Jak Vzkrisit orchidej?

Jak Vzkrisit orchidej?

Kdy zalévat orchideje

Hlavním pravidlem je zalévat orchidej jednou za týden nebo jednou za 10 dní. Substrát nemá být příliš vlhký, zejména v zimních měsících. Zalévat se má vychladlou převařenou vodou nebo dešťovou. Tu můžete získávat i díky vysokovýkonnému čerpadlu do sudu, kterým pohodlně naplníte barely různých objemů.

Čím zalévat orchideje aby kvetly

Pro správné zdraví vašich orchidejí je důležité dopřát jim měkkou vodu, nejlépe dešťovou. Dobrým zdrojem dešťové vody je i sníh, který můžete jednoduše nechat rozmrznou a následně s touto vodou (pokojové teploty) orchideje zalévat.

Jak zachránit orchidej bez kořenů

Pokud bylo třeba odřezat velké množství kořenů nebo jste narazili na orchidej bez kořenů, i nyní ji můžete zachránit. Špičky výhonků odstraňte a rostlinu umístěte do nádoby. Pokud orchideji poskytneme vhodné podmínky pro vývoj, rostlina si vytvoří silný kořenový systém.

Jak správně namáčet orchideje

Můžete tak udělat klidně den předem, aby v čase, kdy je namáčena, měla voda pokojovou teplotu a nezpůsobila rostlině teplotní šok. Poté do vody vložte orchidej a nechte ji tam stát po dobu 30 minut. Následně ji vyjměte, ale nechte ještě třeba po dobu dalších 30 minut ve dřezu, aby přebytečná voda odtekla.

Jak vzkřísit orchidej

Orchidej položte do vody

Nachystejte si nádobu, do které nalijte vodu v pokojové teplotě. Nechte ji několik hodin odstát. Poté do ní ponořte orchidej i s listy. Když rostlině chybí kořeny, musí nasát vláhu alespoň těmi zbývajícími.

Kde se nejlepe daří orchideje

Kam orchidej umístit Pro co nejlepší růst a vývoj je důležité dodávat orchideji hodně světla (ne však přímé slunce!) a čerstvého vzduchu. Dáváme ji proto zpravidla k oknu, a to do místnosti, kde je teplota přes den přes 22° Celsia (nikdy ne nižší než 17°C) a v noci okolo 18°C.

Proč vadnou listy orchidejí

Listy jsou svraštělé, povadlé a začínají žloutnout. Příčinou takového stavu je téměř vždy nedostatek vody. Může to být následek přílišné zálivky, jež v krátké době způsobí poškození (uhnití) kořenů. Nemocné kořeny pak nedokážou vláhu dovést až do listů a rostlina vadne.

Jak zachránit starou orchidej

Jak zachránit orchidej, když začala chřadnoutZkontrolujte kořeny. V prvé řadě vyndejte květinu z květináče.Odstraňte některé listy. Pokud vaší orchideji uhnívají kořeny, odstraňte spodní listy.Orchidej položte do vody.Orchidej přesaďte.Orchidej pravidelně roste.

Jak zachranit Vadnouci orchideje

Přečtěte si, co udělat, aby se vaše vadnoucí orchidej zase vzchopila.Zkontrolujte kořeny. V prvé řadě vyndejte květinu z květináče.Odstraňte některé listy. Pokud vaší orchideji uhnívají kořeny, odstraňte spodní listy.Orchidej položte do vody.Orchidej přesaďte.Orchidej pravidelně roste.

Jak správně zalévat orchideje

Orchideje nikdy nezaléváme na list, v horku je dobré použít rosení a jednou za sedm až deset dní celý kořenový bal i s květináčkem ponoříme do vlažné vody, např. do kbelíku. Voda pro koupání rostlin nesmí být příliš teplá ani studená. Ideální je rozmezí 25 až 30 °C.

Na jakou stranu dát orchideje

Ideální místo je co nejblíže u okna s orientací na západ či východ, kde není nadměrné slunce nebo stín. Na okenní parapet orchidej umísťujeme v zimě, ale jen tehdy, pokud jí nehrozí průvan. V létě ji chráníme před přímým sluncem, na které reagují listy tím, že mění barvu do červena.

Kdy a jak hnojit orchideje

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv formu hnojení orchidejí, pamatujte na to, že příliš mnoho hnojiva rostlinu zničí. Hnojte jednou za měsíc a pouze během aktivního růstu. V zimě a po přesazení dopřejte květinám klid na regeneraci. Nehnojte ani kvetoucí rostliny.

Čím čistit listy orchideje

Na čištění listů použijte banánovou slupku

Použít ale můžete také pivo, ale dejte pozor, aby již bylo bez bublinek. Pivo můžete také nalít do rozprašovače, lépe se s ním bude pracovat. Vatový tampon můžete namočit také do obyčejného mléka, což se hodí hlavně pro orchideje.

Co se vzdušnými kořeny orchidejí

Vzdušné kořeny vypadají velmi zdravě – ponechte je u rostliny. Pak její kořenovou část zhruba na hodinu ponořte do vlažné vody. Kořeny, jež byly mimo květináč, změknou, a budete s nimi moci pracovat bez rizika, že je polámete.

Co s opadanou orchidejí

Hýčkejte své orchideje stříháním a hnojením

Jakmile jsou květy vaší orchideje opadané nebo jich zbývá už jen několik, měli byste vyschlé výhonky těsně nad třetím kolínkem, zvaným též očkem, odstřihnout nůžkami. S trochou štěstí může květní stvol znovu dvakrát až třikrát vyrašit.

Co s Prelitou orchideje

Jak zachránit orchidej, když začala chřadnoutZkontrolujte kořeny. V prvé řadě vyndejte květinu z květináče.Odstraňte některé listy. Pokud vaší orchideji uhnívají kořeny, odstraňte spodní listy.Orchidej položte do vody.Orchidej přesaďte.Orchidej pravidelně roste.

Kde stříhat orchideje

Po odkvětu

U většiny orchidejí se stonek odstřihne na bázi rostliny. Orchideje Phalaenopsis jsou schopné na stejném stonku vykvést ještě jednou. Po odkvětu stonek zařízneme k prvnímu širšímu očku od konce květního stonku. Pokud stonek nevykvete a začne schnout, seřízneme ho asi centimetr od báze rostliny.

Čím hnojit orchideje

S hnojením orchidejí buďte opatrní

Ze substrátu získávají orchideje jen minimum živin, proto je potřeba přihnojovat. Hnojit můžete tyčinkami nebo tekutým hnojivem. Tyčinky s hnojivem zapíchnuté do substrátu uvolňují živiny postupně. Tekuté hnojivo lze aplikovat se zálivkou nebo na listy.

Jak ostříhat kořeny u orchideje

Orchidej vyjměte z květináče, očistěte od všeho substrátu a ostříhejte jen ty špatné (duté a shnilé) kořeny, jež byly uvnitř květináče. Vzdušné kořeny vypadají velmi zdravě – ponechte je u rostliny. Pak její kořenovou část zhruba na hodinu ponořte do vlažné vody.

Jak poznat že je orchidej přelitá

Pozor na přelití!

Listy uvadají, žloutnou, usychají a rostlina postupně odumírá. Přelití zjistíte, když se podíváte květině na kořeny. Zdravá orchidej má kořeny světle nazelenalé (většinou před zalitím) nebo zelené (po zálivce), pevné, neuhnilé a zakončené špičkou.

Jak dlouho vydrží květy orchideje

To očekávání je namístě, vždyť orchideje kvetou v průměru 3 měsíce, a to dva až třikrát do roka.

Jak často hnojit orchideje

Substrát musí mezi jednotlivými zálivkami vyschnout. Zalévá se jen jednou týdně, v zimě stačí i 1x za 14 dní a to ponořením květináče do nádoby s odstátou vodou – postačí na 2–3 hod. Hnojíme 1 x za 14 dní speciálním hnojivem pro orchideje, které přidáme do zálivkové vody.

Kdy a jak stříhat orchideje

Po odkvětu

U většiny orchidejí se stonek odstřihne na bázi rostliny. Orchideje Phalaenopsis jsou schopné na stejném stonku vykvést ještě jednou. Po odkvětu stonek zařízneme k prvnímu širšímu očku od konce květního stonku. Pokud stonek nevykvete a začne schnout, seřízneme ho asi centimetr od báze rostliny.

Co s koupenou orchidejí

Jakmile bude vaše orchidej dostatečně hydratovaná, nechejte přebytečnou vodu odtéct a poté ji vraťte na její původní místo. U orchidejí je důležité si dát pozor zejména na nechtěné přelití rostliny nebo naopak na vysušení kořenů.

Jak často koupat orchideje

Orchideje nikdy nezaléváme na list, v horku je dobré použít rosení a jednou za sedm až deset dní celý kořenový bal i s květináčkem ponoříme do vlažné vody, např. do kbelíku. Voda pro koupání rostlin nesmí být příliš teplá ani studená.