Jak vyčistit ucpané trysky v 3D tiskárně?

Jak vyčistit ucpané trysky v 3D tiskárně?

Jak vyčistit trysku u 3D tiskárny

Chcete-li trysku mechanicky vyčistit, zahřejte ji po vyjmutí z hotendu pomocí horkovzdušné pistole nebo případně fénu a vyjměte zaseknutou hmotu pomocí kleští nebo pomocí pinzety. Pokud jste používali PLA nebo ABS, je možné trysku chemicky vyčistit. ABS se rozpouští v acetonu a PLA v tetrahydrofuranu nebo ethylacetátu.

Jak urychlit 3D tisk

Nejsnáze to můžete provést během tiskového procesu otočením ovládacího tlačítka proti směru hodinových ručiček. Otáčením po směru hodinových ručiček tisk opět zrychlíte.

Jak vyjmout filament

Pokud se filament zlomil hned na kraji PTFE trubičky, měli byste začít Metodou č. 1 – při ní se budete snažit filament protlačit skrze hotend. Pokud alespoň 0,5 cm až 1 cm filamentu čouhá ven, je potřeba aplikovat Metodu č. 2 a vytáhnout filament kleštičkami.

Jak vyměnit trysku Prusa

PostupOdšroubujte trysku pomocí dodaných kleští. Pokud používáte trysky E3D z našeho online obchodu, použijte 7mm klíč (M4) nebo 7mm nástrčkovou hlavici.Ujistěte se, že nastavená teplota (280 °C) se nezměnila. Držte topný blok klíčem, opatrně přišroubujte novou trysku a pevně ji utáhněte.

Jak vyměnit trysku na 3D tiskárně

Podržte topný blok 16mm klíčem (nebo nastavitelným klíčem). K odšroubování trysky použijte kleště nebo nejlépe 7mm nástrčný klíč. Buďte opatrní, tryska je stále horká! Položte odmontovanou horkou trysku na nehořlavý povrch a odložte ji dál, abyste se o ni náhodou neopřeli nebo se jí nedotkli.

Jak dlouho tiskne 3D tiskárna

Příkon tiskárny se odvíjí od řady faktorů, ovšem nejčastěji odebírá 100-150 W. Pepa ví, že tisk rosničky na MK3s zabere 1 h 16 min, na MINI je to 1 h 10 min a na SL1 vyjde na 1 h 48 min.

Jak vyměnit trysku na Ender 3

Je to spotřební materiál. Abyste ale trysku mohli vyměnit, je potřeba zahřát hotend na nějakých 200 – 220 stupňů, aby šla tryska vyšroubovat. K povolení trysky doporučuji použít větší kleště a nástrčkový klíč například z Gola sady. Trysku vyšroubujeme, zkontrolujeme jestli uvnitř "kostky" není nějaký starý filament.

Jaká je optimální teplota trysky pro tisk PLA materiálu

Pokud vrstvy nedrží pohromadě a tloušťka vrstvy je dle doporučení, zkuste zvýšit teplotu extruderu. Doporučené teploty pro PLA jsou 190 – 210°C, pro ABS 220 – 240°C, TPE/TPU 245 – 255 °C.

Jakou trysku na 3D tisk

Tryska s větším průměrem umožňuje zkrátit dobu tisku, aniž byste museli zvyšovat rychlost tisku. Velké trysky s rozměrem 1,2 mm vám umožní tisknout neuvěřitelně pevné konstrukční díly. Nejběžnější tryska má rozměr 0,4 mm, ale pro rychlejší tisk můžete použít velikost trysky 0,6 mm nebo 0,8 mm.

Jak se starat o 3D tiskárnu

Stačí ji před každým tiskem vyčistit isopropyl alkoholem (IPA), který obsahuje alespoň 90 % alkoholu. V případě nouze můžete použít i čistič oken. Pokud si ovšem všimnete, že na vaší tiskové ploše výtisky nedrží, důkladně očistěte celý povrch acetonem, čímž přilnavost obnovíte. Aceton ale nepoužívejte příliš často.

Jak zlepšit kvalitu 3D tisku

Pokud používáte ochlazování tisknutého objektu, neměla by být tato funkce použita u tisku prvních vrstev. pro zlepšení přilnavosti materiálu můžete použít speciální podložku zvanou BuildTak. Případně lze použít speciální lepící pásky. Pro ABS je vhodná kaptonová páska, pro PLA zase malířská maskovací páska.

Jak správně složit Hotend

Postup sestavení hotendu:Do chladiče našroubujeme heatbreak.Na heatbreak našroubujeme vyhřívací kostku.Na vyhřívací kostku přišroubujeme trysku.Pomocí imbusu povolíme šroub pro pojistění termistoru na vyhřívací kostce a připojíme termistor.Nakonec nasadíme silikonovou ochranu na vyhřívací kostku a máme hotovo.

Jak vyhladit PLA

Vyhlazení PLA je tak trochu oříšek. V různých diskuzích na internetu se objevuje několik rad, jak vyhladit PLA a zřejmě se najde celá řada lidí, která to umí a praktikuje. Nejčastější radou je použití chloroformu. Ten se však dá získat pouze se speciálním povolením, které zřejmě většina lidí nemá.

Jak se zbavit Stringování

Můžete se zbavit stringů pomocí horkovzdušné pistole (nebo i zapalovače – ale buďte velmi opatrní). Nastavte horkovzdušnou pistoli asi na 200 °C a zaměřte ji na stringy po dobu jedné až dvou sekund. To je roztaví, aniž by došlo k poškození výtisku.

Jak dlouho Vytvrzovat resin

Tabulka:

Material Washing (IPA) Postcuring
Model White 2 х 3min 3min @405nm (200W)
Basic Resin Red 2 х 3min 15min @405nm (200W)
Industrial ABS 2 х 3min 15min @405nm (200W)
Industial Flex 2 х 3min 15min @405nm (200W)

Jak vyměnit trysku na 3d tiskárně

Podržte topný blok 16mm klíčem (nebo nastavitelným klíčem). K odšroubování trysky použijte kleště nebo nejlépe 7mm nástrčný klíč. Buďte opatrní, tryska je stále horká! Položte odmontovanou horkou trysku na nehořlavý povrch a odložte ji dál, abyste se o ni náhodou neopřeli nebo se jí nedotkli.

Jak vyčistit Heatbreak

V takovém případě si totiž můžete být jisti, že byla tryska filamentem zcela naplněna a došlo ke správnému vyčištění. Nejčastěji dochází k ucpání v části heatbreaku a je tedy vhodné uvolnit ozubená kola podavače a malým imbusovým klíčem (cca 1,5 mm) ručně zkusit heatbreak zprůchodnit.

V čem rozpustit Pla

PLA je rozpustné pouze v chemikáliích jako chloroform nebo horký benzen. Pro spojení více částí dohromady použijte lepidlo.

Jak vyleštit Pla

Specialitou je tzv. mokré broušení. Princip broušení je stejný, jen musíte brusný papír čas od čas namočit. Průběžně namáčeným vysoce zrnitým papírem můžete docílit hladkého povrchu, který se bude lesknout.

Co způsobuje Stringování

Stringování, někdy také označováno jako “oozing” či “chlupatý tisk”, je nežádoucí efekt při 3D tisku, kdy na vytištěném objektu zůstávají jemné nitky filamentu. K tomu dochází, pokud filament pokračuje v úniku z trysky během přesunu extruderu na další polohu.

Jak kalibrovat 3D tiskárnu

Krok č. 3 – Zkalibrujte extrudér Od vstupu do extruderu si na filamentu změřte 100 mm a označte si to fixou. Nechte rozehřát hotend. Počkejte, dokud tiskárna nedokončí extruzi. Pro odhad množství vytlačeného filamentu použijte značky, které jste si udělali nad a pod značkou u 100 mm.

Jak Vytvrdit Resin

Resin (nebo také syntetické pryskyřice) jsou tekuté plasty vytvrzované UV zářením. Tyto materiály se používají u stereolitografických 3D tiskáren. Fotosenzitivní pryskyřice může být vytvrzena laserem nebo světlem, a tím přeměněna na pevný model.

Jak rozebrat Hotend

Bez jakéhokoli zahřívání ručně našroubujte trysku do otvoru se závitem v topném bloku. Zašroubujte ji úplně dovnitř a poté ji uvolněte o celou otáčku (jak je popsáno v kroku 3 manuálu k sestavení E3D V6 hotendu) a vytvořte mezeru asi 1 mm mezi tryskou a blokem.

Jak vyhladit 3D tisk

Tiskne se obdobně snadno jako PLA, nekroutí se a lze jej dobře vyhladit v isopropylalkoholu (IPA). Pokud však zvolíte použití výparů obdobně jako u ABS/acetonu, počítejte s tím, že tvorba hladkého povrchu bude trvat klidně několik hodin. Pro rychlejší vyhlazení je potřeba zajistit, aby IPA stékal po povrchu.

Jak vyhladit ASA

Filament s názvem ASA čili akrylonitrilstyrenakryl byl vytvořen jako alternativa k již zmíněnému ABS a jeho výsadou je zvýšená odolnost proti UV záření. Oba tyto materiály lze snadno vyhladit v dostupném acetonu.