Jak vznikl povrch ČR?

Jak vznikl povrch ČR?

Co je to povrch ČR

Naše republika je vnitrozemský stát ve střední Evropě, její rozloha je 78 864 km2. Na povrchu naší republiky se vyskytují nížiny, roviny, kopce, pohoří a vodstvo. Nejnižší místo ČR je u Hřenska, jeho nadmořská výška 115 m n. m. Nejvyšší místo ČR je Sněžka v Krkonoších, kde nadmořská výška je 1602 m n. m.
ArchivPodobné

Co tvoří převážně povrch ČR

Pahorkatiny (výšková členitost 30–150 m) tvoří největší část území Česka (asi 2/5 území, 39 %). Nacházejí se převážně v nadmořských výškách 300–600 m, místy dosahují až 700 m n. m. Nejrozsáhlejší pahorkatina: Středočeská pahorkatina (6328 km2; nejvyšší bod: Drkolná 729 m n. m.).

Jak se počítá povrch

Povrch tělesa je součet obsahů všech ploch, které těleso ohraničují.

Jak se nazývají nížiny na Moravě

Nížinami do 300 m n. m. jsou pak Polabí, Dyjsko-svratecký úval, Hornomoravský úval, Dolnomoravský úval a Ostravská pánev.

Které české pohoří je plochou nejrozsáhlejší

Rozloha pohoří a dalších geomorfologických celků České republiky, žebříček

Pořadí Pohoří, celek Rozloha celku v km2
1. Nízký Jeseník 2 894 km2
2. Křižanovská vrchovina 2 722 km2
3. Křemešnická vrchovina 2 634 km2
4. Benešovská pahorkatina 2 410 km2

Co je to Georeliéf

Reliéf v geografii, též georeliéf, je odborný pojem geografie a geografických disciplín ve věcném významu slovního spojení „tvářnost neboli vzhled povrchu“ (reliéf) Země, v případě užití složeného slova georeliéf s jednoznačným významem spojeným s jeho první částí geo-, týkající se Země.

Co je obsah a povrch

Obsah je mírou (tedy charakteristikou velikosti) dané dvourozměrné části prostoru. Označuje se písmenem S, či v mezinárodním použití písmenem A. Povrch tělesa je součtem obsahů všech ploch, které geometrické těleso ohraničují.

Jak se značí povrch

Povrch se značí písmenem S (počáteční písmeno latinského slova superficie znamenající právě povrch/obsah).

Jaké jsou nížiny v ČR

Nížiny v Česku

Česko je poměrně vysoko položené a nížiny do 200 m n. m. tvoří jen velmi malou část území, podél dolních toků Labe, Dyje a Moravy. Nížinami do 300 m n. m. jsou pak Polabí, Dyjsko-svratecký úval, Hornomoravský úval, Dolnomoravský úval a Ostravská pánev.

Jaké jsou naše největší nížiny

Polabskou nížinu můžeme označit za největší nížinnou oblast České republiky. Zaujímá plochu 5 044 km² – do této rozlohy jsou zahrnuty geomorfologické celky Dolnooharské, Středolabské a Východolabské tabule.

Jaké je naše nejvyšší pohoří

Nejvyšší pohoří ČR, přehled 16 pohoří

Pořadí Název pohoří Nejvyšší hora
1. Krkonoše Sněžka
2. Hrubý Jeseník Praděd
3. Králický Sněžník Králický Sněžník
4. Šumava Plechý

Co to je pohoří

Pohoří je obecné označení vypuklého georeliéfu hornatinného, případně i vrchovinného rázu. Hory je běžné označení pro hornatiny. Pohoří se z geologického hlediska dělí na tektonická a netektonická. Pohoří nebo také hory, jsou podle nejjednodušší definice skupiny hor obklopených nižším georeliéfem.

Co to je hornatina

Hornatina je typ zemského povrchu s velmi členitým reliéfem. Výšková členitost je 300 až 600 m. V Česku hornatiny zaujímají zpravidla část povrchu v nadmořské výšce 900 až 1 600 m. Hornatiny mají výrazné úpatí vůči sousedním terénním tvarům.

Co je to endogenní pochod

Endogenní (vnitřní) geologické pochody

Zabývá se procesy, které probíhají v zemi a na povrchu se pouze mohou projevit jejich důsledky – např. sopečná činnost, zemětřesení, orogeneze (vrásnění), deformace zemské kůry.

Co to je povrch

Povrch tělesa je součet obsahů všech ploch, které těleso ohraničují.

Jak se označuje povrch

Povrch se značí písmenem S (počáteční písmeno latinského slova superficie znamenající právě povrch/obsah).

Jak vznikají nížiny

Nížina jezerní je tvořena vynořeným dnem jezera. Nížina deltová představuje rovinu při ústí řeky do moře s četnými rameny a lagunami (např. nížina deltová řeky Amazonky, 100 000 km2). Nížina piedmontová vzniká spojením říčních náplavových kuželů při vyústění toku z pohoří do nížiny.

Jak se jmenují nížiny v ČR

Nížiny v Česku

Česko je poměrně vysoko položené a nížiny do 200 m n. m. tvoří jen velmi malou část území, podél dolních toků Labe, Dyje a Moravy. Nížinami do 300 m n. m. jsou pak Polabí, Dyjsko-svratecký úval, Hornomoravský úval, Dolnomoravský úval a Ostravská pánev.

Jaký je rozdíl mezi nížinou a rovinou

Setkáváme se s termíny nížina a vysočina (viz výše). Nížiny jsou území o nadmořské výšce 0 – 200 m (300 m) s rovinatým charakterem a max. relativní vertikální členitostí do 75 m. Vysočiny jsou území s nadmořskou výškou nad 200 m (300 m) a relativní vertikální členitostí větší než 75 m.

Jaké jsou hory v Čechách

Jsou to Krkonoše, Hrubý Jeseník, Králický Sněžník a Šumava. První čtyři nejvyšší vrcholy ČR se nacházejí v Krkonoších, až na pátém místě je mimokrkonošský vrchol – Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku. Třetí nejvyšší pohoří ČR – Králický Sněžník se dostává ke slovu až na jedenácté příčce pomyslného žebříčku.

Co jsou to hory

Hora je výrazná vyvýšenina kupovitého, kuželovitého nebo tabulovitého tvaru s relativní výškou nad okolním terénem 300 m a vyšší. Není přesná definice pro určení rozdílu mezi horou a kopcem, ale útvary označované jako hora mají obecně větší sklon stoupání než kopec.

Co je to Kerná činnost

kerná pohoří např. Ťan Šan, Apalačské pohoří, Dračí hory, Krkonoše, Jeseníky… Vzniká, když jedna z ker mezi dvěma zlomy vystoupí nad okolní povrch. Vzniká, když jedna z ker mezi dvěma zlomy poklesne pod okolní povrch.

Co to jsou velehory

m. Slovník spisovné češtiny (SSČ) uvádí, že slovo „velehory“ označuje vysoké horstvo (nad 2000 m nadmořské výšky). Nejvyšším pohořím na Zemi je, podle absolutní nadmořské výšky, Himálaj se 14 nejvyššími vrcholy světa přesahujícími 8 000 m.

Co zkoumá geologie

Geologie je nauka o Zemi. Zkoumá složení, stavbu a historický vývoj Země. Rovněž se zabývá pochody, které probíhají uvnitř naší planety i na jejím povrchu. Jedná se vlastně o vědu deskriptivní (popisnou), analytickou (poskytuje výklad dějů) a historickou.

Jak vznikla Litosfera

Zemská kůra vznikla ze zemského pláště složitým vývojem, který trval milióny let. Tvoří ji horniny různého stáří a původu. Mocnost zemské kůry je větší pod vysokými pohořími (přes 70 km) než pod oceány (jen 5-7 km).