Jak vybrat dlažbu do chodby?

Jak vybrat dlažbu do chodby?

Jakou dlažbu do chodby

Ve většině chodeb je dodnes na podlaze dlažba v mnoha barvách, rozměrech a kombinacích. Jaká by podlaha na chodbě měla ideálně být Nejlépe vodě a vlhku odolná, příjemná i při chůzi bez bot nebo přezůvek, pocitově teplá, dobře udržovatelná, bezpečná a neklouzavá. Hlavně by se vám měla také líbit.
Archiv

Jak vybrat kvalitni dlažbu

Pro venkovní použití bychom měli vybírat keramické dlaždice s nasákavostí pod 3 %, úplně nejlepší volbou pak jsou vysoce slinuté dlaždice s nasákavostí pod 0,5 %. Ty dokážou odolat i mnohem nižším teplotám a vyššímu počtu cyklů, než vyžaduje norma.

Jak poznat kvalitní dlažbu

Pokud chceme nakoupit kvalitní dlažbu, je nutné sledovat pevnost dlažby (použitý materiál, použití nebo absence glazury a výška dlaždice), otěruvzdornost (obrusnost) a desing dlažby.

Jak vybrat dlažbu do kuchyně

Dlažba by měla být také snadno čistitelná, proto do kuchyně volíme raději dlažbu s hladším povrchem. Dalšími podstatnými vlastnostmi, je nízká nasákavost a protiskluznost. Do běžné domácnosti stačí vybírat dlažbu v kategoriích R9–R10,“ vysvětluje Eduard Justa, konzultant značky Jika pro obklady a dlažby.

Co místo dlažby

Keramické obklady a dlažba patří ke koupelně jako hrnec k pokličce. Ale nemusí to tak být. Kachličky mohou nahradit třeba voděodolné nátěry, cementová stěrka, nebo dokonce vinylové voděodolné tapety.

Jakou podlahu položit na dlažbu

Dobrý nápad bývá – položit na tu dlažbu vinylovou podlahu. Vinylová podlaha je i na keramické dlažbě pocitově mnohem teplejší, což ocení především milovníci domácí chůze na boso.

Co je Protiskluz R9

R9 je základní zvýšená protiskluzová úprava a R13 maximální možná. V domě bude stačit dlažba kategorie R9 nebo R10. Tyto dlažby jsou označovány symbolem boty na nakloněné rovině.

Jakou vrstvu lepidla pod dlažbu

Dlaždice by měla ležet ve vrstvě lepidla alespoň 60 až 80 procenty své plochy. Tím předejdeme jejímu pozdějšímu poškození či uvolnění.

Jaká podlaha je vhodná do kuchyně

Za nejlepšího společníka do kuchyně, i co se údržby a úklidu týče, by se dal opět považovat vinyl. V případě mechanického poškození lze tento materiál snadno opravit, stačí jednoduše vyměnit poškozený díl. Vinylovou podlahu můžete jednoduše vysát nebo vytřít mopem.

Jaký formát dlažby

Přehled nejčastějších běžných a velkých formátů

V současnosti narazíte na trhu zpravidla na následující běžné a velké formáty obkladů a dlažeb: Běžné: 30×60, 60×60 cm. Střední až velké: 80×80, 90×90, 100×100 cm. Velkoformátové: 30×120, 40×120, 60×120, 120×260, 120×120, 100×300, 160×320 cm.

Co se dělá dřív dlažba nebo obklad

Levnější, méně pracnou a rychlejší metodou je položení nové keramiky na původní obklad. Musí však být splněna základní podmínka, tedy to, že původní dlažba nebo obklad je bez trhlin a musí perfektně držet na podkladu. Zda pod původním obkladem nejsou dutiny, odhalíte poklepem.

Co dát na starou dlažbu

Pokud je stávající dlažba položená kvalitně, stačí použít penetrační nátěr, který zabezpečí správné spojení mezi starou a novou dlažbou. "Pak se nanese flexibilní lepidlo jak na dlažbu slim, tak i na stávající podlahu, a položí se dlaždice.

Co znamená Protiskluz R10

Dlažba pro chůzi v obuvi – označuje se piktogramem boty a stupnicí R9 až R13. Pro interiér, jako je ložnice či obývací pokoj, je dostatečný stupeň R9 a R10. Pokud dlažba tvoří okolí bazénu, tedy prostor, kde se chodí naboso a je zde vysoké riziko uklouznutí, doporučujeme zvolit označení R10 B nebo R 11 B.

Co znamená R9

R9 je základní zvýšená protiskluzová úprava a R13 maximální možná. V domě bude stačit dlažba kategorie R9 nebo R10. Tyto dlažby jsou označovány symbolem boty na nakloněné rovině.

Jak vysoký sokl z dlažby

Běžná výška soklu činí např. 7 cm. Poté naneste lepidlo na dlažbu na zadní stranu soklové dlaždice a nejprve ji umístěte na podlahovou dlaždici. Poté v rozestupu podlahové spáry táhněte směrem nahoru a zasaďte dlažební klíny pro vytvoření spáry.

Jak dlouho nechat zaschnout dlažbu

Údaj 24 hodin vyjadřuje min. hodnotu zasychání lepicí malty, avšak každý odborník ví, že tato doba je závislá na tloušťce vrstvy lepidla, formátu a druhu dlažby, druhu podkladu a šířce spár. Ve Vašem případě bych vzhledem k podkladu a velikosti dlažby doporučoval zatížení min. po 24, lépe však po 48 hodinách.

Jak se pokládají vinylové podlahy

Správně se vinylové lamely pokládají na upravené betonové podklady. Hrubost začištěného betonového podkladu by měla být maximálně 3 mm na 1 m2. Pokud totiž beton není vystěrkovaný dohladka, najdete na povrchu spoustu nerovností, prachu a malých kamínků.

Jak položit dlažbu 60×60

Pro pokládku velkoformátové dlažby používejte lepidlo na velkoformátovou dlažbu. Je ideální pro dlaždice velkých rozměrů. Lepidlo umíchejte, nechte 3-5 minut odpočívat a promíchejte znovu. Pokud se chystáte pokládat dlažbu v celé místnosti, je nejlepší začínat lepením obkladů na stěny.

Jaký je rozdíl mezi dlažbou a obkladem

Dlažbu lze použít jako materiál pro podlahy i stěny. Oproti tomu obklad patří vždy na stěny. Důvodem jsou jiné vlastnosti než podlahová dlažba. Při nákupu materiálu na podlahu proto dbejte hlavně na hodnotu skupiny otěru.

Jak rozvrhnout dlazbu

Dobrým způsobem jak naplánovat uspořádání, je pokládat dlaždice na daný povrch a zkontrolovat, zda je návrh rozmístění vhodný, zda je k dispozici dostatek materiálu a jak vypadá šířka spár. Při pokládání dlaždic na zeď začněte druhou řadou zdola. První dlaždici spolu s vhodnou šířkou spáry je třeba uložit „na zkoušku“.

Jak obkládat dlaždičky

Obkládání stěn

Obklady pokládáme od nakreslené rysky směrem nahoru a následně pak dolů, za stálé kontroly svislé roviny. Poslední řadu dolepíme až po položení dlažby. Pro lepší přilnutí a srovnání obkladů poklepeme každou obkládačku gumovou paličkou.

Čím umýt dlažbu aby se leskla

Do vody můžeme přidat prostředek na čištění skel nebo octovým čističem, který se postará o dokonalý lesk dlažby. Ekologickou variantou může být využití obyčejného octa, který dokonale splní stejnou funkci. Není-li dlažba znečistěná, ale pouze zaprášená, stačí jí přejet pouze suchým mopem a je hotovo.

Jak zakrýt starou dlažbu

Protože mají staré obklady zpravidla hladký, nesavý povrch, nanese se základní penetrační nátěr. Dobře vám poslouží váleček na penetrační nátěr. Pro zaručenou přilnavost nových obkladů, především u větších formátů, se na staré obklady nanese vrstva lepidla na obklady. Lepidlo můžete uhladit pomocí hladící lžíce.

Co je protiskluzová úprava R9

Tato stupnice je označena písmeny a čísly: R9 – R13. Jde o dlažby testované pro pohyb osob v obuvi. Venkovní dlažba s protiskluznou úpravou značně snižuje riziko úrazu při chůzi např. na terase.

Co je to Rektifikovana dlazba

Rektifikace je mechanický proces broušení hrany dlaždice do pravého úhlu. Rektifikovaná dlažba = přesnost zabroušení hrany dosahuje ± 0,2 mm. Rektifikace umožňuje pokládku s minimální spárou od 2 mm. Rektifikovaná dlažba nebo obklady jsou zpravidla dražší než kalibrované.