Jaké vitamíny pro slepice?
Čím přilepšit slepicím
Pokud chcete slepičkám ještě více přilepšit, přidejte jim do běžné směsi kukuřici, která podporuje růst svalové tkáně a produkci vajec. Použít můžete i kukuřičný škrob nebo malé množství slunečnicových semínek. Sušená vojtěška nebo sušené kopřivy zase slepicím udělají radost v době, kdy venku nic zeleného neroste.
Co mají slepice nejradeji
Základem je pestrá strava
✓ Pšenice – je základním kamenem každé krmné směsi. Tato obilovina je pro slepice největším zdrojem energie, a proto by krmivo pro slepice mělo obsahovat asi 50 % pšenice. ✓ Kukuřičný šrot – je další velice energetickou potravinou. V krmné směsi pro slepice by měl zaujímat cca 25%.
Archiv
Jak dodat vápník slepicím
Vaječné skořápky
Drcenými vaječnými skořápkami neurazíte žádnou slepici. Jsou velmi bohaté na vápník i další tělu prospěšné látky, jako je např. jód, železo, zinek, mangan nebo fosfor. Jen je nezapomeňte vždy důkladně vysušit.
Jak zvýšit nosnost slepice
Vajíčková skořápka je bohatá na vápník, forfor a další látky, které se v těle slepičky rozloží tak dokonale, že zvýší její snůšku. Před podáním skořápek slepičkám je nezapomeňte rozbít na menší kousky. Nejprve je ovšem nechte pořádně vyschnout od bílků, třeba na topení či sluníčku.
Jak otrávit slepice
Rozmanitost slepičího jídelníčku je jisté dobrá věc, ovšem nikdy slepičkám nepodávejte vaši oblíbenou čokoládu, slané brambůrky, kofein, syrové sušené fazole a ani čerstvé avokádo. Zapomenout byste také měli na plesnivé nebo shnilé ovoce a zeleninu. Tohle všechno jsou totiž zabijáci slepic.
Proč nedávat slepicím pečivo
Slepici to totiž zasytí, ale tzv. prázdně. Má plné vole, ale nutričně strádá. Mnohá plemena jsou náchylná na zatučnění, které je při zkrmování namáčeného pečiva velmi častým nešvarem.
Kdy se muzou pustit slepice
S ochočováním drůbeže je dobré začít hned od narození. Vizuální představení. Než k sobě malá kuřátka ve věku cca 6 týdnů a nosnice pustíte tak, že budou pít ze společné napáječky a jíst ze stejného krmítko, určitě je potřeba, je na tento zásadní krok připravit.
Jak často a čím krmit slepice
Nejlepší je určit si pravidelnou hodinu, kdy budou holky dostávat první krmnou dávku. Například v 6 h ráno nasypejte kukuřičný šrot a krmnou směs do krmítek v množství podle počtu slepic. V zimě počítejte cca 160 g krmiva pro jednu nosnici za den.
Jaké krmení pro slepice v zimě
V zimě potřebují slepice vyšší krmnou dávku, protože musí regulovat teplotu svého těla. Přidejte jim do krmení kukuřičný šrot nebo slunečnice, protože jsou dobrým zdrojem energie. Slunečnice je navíc vhodným doplňkem při přepeřování.
Co miluji slepice
Co se týče krmení slepic, mají chovatelé dvě možnosti. Mohou kompletně využívat krmnou směs, která obsahuje všechny živiny, pak slepice potřebují už jen hrabání a vyzobávání trávy ve výběhu. Druhou variantou je vlastní krmivo. Základ by měla tvořit obilovina, většinou pšenice.
Proč se Ozobávají slepice
Pokud se slepice navzájem ozobávají, nebo si vyzobávají peříčka, příčinou může být i nedostatek nějaké složky v potravě. Mohou jim chybět bílkoviny (základní stavební kámen peří a vajec). Ty můžete dodat třeba vařeným nesoleným masem, vařenými vejci, moučnými červy atp.
Co dát slepicím do kurníku
Je jedno co použijete za podestýlku(řezaná sláma, hobliny, piliny, gumová rohož, lesní hrabanka, ořešákové listí – asi nejlepší volba) ale vysypte napřed celý prostor vápenným hydrátem, klidně si kupte celý 25 kg pytel můžete tím bílit a zchutňovat jednou za čas obilniny nebo řezanou slámu vápenným mlékem.
Jak zahrát slepice
A co slepice v zimě dozajista potřebují Přístřeší (tedy kurník), vydatnou stravu, díky které se samy zahřejí, a stálý přístup k nezamrzlé vodě. V kurníku ocení vrstvu slámy nebo štěpky, díky které jim bude tepleji. Kurník by měl dobře větrat, ale neměl by v něm být průvan.
Jak vyrobit krmítko pro slepice
Jak vyrobit krmítko pro slepice:
Pro 10 slepic stačí zásobník o velikosti cca 5 litrů. Poté k zásobníku připevníme dřevěnou destičku na nášlap – když na ni slepice stoupne, víko zásobníku se otevře a část suchého krmiva se přesype ke slepicím do korýtka, ke kterému mají volný přístup.
Co chybí slepicím když se Klovou
Většinou se tím rozumí hlavně nedostatek prostoru či velké množství slepic na malém prostoru. Někdy se může stát, že slepice tímto nežádoucím chováním projevují nudu. Nemohou zobat, např. zrní a trávu.
Jak správně oškubat slepici
Při spaření drůbeže doporučujeme používat tyčku zakončenou hráběmi a jejím pohybem se snažte vodu vmasírovat pod peří, co nejblíže ke kůži. Nejlépe po celou dobu procesu spaření drůbeží ve vodě pohybujte, aby se spařila rovnoměrně a nezůstala Vám suchá a nespařená místa například pod zplihlými křídly a podobně.
Co nesmí chybět v kurníku
Kurník by měl mít dostatečně velké okno (i světlo rozhoduje o snášce), a dále regulovatelné větrací okénko. Obojí je možno v létě nahradit pletivem, v kurníku však nesmí být průvan. Mimo krmítka a napáječky nesmí chybět hřad či hřady, na jednu slepici je potřeba 15 cm hřadu. A zde bývá největší kámen úrazu.
Jak často měnit podestýlku u slepic
Doporučujeme alespoň jednou týdně. Nejčastějším důvodem ke znečištění je chybějící trusník. Pokud trusný stůl v kurníku máte, ušetří vám to spoustu času a námahy při výměně špinavé podestýlky.
Co potřebuje slepice
Slepice potřebují výběh, nejlépe zatravněný a osázený stromy, aby měly podle potřeby sluníčko i stín. Doporučuje se 10–25 metrů čtverečních výběhové plochy na jednu slepici. Nezapomeňte ani na kurník, chrání především v noci před případnými nájezdy predátorů.
Jak se pozná stáří slepice
Starší slepice jsou mnohem vyrovnanější a klidnější. Jejich peří ztratilo lesk, ovšem pořád vypadají na pohled velmi dobře. Je to dáno tím, že peří v průběhu let ztrácí část své „těsnosti“ a to dává slepičkám mírně rozcuchaný vzhled. Hřebeny jsou stále červené, ale mají mírně odlišnou strukturu než u mladých kuřic.
Jak naučit slepice na nášlapné krmítko
Jak slepice naučit našlapovat
Nechte jim první 3 dny krmítko otevřené, aby zjistily, že je jejich novým zdrojem zobu. Ve druhé fázi kolíkem zajistěte, aby krmná nádoba zůstala pootevřená, slepičky uvidí zrní, ale budou si muset stoupnout na nášlapnou plochu a krmítko otevřít, aby si mohly zobnout.
Jak si udělat napáječku pro slepice
Napáječky jednoduše umístěte na zem do výběhu nebo kurníku. Podložka. Samozřejmě, že pokud nemáte napáječku s háčkem nebo nohy, můžete si vyrobit vlastní vychytávku, díky které umístíte napáječku nad zem výběhu, aby voda v ní zůstala déle čerstvá. K domácí výrobě vám postačí staré cihly nebo betonová tvárnice.
Proč mají slepice vytrhávají peří
Ozobávání rostoucích peříček
Pokud jsou slepice ve stresu, nebo mají nedostatek bílkovin, můžou si tyhle rostoucí peříčka vyzobávat. Tuhle kratochvíli je potřeba co nejdříve stopnout, protože se pak těžko odnaučuje. Nově rašící peříčko je vyživováno krví, takže může v případě narušení dost silně krvácet.
Co ukousne slepici hlavu
Kuna slepici zakousne, ukousne jí hlavu a nechá jí ležet, liška ji odnese do lesa, pokud má mladé, tak až k noře, kde jim kořist předloží, doplňuje předseda spolku Zálesák. Pokud chcete chránit svou drůbež proti srstnaté škodné, pomůže dobrý plot a případně můžete požádat o pomoc nějakého myslivce.
Jak omráčit slepici
Krok číslo 1: Je nutné drůbež předem omráčit, nakazuje to i zákon. V domácích podmínkách vám k tomu postačí krátké, pevné, dřevené polínko o silnějším průměru. Jím potom poráženou drůbež omráčíte tvrdým úderem do hlavy a pak jí okamžitě ostrým nožem prořízneme krk.