Jak velkou vanu?

Jak velkou vanu?

Jaká je hloubka vany

Standardní hloubka je 40–45 cm (volně stojící vana cca 60 cm), ale pro osoby se speciálními potřebami (senioři, hendikepovaní) je k dispozici i varianta s hloubkou 35 cm. Pro úplnost uvádíme, že běžná výška instalace vany je 55 cm. Obvyklá kapacita vany je 180–220 litrů, ale existují i varianty s kapacitou 400+ litrů.
Archiv

Jak se měří vana

Délka vany by měla být stejná jako vaše výška od paty po ramena, abyste si mohli opřít obě nohy o stěny vany. Moc dlouhá vana není pohodlná, když se člověk nemůže zapřít. Pak už je na vás, zda sáhnete po vaně v délce 180 či 170 cm a šíře 80 cm. Největší uživatelský komfort však nabízí vana polorohová či rohová.
Archiv

Jak se pozná levá a pravá vana

Jak poznat pravou a levou variantu Postavte se k vaně čelem. Pokud bude svírat pravý úhel na levé straně koupelny, tak se jedná o levou vanu. Pokud s pravou stranou, tak se jedná o pravou vanu.

Jak vysoká je vana

Běžná výška se předepisuje kolem 55 cm. Pokud máte možnost, dejte si vanu níže, bude se vám do ní lépe vstupovat, což oceníte zejména ve staří. Proto si někteří majitelé domů dávají vanu do úrovni podlahy.
Archiv

Jaký zvolit materiál vany

Rozeznáváme dva typy akrylátu – extrudovaný a litý, ten je dražší ale mechanicky i chemicky odolnější. Ocelové smaltované vany byly oblíbené v minulosti, ale díky novým technologiím mohou konkurovat vanám akrylátovým i dnes. Jejich výhodou je delší životnost, cenová dostupnost, barevná stálost a neporeznost povrchu.

Z jakého materiálu vybrat vanu

Materiál

Trh koupelnového vybavení nabízí širokou škálu vanových materiálů jako je akrylát, smaltovaná ocel, litý mramor, dřevo, kámen nebo i sklo. Dřevo, kámen, mramor a sklo jsou vzhledem ke své ceně spíš designovou záležitostí, nejrozšířenější tedy stále zůstává akrylát popř. smaltovaná ocel.

Jakou vanu do malé koupelny

Pokud vybíráte vanu do panelákové (malé) koupelny, budete potřebovat klasický obdélníkový model vyrobený z akrylátu s délkou do 160 cm, který ušetří místo a zároveň vám poskytne místo pro koupel. Dobrou volbou může být akrylátová vana Cleo 160×70 cm. Pokud potřebujete ušetřit ještě více místa, zvolte asymetrický tvar.

Jak vybrat vanu diskuze

Ravak a Polysan je dobrá volba, jedině akrylová vana. Barvíme se doma běžně, a máme starší vanu Teiko a není na ní žádný flek… Doporučuji koupit přes prodejce a ne přes internet, prodejce ručí za vše, přes internet se ničeho nedovoláš.

Jak správně obezdít vanu

Vana nikdy nesmí držet na obezdívce. Buď se připevňuje ke stěně pomocí profilů, nebo se nasouvá do předem připraveného lože z tvárnic, které podpírají i dno vany v nejnižších bodech. Lože pro usazení může být i maltové. Spára mezi vanou a obkladem může být vyplněna vanovou lištou, případně silikonovým tmelem.

Co dát kolem vany

Vany jsou zpravidla umístěny u stěny. Aby za vanu nezatékalo, použije se sanitární silikonový tmel, kterým se spára mezi vanou a stěnou zatmelí. Silikonový tmel je odolný vodě, plísním i UV záření, je také trvale pružný ale za nějaký čas může místy popraskat a neplní již zcela svoji funkci.

Jak sirokou vanu

Obvyklá šířka je 70 až 75 cm a 160 cm délka. Důležitým parametrem při výběru správné vany je výška členů domácnosti. Při tělesné výšce 180 cm a více je vhodné volit vanu dlouhou 170 cm. Menším lidem obvykle vyhovuje kratší rozměr kolem 150 cm.

Z jakého materiálu koupit vanu

Materiál

Trh koupelnového vybavení nabízí širokou škálu vanových materiálů jako je akrylát, smaltovaná ocel, litý mramor, dřevo, kámen nebo i sklo. Dřevo, kámen, mramor a sklo jsou vzhledem ke své ceně spíš designovou záležitostí, nejrozšířenější tedy stále zůstává akrylát popř. smaltovaná ocel.

Jak ucpat vanu bez špuntu

Ideálním materiálem pro ucpání odpadu jsou vlasy, chloupky, vousy, kousky kůže, jež se snadno smíchají se zbytky mýdla a šampónu. Pozor si dejte také u domácích mazlíčků, jejichž srst dokáže opravdu skvěle vytvořit nechtěný „špunt“.

Jak zakrýt vanu

Jednoznačně nejjednodušší volbou je krycí panel. Zakryje boční i čelní část vany (případně i celou) a instalatér vám jej nasadí během chvilky. Co sám ocení, je jednoduchý přístup k sifonu pod vanou – to v případě, kdyby náhodou došlo v koupelně k větší kolizi s odpadem.

Jak spravne Obezdit vanu

K obezdění zabudované vany doporučujeme použít příčkovky Ytong o rozměru 60×25×5 cm. Při zazdívání na výšku je nebudete muset příliš zkracovat či zapravovat, a tak vám vznikne minimum odpadu. Před nalepením tvárnic (příčkovek) je důležité upravit je na takovou výšku, aby přesně přiléhaly mezi podlahu a hranu vany.

Jak Utesnit Spunt ve vaně

Univerzální těsnící zátka spolehlivě utěsní každý odpadový otvor v umyvadle, ve vaně i ve dřezu. Prostě jen vezmete zátku za štítek a položíte na otvor, perfektně těsní, voda neunikne.

Jak vyčistit přepad vany

Každá vana má přepad a ten je napojený do sifonu. Pokud by nepomohlo několikanásobné přečištění louhem (pozor žiravina), tak je třeba překontrolovat i to napojení přepadu, kam se dost často dostane špína z odpadu a louh to nedokáže vyčistit, musí se to rozebrat a vyčistit. Pokud je tam funkční sifon, nemůže smrdět.

Jak přidělat nohy k vaně

Nožičky připevníme pomocí vrutů ke dnu vany v místě zesílení dna vany. Pomocí matic nastavíte na nožičkách optimální výšku vany. Pokud vanu obezdíváte, nesmí být vana obezděna napevno, ale musí být vyzděna čelní resp. boční stěna před vlastní instalací vany.

Jak zapustit vanu

„Vanu lze zapustit přímo do podlahy, v tom případě je nutné zpřístupnit místnost pod vanou, například sklep, aby bylo možné umístit revizní dvířka pod podlahu,“ vysvětluje Ing. Pavel Huťka ze společnosti Teiko spol. s r. o. Zapuštěnou vanu je nutné klasicky podezdít a ustavit pomocí výškově nastavitelných nožiček.

Co dát místo špuntu do vany

Ztratil se vám špunt do umyvadla, dřezu nebo vany Pokud doma najdete nafukovací balonek, injekční stříkačku a tavnou pistoli, máte vyhráno a nemusíte shánět nový někde v obchodě.

Jak uvolnit Spunt v umyvadle

Nejdříve zkuste zvon

První pomocí je určitě tradiční zvon, který nejenom prošťouchne ucpané umyvadlo, ale také pomůže s lepším odtékáním vody. Použití je jednoduché – odpad ucpěte špuntem, napusťte do umyvadla horkou vodu a poté dejte špunt pryč. Zároveň co nejrychleji přiložte zvon na odpad a vytvořte podtlak.

Jak se zbavit vlasů v odpadu

Hydroxid sodný pomůže téměř vždycky. Nejprve ucpaný otvor zalijte horkou vodou, následně nasypte žíravinu a opět zalijte trochou horké vody. Pak nechte působit. Dejte pozor, při zalití horkou vodou začne hydroxid prskat, čímž by vám mohl způsobit poleptání.

Co delat kdyz je citit odpad

Zápach ze sifonu

Do odpadu nasypte větší sáček jedlé sody, přidejte 200 ml octa a po chvilce zalijte vroucí vodou. Ocet se sodou dokáží rozpustit mastnotu a usazeniny, které jsou obvyklou příčinou zápachu.

Kde koupit špunt do vany

Špunty a zátky do vany koupit online na OBI.cz.

Jak vyčistit odpad u vany

Naprostou klasikou, jak vyčistit odpad ve vaně, je gumový zvon. Čím větší průměr zvonu, tím efektivnější. Postupujte tak, že napustíte vanu vodou, utěsníte přepadovou vpusť (potřebujete, aby se vytvořil podtlak), poté uvolníte špunt, přiložíte zvon na odpad a začnete pumpovat.