Jak vybrat velikost lyže?

Jak vybrat velikost lyže?

Jak dlouhé lyže si koupit

Ideální délka lyží závisí na zdatnosti lyžaře, typu lyže nebo osobních preferencích lyžaře. Obecně ale platí, že ideální délka lyží pro začátečníka a pokročilého lyžaře (tedy obvyklé rekreační sjezdaře) je mezi výškou brady a nosu. Kratší lyže jsou lépe ovladatelné, ale méně stabilní při vyšších rychlostech.
ArchivPodobné

Jak velke mají být sjezdove lyze

Délka lyží

U lyží pro krátký oblouk volte spíše kratší délku (postava – 15 až – 20 cm), lyže pro dlouhý oblouk vybírejte delší (– 5 cm až na výšku postavy). Závodníci pak mají lyže pro Super G či sjezd i delší, nežli je výška jejich postavy.
ArchivPodobné

Jak dlouhé lyže pro ženu

Délka lyží

Velmi přibližně platí, že začátečník bude spokojený na délce 140 až 160 cm. Nejběžnější délky pro pokročilého budou do 160 cm u žen a 160 – 175 cm u mužů.
Archiv

Jak vybrat lyže podle váhy

Při výpočtu 100kg : 160cm = dostaneme na 1 délkový centimetr hran/ploch lyží při bočním smyku působí lyžař vahou / tlakem / hmotností / silou cca 0,6 kg / kp – uvažujeme o průměrné šířce rekreačních lyží. Ve vztahu váha lyžaře : délka lyží – je délka lyží v tomto vzorkovém případě 1,6 násobek váhy lyžaře.
Archiv

Jaká má být velikost carvingových lyží

Co se týče délky, měly by tyto lyže být o patnáct i více centimetrů, než je výška lyžaře, přičemž závisí na individuálních potřebách, ale třeba i váze jezdce. (Vyšší lyžaři volí delší a tvrdší varianty.) Lyže pro sjezd má také velký rádius, protože točivost je u ní jen minimálně důležitá.

Jak se správně lyžuje

Jeďte plynule, krátké rovnoměrné oblouky a snažte se udržovat pravidelný rytmus – právě ten je klíčem k lyžování v hlubokém prašanu a zajistí, že sníh bude zatáčet za vás. Zapomeňte na mýtus, že v hlubokém sněhu je dobré lyžovat v záklonu!

Jak vybrat prvni lyže

Dětské lyže by měly být o 10 – 20 centimetrů kratší, než je výška postavy dítěte. U úplně malých dětí, které budou lyžovat poprvé, to může být i 30 cm. Delší lyže by dítěti špatně ovládaly, zpomalilo by to jeho učení a také by jej to mohlo od lyžování odradit.

Jak mají být dlouhé carvingové lyže

Co se týče délky, měly by tyto lyže být o patnáct i více centimetrů, než je výška lyžaře, přičemž závisí na individuálních potřebách, ale třeba i váze jezdce. (Vyšší lyžaři volí delší a tvrdší varianty.) Lyže pro sjezd má také velký rádius, protože točivost je u ní jen minimálně důležitá.

Jak se měří velikost lyží

Správná délka lyží: pro ženu, muže a dítěKlíčové faktory.Základní vodítko pro určení délky je na základě úrovně lyžařských schopností.Začátečník: výška lyžaře mínus 10-15 cm.Pokročilý: výška lyžaře mínus 5-10 cm.Expert: výška lyžaře plus až 5 cm.Určení správné délky dětských lyží je o něco větší věda než pro dospělé.

Jak vybrat lyže pro začátečníka

U začátečníka bych volil lyže klidně o 10 – 15 cm kratší než je výška lyžaře. Dále bych doporučil měkčí lyže a střední radius zatáčení. Mírně až středně pokročilý lyžař by se měl cítit nejlépe na lyžích o 5 – 10 cm kratších než sám měří. Výběr druhu lyže je u něj širší.

Jaký rádius lyží

Délka univerzální lyže se vybírá tak, aby vám sahala zhruba ke kořeni nosu. Šířka lyže pod botou se pohybuje do 80 cm, ale nehraje takovou roli. Vykrojení rekreačních lyží obíhá poloměr okolo 15–17 m u pánů a 10–15 m u dam. Takové lyže se snadno ovládají, odpustí chyby, nenadřete se.

Kam na lyže pro začátečníky

Pro začátek se vyplatí vybrat si vhodnou mírnější sjezdovku se sedačkovou lanovkou. Lépe se vám také bude začínat na sjezdovkách, kde nebude moc lidí. Vybírejte tedy spíše menší a méně známé areály. Kvalitní sjezdovky pro začátečníky i ubytování najdete v lyžařském areálu Severák v Jizerských horách.

Jak se měří lyže

Správná délka lyží: pro ženu, muže a dítěKlíčové faktory.Základní vodítko pro určení délky je na základě úrovně lyžařských schopností.Začátečník: výška lyžaře mínus 10-15 cm.Pokročilý: výška lyžaře mínus 5-10 cm.Expert: výška lyžaře plus až 5 cm.Určení správné délky dětských lyží je o něco větší věda než pro dospělé.

Jak se měří délka lyže

Obecným pravidlem je vybrat takovou délku lyže, která je nejméně po vaší bradu a nejvýše 10cm nad vaši hlavu. Jakou délku vybrat přesně pak závisí na několika okolnostech.

Co znamenají čísla na lyžích

Čím větší číslo, tím větší oblouk a opačně. Za krátký oblouk (radius) je považována hodnota cca do 13-14 m, střední 14-17 m a dlouhý 17 m a výše. Výrobci většinou uvádějí radius jen u jedné délky lyže – např 162 cm (r=15 m), což ale znamená, že u delší varianty bude i větší radius a opačně.

Kde se nejlépe lyzuje

Největším lyžařským střediskem v České republice je podle délky sjezdovek Špindlerův Mlýn v Krkonoších, kde najdete 25 km sjezdových tratí. Nejvýše položeným lyžařským areálem je Praděd – Ovčárna (1445 m.n.m.), následuje Ramzová (1325 m.n.m.) a Rokytnice nad Jizerou – Horní Domky (1310 m.n.m.).

Kam na lyže na jeden den

Třeba na jeden den.Ještěd. Ideální terén pro rodiny s dětmi, ale i náročné lyžaře.Kouty nad Desnou. Kouty najdete asi 80 kilometrů od Olomouce a v nich největší lyžařské středisko na Moravě.Veľká Rača. Hledáte-li skutečný lyžařský ráj, vypravte se na Slovensko.Lipno.Stuhleck.

Jak správně obout Lyzaky

Z boty tedy vyndáte vnitřní botičku a nohu vložíte do skeletu. Prsty byste se měli dotýkat špičky skeletu. Mezi patou a zadní částí skeletu vznikne mezera. Pokud je tato mezera do 9 mm, jde o velikost vhodnou pro výkonnostní jezdce a je nutné počítat s dalšími úpravami skeletu.

Jak často seřizovat lyže

Seřízení vázání se dělá hned z několika důvodů. Jedněmi z nich je třeba váha lyžaře , jeho dovednosti či styl jízdy. Vzhledem k tomu, že je vázání vystaveno i venkovním teplotám, tlakům a mechanickému opotřebení, je doporučeno seřizovat ho minimálně jednou ročně.

Kam se jezdí lyžovat

Kam na lyže v Česku: 10 nejlepších tuzemských sjezdovekNejdelší: Rokytnice nad Jizerou.Nejslavnější: Špindlerův Mlýn.Nejpohodlnější: Červená Voda.Nejnáročnější: Špičák na ŠumavěNejnovější: Klínovec.S nejhezčí horskou chatou: Dolní Morava.Nejvhodnější pro děti: Lipno.Nejblíže Praze: Chotouň

Po jaké době vyměnit lyže

„Vypráskaná“ lyže, nedrží na tvrdém. Nápadně se jí klepou špičky bez známky pružení, nedrží dobře v oblouku, je neklidná a rozvibrovaná.

Jak často brousit lyže

Každá lyže by se měla brousit po každých 40 – 50 hodinách lyžování, aby neztratila svoje jízdní schopnosti.

Jak casto seřizovat lyže

„Seřizovat by se mělo každý rok, i kdyby se vám nezměnila váha nebo výška. Vázání totiž každým rokem stárne a je opravdu potřeba ho opravdu překontrolovat. “ Svědomitý lyžař by neměl zapomenout i na celkový servis lyží.

Proč voskovat lyže

Proč je důležité lyže voskovat Pokud lyže pravidelně nevoskujete, mohou být náchylné k vysychání a nebudou na sněhu klouzat tak hladce. To negativně ovlivní pohodlí a efektivitu lyžování, protože pohyb vyžaduje větší úsilí a práci nohou.

Jak poznat nabroušené lyže

Stupeň nabroušení lyží můžete zkontrolovat nehtem. Pokud jím jemně přejedete po hraně prkna nahoru a dolů a zjistíte, že zůstávají malé kousky nehtu, pak jsou lyže řádně nabroušené. Známkou otupených lyží je, že na zemi nedrží tak dobře jako například po zakoupení nebo posledním servisu.