, očistíme a nakrájíme na kostičky. Nakrájenou zeleninu vsypeme do mísy, na 1 kg mrkve a petržele použijeme 30 dkg soli. Směs pečlivě promícháme, nejlépe rukama. Pak už stačí opět jen napěchovat do uzavíratelné sklenice.
Archiv
Jak udělat sterilovanou zeleninu
Při vlastní sterilaci se zelenina uzavře do sterilizovaných nepropustných nádob (např. sklenic) a po určitou dobu se zahřívá při vysoké teplotě. Působením tepla dochází ke zničení nežádoucích mikroorganizmů a zamezení působení enzymů. Zelenina se steriluje buď v kyselém (sladkokyselém nálevu) nebo ve slaném nálevu.
Jak zpracovat zeleninu
Očištěnou zeleninu nakrájíme na kousky, dáme do hrnce, zalijeme vroucí vodou (2x tolik, kolik je zeleniny) a cca 2 minuty povaříme. Následně zeleninu prudce zchladíme v ledové vodě a necháme okapat na čisté utěrce. Takto připravenou zeleninu uložíme do vhodných pytlíků, nebo nádob, a dáme ji zamrazit.
Archiv
Co udělat z kořenové zeleniny
Kořenová zelenina se hodí téměř do jakéhokoliv jídla. Zazáří jako příloha k masu, rozehraje základ polévky nebo omáčky, doplní těstoviny, rizota i nákypy. Sluší jí to i v úpravách nasladko – od dezertů přes smoothie až po zmrzlinu.
Jak udržet zeleninu čerstvou
Každý kousek ovoce a zeleniny jednoduše obalte fólií a skladujte tak, jak jste zvyklí. Kromě fólie vám při skladování pomohou také skleněné dózy nebo plastové krabičky. Jednak vám umožní skladovat jednotlivé druhy odděleně, takže se nebudou vzájemně dráždit, a navíc se díky nim k ovoci nedostane vzduch.
Jak uchovat zeleninu na zimu
v zavařovacích sklenicích, uchovat ve spižírně. Jsou ale i jiné způsoby, které mrkev, petržel, celer, černý kořen, pastiňák nebo ředkev či červenou řepu uchovají přes zimu v čerstvém stavu. Již naše babičky dávaly sklizenou kořenovou zeleninu do bedýnek s pískem, ve kterých vydržela podle potřeby skoro až do jara.
Jak sterilizovat kořenovou zeleninu
Zdravější je však klasické zavařování – zeleninu očistěte a povařte 10 minut v osolené vodě s kořením podle chuti. Horké rozdělte do sklenic, zalijte nálevem, zavíčkujte, postavte dnem vzhůru nebo sterilujte 10 minut při 80 °C.
Jak dlouho sterilizovat zeleninu
Větší sklenice sterilujte 10 až 13 minut, menší 5 až 8 minut. Doba se odvíjí také od tvrdosti plodů. Měkké ovoce a zeleninu nechte sterilovat kratší dobu, tvrdou potom delší.
Co uvařit z kořenové petržele
Petržel je skvělá v tom, že lze zužitkovat úplně celá. Kořen je báječný do polévek anebo nakrájený na proužky a pečený v troubě s kapkou olivového oleje jakožto zdravé a nesmažené hranolky, které navíc neobsahují zbytečně moc sacharidů. Výborný je také nastrouhaný do pomazánek nebo salátů, jako je třeba Coleslaw.
Jak dlouho PECT kořenovou zeleninu
Předehřejte troubu na 200 °C. Zeleninu rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem, pokapejte ji olejem, osolte a opepřete. Pečte doměkka a dozlatova 40–50 minut. Plech v troubě během pečení otáčejte, aby se zelenina pekla stejnoměrně.
Které ovoce a zelenina nepatří do lednice
Ze zeleniny a ovoce do chladničky v žádném případě nepatří rajčata, okurka, avokádo, banány, hrušky, citrusové a další exotické plody. Rajčatům chlad brání v dozrávání a způsobuje nevýraznou moučnou chuť.
Jak dlouho vydrží rajčata v lednici
Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé
Druh | V tmavé a chladné spíži | V ledničce |
---|---|---|
Rajčata | 3 – 5 dní | 2 – 7 dní |
Paprika | 5 dní | 5 – 7 dní |
Brokolice | 3 – 5 dní | |
Mrkev, petržel | 1 týden | 2 – 3 týdny |
Jak skladovat zeleninu bez sklepa
Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice.
Jak dlouho vydrží zavařená zelenina
I když je sterilace provedena správně a víčko „drží“ tak, že je zabráněno mikrobiálnímu kažení, dochází k fyzikálním i chemickým změnám potraviny, čímž se zhoršuje konzistence, barva, chuť a vůně. U kompotů a sterilované zeleniny je vhodné spotřebovat je asi do dvou let.
Jak dlouho se vaří petržel
Postup: Petržel oloupeme a uvaříme do měkka (asi 10 minut vaření v osolené vodě), vyndáme ji, necháme vychladnout a nastrouháme najemno, přidáme prolisovaný česnek (ev.
Jak zpracovat petržel
Samotná nať se dá zpracovat do vývaru nebo do základů omáček. Na použití do salátů zasyrova je někdy příliš vláknitá a tuhá, takže je potřeba ji vždy vyzkoušet (popřípadě ji před použitím krátce blanšírovat). Nať si ale můžete jednoduše usušit do zásoby a později použít jako přídavek do vývaru nebo do polévek.
Jak ochutit pečenou zeleninu
Zeleninu je dobré posolit na samotném začátku, aby se chuť stihla vstřebat do pokrmu, takže kousky lehce osolte. Můžete přidat také vaše oblíbené bylinky pro dochucení. Pozor však, aby se vám bylinky nespálily. Já klasicky přidávám pepř, kmín, grilovací koření nebo koření na zeleninu.
Jak upéct zeleninu v troubě
Prostě jen vezmete pár kousků zeleniny, vhodíte do pekáčku a zavřete do trouby rozehřáté na 220 stupňů. O půl hodiny a jedno až dvě promíchání později máte nebezpečně návykovou přílohu pro všednodenní večeře. Zelenina na povrchu vlivem prudkého žáru zkaramelizuje, změkne, zezlátne a zesládne.
Jak správně skladovat zeleninu v lednici
Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice. Zelenina se v lednici umísťuje do k tomu určených spodních šuplíků.
Proč nedávat rajčata do ledničky
Určitě proto nedávejte rajčata do ledničky, ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu. Ten totiž zastavuje proces jejich dozrávání, a tím zabraňuje vzniku charakteristické chuti. Chlad také ničí buněčné membrány rajských jablíček, a tím se jejich dužina stává moučnatou.
Proč nesmí banán do lednice
Ani banány nepatří do chladu. Teplota pod 12 stupňů jim vyloženě škodí. Místo, aby dozrávaly a sládly, v lednici moučnatí. Podobnou teplotu potřebuje i papája, mango nebo třeba ananas.
Jak uchovat kořenovou zeleninu na zimu
Seřízněte nať pár centimetrů nad kořenem, odstraníte tím přebytečné množství vody a zároveň udržíte kořen déle čerstvý. Poté kořenovou zeleninu umístěte do bedýnky naplněné vlhkým pískem, substrátem nebo hoblinami. Ideální teplota na přezimování je mezi 2–5 °C, zelenina takto vydrží až do jara.
Co dělat když nechytnou víčka při zavařování
Normálně to můžeš zavařit ještě jednou, jestli máš normální narážecí víčka, tak přes to co nechytlo naraž křížem nový a znova zavař, neboj!
Jak poznat zkaženou zavařeninu
Při zavařování je potřeba udělat test, abyste si mohli být jistí, že je správně zavařená. Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit.