Jak vypadá Verbena?

Jak vypadá Verbena?

Jak zalévat verbenu

V parních dnech zalévejte každý den. Nenechte přeschnout substrát déle než 2 dny. Ve stínu rostlina nepokvete. Nebojte se verbenu přezimovat.
Archiv

Kam zasadit verbenu

Verbena se uplatní zejména na místech, kam svítí slunce celý den. Netrpí úpalem, pokud má dostatek vláhy, proto je vhodné ji vysazovat do samozavlažovacích nádob. Ale i v nich je dobré kontrolovat zásobu vody a doplňovat ji zhruba každý třetí den.
Archiv

Kdy dát verbeny ven

Rostliny otužujeme – větráme jim, později je přesunujeme za okno, kde mohou být, pokud je teplota vyšší než 5 °C. Jakmile pomine nebezpečí jarních mrazíků, vysadíme verbeny do truhlíku, na záhon či do závěsné mísy. Polovinu výhonů každé sazenice zaštípneme, podpoří se tím větvení a kvetení.

Jak dlouho kvete Verbena

Drobné fialové květy jsou nahloučené v hustých vidlanech. U tohoto druhu verbeny není známa jiná barva než fialová. Zaslouží si být v trvalkových záhonech nejen pro svou zajímavou barvu a rostlinnou stavbu, ale také z toho důvodu, že kvete velmi dlouho, takřka 3 měsíce, a to od července až do závěru září.
Archiv

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Jaké balkonové květiny na přímé slunce

Sázkou na jistotu budou zmíněné petúnie, ale také surfinie a pelargónie, levandule nebo růže. Krásně vám porostou na jižně orientovaných balkonech a místech, kam celý den půjde hodně světla, potažmo slunce!

Jak správně Zaštipovat

První zaštipování se doporučuje provádět v druhém týdnu vegetativní fáze, druhé těsně před přepnutím na květ či po něm. Zaštipovat rostliny můžete do nekonečna. Mezi jednotlivými zásahy ale nechte rostlinu chvíli odpočinout. Po prvním zaštípnutí počkejte, až nové výhonky udělají alespoň 2 patra.

Jak uchovat Verbenu

Jestliže chcete uchovat stávající rostliny na příští rok, na podzim je zkraťte asi na polovinu a postavte na světlé místo, kde bude teplota kolem 10°C. Je ale potřeba je pravidelně zalévat, kořeny potřebují stálou vlhkost. Na jaře pak rostliny zkrátíte asi na 5 cm a postavíte na teplejší místo.

Kdy vysévat Verbenu

Semena se vysévají podle druhu od února do března. Druh V. rigida a V. canadensis a Verbena x hybrida se vysévají v únoru.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Co dát do truhliku na slunce

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co do truhlíku na okno

Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.

Kdy Zaštipovat

Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.

Jak se Zastipuje

Zaštipovat rostlinu znamená řezat či stříhat její výhonky větviček, čímž větvení krásně podpoříte, respektive maximalizujete, a to je u rostlin maximálně žádoucí jev. S každým zaštípnutým výhonkem zvyšujete počet větviček, ale zároveň také snižujete výšku rostliny.

Jak voní Verbena

Verbena (Verbena officinalis), česky Sporýš lékařský je vytrvalá bylina kvetoucí slabě fialovými nebo narůžovělými květy. Výtažek z čerstvě sklizených listů a větviček verbeny se získává parovodní destilací a má příjemně svěží bylinkovou vůni s citrusovým nádechem.

Na co je Verbena

Sporýš je účinný i jako součást ústní vody. Vnitřně se dá užívat též v podobě tinktury. Verbena má močopudné účinky, a proto působí blahodárně při zadržování vody v těle. Celkově napomáhá posílení organismu, působí při svalových křečích, nachlazení, ale také při neplodnosti, jelikož posiluje vaječníky.

Co je to Verbena

Sporýš lékařský (Verbena officinalis) je vytrvalá, okolo půl metru vysoká bylina kvetoucí v červenci a srpnu drobnými, slabě fialovými nebo narůžovělými květy v klasnatém květenství. V české přírodě je rostlinou nepůvodní; je považován za archeofyt, neboť rostl na území České republiky již před koncem 15. století.

Co v červenci do truhlíku

Do zastíněných truhlíků můžete zasadit třeba begonie, které si svou krásou v ničem nezadají s růžemi, nebo pivoňkami. Další květinou, upřednostňující stín je fuchsie, nebo balzamína. Všechny vyjmenované druhy mají spoustu barevných variant, takže vám nic nebrání v tom, abyste se blýskly nádherně rozkvetlými truhlíky.

Co v lete na balkon

Jaké květiny na horký balkon

Hodně slunce mají v oblibě skalničky, sukulenty, petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), vitálka (Sanvitalia), osteospermum (Osteospermum) i šruchy (Portulaca). Můžete pěstovat i voňavé bylinky, okrasné trávy, citrusy, rozchodníky (Sedum).

Jak Zaštipovat květy

První zaštipování se doporučuje provádět v druhém týdnu vegetativní fáze, druhé těsně před přepnutím na květ či po něm. Zaštipovat rostliny můžete do nekonečna. Mezi jednotlivými zásahy ale nechte rostlinu chvíli odpočinout. Po prvním zaštípnutí počkejte, až nové výhonky udělají alespoň 2 patra.

Proč Zaštipovat rajčata

Zaštipování rajčat má obrovský význam

Tyto malé větvičky jsou na rostlině opravdu zbytečné, protože brzy zasychají, ale k tomu, aby vyrostly, budou potřebovat živiny. A právě díky zaštipování se dočkáte nejen větší úrody, ale také se k rostlině dostane více světla a zajistíte jí větší odolnost vůči houbovým chorobám.

Co je Verbena citronová

Citronová verbena (aloisie citronová) je subtropická keřovitá trvalka vyznačující se, jak název napovídá, výrazným citronovým aroma. To je při správném pěstování silnější než u meduňky nebo citronové trávy. Citronová verbena pochází z Jižní Ameriky a v Evropě se pěstuje už po staletí.

Jak voní neroli

Neroli má květinově sladkou citrusovou vůni doplněnou hořkým kořeněným podtónem. Získává se destilací vodní parou z květů pomerančovníku hořkého (Citrus aurantium), který roste v oblasti Středomoří.

Jak vypadá sporýš

Sporýš lékařský (Verbena officinalis) je vytrvalá, okolo půl metru vysoká bylina kvetoucí v červenci a srpnu drobnými, slabě fialovými nebo narůžovělými květy v klasnatém květenství. V české přírodě je rostlinou nepůvodní; je považován za archeofyt, neboť rostl na území České republiky již před koncem 15. století.

Jaké květiny dát na balkon

Balkonové rostliny milující slunce jsou např.:Balkonové rostliny: petúnie, pelargónie, kadidlovník, bakopa, kopretiny pařížskáSezonní rostliny: vřes, gazánie, dvouzubec zlatý, maceška, zimní astry.Bylinky: levandule, oregano, rozmarýn, šalvěj, tymián.