Jak vratit roj do úlu?

Jak vratit roj do úlu?

Jak odchytit roj

Odříznout větev, na které roj sedí

Nejspolehlivější metoda! Pokud se včely usadí na větvi ve visícím balíku, vylezte k větvi a pomocí pily nebo nůžek opatrně odřízněte nebo odstřihněte větev i s rojem. Pak uchopte konec větve i s visícím rojem a jednoduše přemístíte roj do rojáčku nebo rovnou do nástavku úlu.
Archiv

Jak využít rojení pro další chov včel

Během rojení včely narazí matečník a původní matku, která se díky zábraně nemůže dostat ven z úlu, často zabije nová matka. Rojení lze využít také pro tvorbu oddělku. Během rojení vyjmete rámek s matečníkem včetně včel a zásob a přendáte jej do nového úlu třeba odebráním nástavku.

Kam nahlasit včelí roj

Obecně odborníci radí, že to nejlepší, co můžete s rojem udělat, je nahlásit jeho polohu nejbližšímu včelaři. Znáte-li nějakého ve vašem okolí, poproste ho o pomoc a odchycení. Informace o včelařích můžete také získat na obecním úřadě.

Jak zamezit rojení včel

Rojení se dá předcházet již při pořízení nového úlu. Méně vhodné jsou například tzv. kláty, nebo Zadáky do kterých je horší přístup a mnohdy i nemožnost úl rozšiřovat. Dalším typem úlu, jsou úly typu Tachov, ve který je zpravidla méně místa.
Archiv

Jak dlouho vydrží roj

Včelí královna se usadí většinou na větvi stromu. Včely se k ní srotí a vytvoří typický rojový hrozen. Roj na místě vydrží několik hodin, někdy i den či dva.

Co s Odchyceným rojem

Rojochyt je vhodný k pohodlnému odchytu rojů a má zaklapovací otvor nahoře a dole je otvor zavazovací. Odchycený roj jednoduše vyjmete z rojochytu tak, že ho dole rozvážete a včely vyklepete do připraveného rojáčku.

Kdy začít Podněcovat včely

V červenci je také vhodné léčit včely kyselinou mravenčí, samozřejmě podle potřeby. Krmení včel v červenci slouží k podněcování včel, jehož výsledkem by měl být plod a udržení včelí matky v kladení, ne doplnění zásob na zimu.

Proč se rojí včely

Rojení včelstev je způsob jejich množení. V určitém okamžiku začne být včelám úl či hnízdní dutina malá. Vystaví proto buňky pro budoucí matky. Matka je zaklade běžným oplozeným vajíčkem, z kterého se jinak líhnou dělnice (trubci jsou z neoplozených vajíček).

Co se stane s rojem

Když včelař najde svůj roj, je to štěstí

Však se také dříve říkalo: Roj za fůru sena. „Ale pokud je roj neznámého původu, měl by se zlikvidovat, protože může zanést do úlu nějakou nemoc. V tom případě přijedou hasiči a roj vysají.

Jak dlouho se rojí včely

Včely se rojí v květnu a v červnu. Na jaře jsou v plném rozpuku, matky kladou až dva tisíce vajíček denně. Postupně je včelám vlastní úl malý.

Proč včely opustí úl

Ještě než však včely vyletí z úlu, dojde k naplnění jejich medných váčků. Zásoby do nich uložené jim poskytnou později potravu na cestu. Poté již nic nebrání včelám opustit úl. Vylétávají ven v čele se starou matkou, která však nelétá příliš dobře, proto obsadí například větev v blízkosti úlového prostoru.

Co dělat s rojem

Kontaktovat nejbližšího včelaře v okolí a oznámit mu, že je u Vás včelí roj. Je pravděpodobné, že se bude jednat o jeho roj. Včelař má k dispozici náčiní k bezpečnému odchytu roje. V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje.

Jak na odpudit včely

Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata.

Kdy se krmí včely

Vhodná doba pro krmení

Včely se nejčastěji krmí v průběhu měsíce srpna. Vždy záleží na přírodě. Doba se dá vypozorovat tak, že se již líhnou dlouhověké včely. Občas je nutné také přikrmování v průběhu roku, když jsou snůžky velmi malé.

Kdy na jaře přikrmovat včely

Jarní práce

Obecně se ale přikrmování provádí jen tehdy, pokud je málo zakrmeno z léta a včelám to nevystačí. Nebo pak, v případě chladného jarního počasí, kdy ještě nekvetou rostliny dávající nektar. „Krásné počasí během dvou únorových týdnů přimělo matku k plodování.

Co delat s rojem

Kontaktovat nejbližšího včelaře v okolí a oznámit mu, že je u Vás včelí roj. Je pravděpodobné, že se bude jednat o jeho roj. Včelař má k dispozici náčiní k bezpečnému odchytu roje. V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje.

Jak probíhá rojení včel

Stručně řečeno, spočívá to v tom, že si včely vychovají novou matku. Jakmile se vylíhne, ta stará vyletí spolu se spoustou dělnic ven a vyrazí zakládat nové sídlo. Nová královna pokračuje ve stávajícím úlu s těmi dělnicemi, které jí zbyly. Může to celé proběhnout v období zhruba od května do července.

Jak odstranit včelí roj

Roj je nejlepší pokropit vodou, včely se semknou a nebudou odlétávat. Posléze, rychlým a silným úderem do větve, na které je roj přichycen, je včelař sklepne do připravené bedny. Roj, který má v bedně, je možné vrátit zpět do připraveného úlu. Osazování včel zpět do úlu se provádí navečer, kdy už včely nelétají.

Jak se zbavit včel Samotářek

Nejdůležitější je, že tyto včely absolutně nejsou nebezpečné. Neútočí, nebodají a po době hnízdění (asi dva týdny) úplně zmizí ze scény. Není třeba žádná opatření vymýšlet. Jsou to důležití opylovači, často vázaní na speciální druhy květin, které jim poskytují potavu a za to je včely opylují.

Jak Podněcovat včely

Aby se včely dostaly do zahájení květu třešně ptáčnice do požadované síly, je žádoucí někdy tyto včely trochu podnítit cukerným roztokem v poměru 1:1 v menších dávkách. Tím také lze případně doplnit chybějící zásoby. Toto podněcování je bez rizika v případě, že už došlo k obměně generace včel.

Čím se přikrmují včely

Přikrmování – podněcování

Přísun sladiny od včelaře včelám ulehčí práci a usnadní rozvoj. A to nejen v bezsnůškovém období, kdy by se jinak téměř zastavil. Používá se buď cukerný roztok v poměru 1:1 (cukr:voda; váhově) anebo medocukrové těsto.

Čím se krmí včely

Pro včely je jejich přirozenou stravou včelí med. Avšak přes zimu je potřeba nasadit náhradní stravu, jelikož po poslední vytáčení, toho pro včely na rámcích příliš nezbyde. Doba krmení se vždy odvíjí od přírody. Většinou to však bývá v průběhu srpna, kdy už se rodí dlouhověké včely.

Co dělají včely na jaře

Jakmile se na jaře udrží počasí hezké alespoň pár dní za sebou (s denní teplotou vyšší než 10 °C), včely nesou z květů těchto jemných stromů první jarní pyl a nektar. Právě díky vrbám nastává prudký jarní rozvoj včelstev, který je klíčový pro celé léto i zbytek roku. Vrb je velké množství a kvetou postupně.

Jak probíhá rojení

Rojení je přirozený způsob, kterým se množí včelstvo. Zdůrazňuji slovo "včelstvo" – nejde tedy o jednotlivé včely, jde o obsazení a postavení nového úlu. Stručně řečeno, spočívá to v tom, že si včely vychovají novou matku. Jakmile se vylíhne, ta stará vyletí spolu se spoustou dělnic ven a vyrazí zakládat nové sídlo.

Jak přilákat včely

Od poloviny léta jsou vynikajícím zdrojem nektaru například různé druhy bylinek, jako je mateřídouška, šalvěj, agastache, levandule, meduňka, měsíček nebo dobromysl. Velké množství včel na sebe přitáhnou i bohatě kvetoucí třapatky, z keřů pak například pámelníky.