Jak zemřel Bartolomeo Diaz?
Co obeplul Bartolomeo Diaz
Bartolomeu Dias, také Bartolomeo Diaz (asi 1450 – 29. května 1500 u mysu Dobré naděje), byl portugalský mořeplavec, který jako první obeplul mys Dobré naděje.
Kdo jako první obeplul mys Dobré naděje
Prvním Evropanem, který obeplul mys Dobré naděje, byl portugalský mořeplavec Bartolomeo Dias v roce 1488. Ten tomuto místu dal název „mys Bouří“ (Cabo das Tormentas). Později portugalský král Jan II. přejmenoval mys na „mys Dobré naděje“ (Cabo da Boa Esperança), protože otevíral „nadějnou“ cestu do východních moří.
Kdo pojmenoval Bouřlivý mys
Když mys Dobré naděje poprvé v roce 1488 obeplul mořeplavec Bartolomeo Diaz, nazval skalnatý výčnělek mysem Bouřlivým.
Kdo se jako první dostal do Indie
V letech 1487 – 88 Bartolomeo Diaz dosáhl mysu Bouří (přejmenován na mys Dobré naděje). O deset let později (1497 – 98) Vasco da Gama doplul na Indické pobřeží (město Kalikut). Podařilo se mu navázat obchodní spojení (hlavní zájem byl o koření).
Kdo jako první obeplul Afriku
Vasco de Gama (1449-1524), Portugalec), lodi Sao Gabriel, Sao Raphael a Berrio. V letech 1497-1498 poprvé obeplul Afriku a našel námořní cestu do Indie.
Kde se nachází Střelkový mys
Střelkový mys (anglicky Cape Agulhas, afrikánsky Kaap Agulhas) je mys, který je nejjižnějším místem afrického kontinentu (34° 49′ j. š.). Poledník, který jím prochází (téměř přesně 20° 00′ v. d.), představuje pomyslnou hranici mezi Atlantským a Indickým oceánem.
Kdo objevil Bourlivy mys
Portugalec, plavil se v letech 1477–1478 kolem západní Afriky, objevil ústí řeky Kongo a jižní mys, který nazval Bouřlivý. Aby to námořníky neodrazovalo, byl přejmenován na mys Dobré naděje. Španěl, lodě Santa Maria, Nińa a Pinta. V roce 1492 přistál u východního břehu Ameriky.
Kdo obeplul celý svět
Až výprava portugalského mořeplavce ve španělských službách Fernaa de Magalhaese přinesla definitivní a nezvratitelný důkaz o tom, že mají pravdu – jako první obeplula planetu. Sám Magalhaes (známý též jako Ferdinand Magellan či Fernando de Magallanes) zpět do Evropy nedorazil, neboť byl zabit na Filipínách.
Co udelal Vasco da Gama
Před 510 lety, 20. května 1498, přistál v Kalkatě na pobřeží Indie portugalský mořeplavec Vasco da Gama, čímž objevil mořskou cestu do Indie. Nebyla to ovšem jeho jediná cesta. Do Indie jako admirál připlul ještě v roce 1502.
Kdo doplul do Indie
V letech 1487 – 88 Bartolomeo Diaz dosáhl mysu Bouří (přejmenován na mys Dobré naděje). O deset let později (1497 – 98) Vasco da Gama doplul na Indické pobřeží (město Kalikut). Podařilo se mu navázat obchodní spojení (hlavní zájem byl o koření).
Proč se píše mys s tvrdým Y
Po písmenu (hlásce) m píšeme v kořenech domácích slov y/ý pouze v tzv. vyjmenovaných slovech a ve slovech příbuzných nebo od nich odvozených (např. mýt, umývat, mydlárna). V příponách píšeme i/í (např.
Co to je mys
Mys je obvykle skalnatý výběžek pevniny do moře nebo oceánu, často bývá ze tří stran obklopen vodou.
Jak dlouho trvala cesta kolem světa
Celá cesta trvala tři roky a 27 dní; pro zajímavost: současným světovým rekordmanem v nejrychlejší plavbě lodí kolem světa je od ledna 2017 francouzský jachtař Francis Joyon, jenž zeměkouli obeplul v trimaranu za 40 dní, 23 hodin, 30 minut a 30 sekund.
Kde zemřel Magalhaes
27. dubna 1521, Mactan, FilipínyFernão de Magalhães / Úmrtí
Kdo obeplul celou Afriku
Vasco de Gama (1449-1524), Portugalec), lodi Sao Gabriel, Sao Raphael a Berrio. V letech 1497-1498 poprvé obeplul Afriku a našel námořní cestu do Indie.
Jak se píše sirup
Starší vydání Pravidel českého pravopisu psaní sjednotila tak, že jako spisovné uvedla jen dvě, syrob a syrup. Ve většině evropských jazyků se však slovo sirup píše s „i“, např. rusky sirop, slovensky sirup, německy Sirup, francouzsky sirop, italsky siroppo atd., latinsky sirupus.
Co to je smýkat
Smýkat znamená pohybovat se smykem, slovo smýčit má význam uklízet. 3. Smyčka, přesmyk, přesmyčka, smyčec, průsmyk.
Jak poznat že je v domě myš
Poznáte je jednoduše díky tukovým značkám, které jsou tvořené z oleje a různých nečistot z kůže hlodavců a díky moči, která se vyskytuje podél stěn. Hlodavci obecně často močí, například myš je schopna zanechat až 3 tisíce kapek za pouhých 24 hodin. A pokud budete pozorní, po nocích vydávají hlodavci různé zvuky.
Jak vypadá myš
Jak myš domácí vypadá Drobná myška váží pouhých 40 gramů, má šedohnědou barvu, velké oči a kulaté uši. Téměř holý ocásek je stejně dlouhý jako tělo, které dosahuje délky 7 až 10 cm. Špičatý čumák dodává myši domácí vysoce roztomilý vzhled.
Jak dlouho trvá obeplout svět
„A tam se musí dostat do toho frontálního systému, který je potom proveze Indickým oceánem, Tichým oceánem, a když mají štěstí, tak se frontální systém stočí na sever do Atlantiku a vyveze je ještě skoro až k rovníku,“ popsal Křížek. Za ideálních podmínek to lze podle počítačových modelů stihnout právě za 45 dní.
Co je to Syrob
Řepný sirob je tradiční zdravé přírodní sladidlo z Podkrkonoší, které nelze k ničemu přirovnat. Je vyroben pouze z cukrové řepy, vaří se již od roku 1873 a zejména za války nahrazoval Sirob cukr, kterého byl nedostatek. Díky vysokému obsahu minerálních látek je velice zdravý.
Co to je javorový sirup
Javorový sirup je přírodní sladidlo získávané nejčastěji z mízy javoru cukrového (ovšem je možné ho vyrábět i z mízy jiných javorů). Z javorů se dá získat na jaře jejich navrtáním a zachycováním vytékající šťávy. Ta je pak následně zahušťována zahřátím.
Co to znamená slovo Nachomýtnout se
Nachomýtnout se
Když se někde nachomýtneme, znamená to, že se tam ocitneme náhodou, k něčemu se přimotáme.
Co to znamená slovo Dmýchat
Význam vyjmenovaného slova dmýchat
Dmýchat znamená někam záměrně foukat vzduch. V kovářských dílnách nesmělo dříve chybět zařízení zvané dmychadlo, určené k foukání vzduchu do ohně, aby ve výhni lépe hořel.
Co vadi Mysim
K odpuzení myší ale stačí pouhá přítomnost kočky nebo psa. Myši jejich pach odpudí a budou se vyhýbat celému vyznačenému teritoriu. Netypickou alternativou jsou hadí výkaly, které můžete obstarat ve Zverimexu. Had je dalším přirozeným nepřítelem myší a jeho trus působí jako přirozený odpuzovač myší.