Jak uvařit Špagetovou dýní?

Jak uvařit Špagetovou dýní?

Jak dlouho vařit Špagetovou dýní

Doba vaření je o poznání delší než u jiných dýní nebo rychle měkké dýně hokaido. Špagetová dýně pro změknutí potřebuje zhruba 20 – 50 minut tepelné úpravy. Je vhodné ji vařit se slupkou, aby se dužina nerozpadla, naopak, ze slupky ji potom krásně vyškrábeme.
Archiv

Co uvařit ze špagetové dýně

Udělejte si dýňové špagety

Dejte si dýňové špagety tak, jak máte rádi ty klasické. S boloňskou omáčkou, pestem ze sušených rajčat, masovými koulemi v rajské omáčce, jako klasické aglio olio s česnekem, olivovým olejem a parmazánem nebo klidně jen s kečupem a posypané strouhaným sýrem.
Archiv

Jak vypadá špagetová dýně

Špagetová dýně (Vegetable Spaghetti) patří k původním druhům, které pocházejí z amerického kontinentu. Její zvláštností je, že se po tepelném zpracování rozpadá na jemná vlákna, které vypadají jako špagety. Tento druh se obecně považuje za jednu z nejchutnějších dýní. Po dozrání je žlutá, nebo žlutozeleně žíhaná.

Jak oloupat Spagetovou DYNI

Špagetová dýně

Podélně rozpůlenou dýni vydlabejte a dejte stranou řezu na plech vystlaný pečicím papírem. Pečte při teplotě 180 °C asi 30 minut (podle velikosti déle), dokud dýně nezměkne. Po upečení pak stačí dýni otočit a opatrně naškrábat vidličkou na vlákna.

Jak se pozná zralé hokaido

Dobrý den, Hokkaido sklízíme až má plod tvrdou slupku a červenooranžové vybarvení. Tykve pro skladování jsou zralé tehdy, až jsou jejich stopky uschlé a dřevnaté. Plody určené na skladování nesmí být poškozené.

Co z muškátové dýně

Muškátovou dýni používejte spíš na polévky nebo pyré… pečená nebo restovaná se začne velmi znatelně podobat chuťově mrkvi. Na takové zpracování je zajímavější třeba druh hokaidó.

Jaké jsou druhy dýní

Jedlé dýněŠpagetová dýně V rámci druhu dýně obecné patří mezi největší plodící dýně s hmotností plodu kolem 1–3 kg.Chioggia neboli Marina di Chioggia. Jak už název napovídá, vyšlechtěná byla v Itálii a to do velikosti 4–6 kg.Dýně žaludováMáslová dýněTykev muškátováVelkoplodá dýně Goliáš

Která dýně se loupe

Dýně hokkaido se od ostatních dýní liší nejen svým pravidelně zaobleným vzhledem. Je známa svou vynikající kaštanovou či oříškovou chutí a hodí se při přípravě polévek, ale i do pečených či dušených jídel. Od ostatních dýní se však nejvíc liší tím, že se neloupe!

Jak poznat zralou Špagetovou dýní

Plody špagetové dýně se sklízí prakticky celý podzim, a to potupně. Tradičně vše začíná v srpnu, nicméně není problém tuto dýni sklízet klidně i do října. K dozrání dýně dojde po nějakých 100 dnech od výsevu. Zralou špagetovou dýni poznáme podle bílé či zlatavé barvy.

Jak se pozná že je dýně zralá

Zralé dýně poznáte podle žlutohnědého zbarvení a zkorkovatění stopky. Okolo nasazení stopky se na slupce začnou objevovat vlasové trhlinky a slupku už nelze proříznout nehtem. Před konečným uskladněním nechte dýně ještě dva až tři týdny osychat na teplém místě chráněném před deštěm.

Co se dá udělat z dýně

Dýně – nejlepší recepty, od polévky po moučníkDýňové placičky z trouby.Dýňové rizoto s modrým sýrem.Dýňová polévka s hráškem a zázvorem.Polévka z pečené dýně se zázvorem.Pánev z mletého masa a zeleniny.Dýňové rizoto pro nejmenšíPapriková omáčka, kuřecí s kuskusem pro nejmenšíHřejivá dýňová polévka.

Co s vnitřkem z dýně

Kromě tradiční dýňové zahuštěné omáčky nebo pečené hokkaidó dýně si z dužiny halloweenské dýně uvaříte hned několik dobrot. Nevěřili byste, ale z dýňového vláknitého vnitřku s jádry uvaříte polévku, k nerozeznání od pravé masové. Akorát že do ní nedáte ani kousek masa, ale právě vnitřek dýně, který jinak vyhazujete.

Jak poznat Špagetovou dýní

Špagetová dýně má oválný, protáhlý tvar. Má žlutou až žluto oranžovou slupku, která se nemusí loupat, stačí ji jen povařit. Dužnina Špagetové dýně vytváří špagetová vlákna, pokud je dýně zralá. Vlákna se od sebe oddělí při povaření.

Které dýně jsou jedlé

Ještě poměrně nedávno byla dýně považována za zeleninu pro chudé, dnes se však servíruje v gurmánských restauracích. Dýně má výbornou chuť, je zdravá a z jejích semen se získává vysoce kvalitní dýňový olej. Nejoblíbenější z jedlých dýní jsou hokkaido, máslová, muškátová, patizon a špagetová dýně.

Jak poznám že je dýně zkažená

Hokkaido dýně se skladuje na pokojové teplotě, na chladném a suchém sklepě vydrží i půl roku. Po nakrojení dýně ji zabalte do fólie a uložte do lednice. Zkažená dýně začne ztrácet lesk a plesnivět.

Jak dlouho vydrží dýně v lednici

Nakrojená dýně zabalená do fólie vydrží v lednici asi týden. Naporcovanou můžete bez větší újmy i zmrazit. Jen ji předtím zabalte do potravinové fólie, aby na povrchu neosychala.

Jak nechat dozrát dýně

Dýně nejlépe dozrává na slunečném místě, a je ideální ji tam nechat zcela dozrát. Každá dýně je jiná, takže je dobré vědět, jak vypadá zralá. Dýně se sklízejí i s částí stopky. Přes stopku totiž nejčastěji hnije, takže když stopka zaschne, zatáhne se, je dýně pěkně uzavřená.

Jak se připravuje dýně

Dýni si proto nejprve omyjte, rozkrojte na čtvrtiny a vnitřek vydlabejte. Poté ji položte na plech slupkou směrem nahoru a nechte ji péct v troubě předehřáté na 180 °C zhruba po dobu 30 až 40 minut. Hotovou dýni poznáte tak, že bude měkká a nůž do ní zajede i přes slupku.

Jak oddělit dýňová semínka

Vybraná semena rozestřeme do tenké vrstvy, aby neležela na sobě (mohla by plesnivět), a za pokojové teploty je zvolna sušíme. Občas je promícháme, aby nezůstala slepená a dosychání se urychlilo. Poté je dočistíme tak, že je dobře promneme v dlaních. Odpadají tím zbytky dužiny a blanky, jimiž byla semena obalena.

Co dělat se zbytkem dýně

Dýňové pyré je základ

Klidně ještě za tepla hoďte pečenou dýni do mísy a tyčovým mixérem ji rozmixujte na pyré. Ke směsi přidejte i vnitřek dýně, který jste předtím vydlabali. Pyré, které nepoužijete okamžitě, zmrazte v sáčcích. Ještě se vám bude v zimě hodit do polévek, omáček nebo na pečení koláčů.

Která dýně se neloupe

Na světě jsou desítky druhů dýní. Hokkaido je jediná, která se před tepelnou úpravou neloupe. Všechny druhy dýní jsou jedlé, a to i ty okrasné.

Jak se pozná zralá máslová dýně

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Na co je zdravá dýně

Léčivé účinky dýně

Dýně výrazně posiluje imunitní systém, uklidňuje nervy, napomáhá správné činnosti srdce, snižuje hladinu tuků v krvi, podporuje správou funkci slinivky, působí močopudně, ulevuje chorobám ledvin, detoxikuje organismus, celkově regeneruje tělesné buňky, pomáhá při revmatismu a dně.

Jak je zdravá dýně

Dužina dýně obsahuje téměř 90 procent vody, vlákninu a poměrně málo sacharidů. Je bohatá na hořčík, draslík, měď, selen, sodík, chlór, železo, zinek, fosfor, vitamin A, beta-karoten, alfa-karoten a lutein. Dále obsahuje bílkoviny, vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny a omlazující kyselinu nukleovou.

Kdy se sklízí špagetová dýně

Plody špagetové dýně se sklízí prakticky celý podzim, a to potupně. Tradičně vše začíná v srpnu, nicméně není problém tuto dýni sklízet klidně i do října. K dozrání dýně dojde po nějakých 100 dnech od výsevu. Zralou špagetovou dýni poznáme podle bílé či zlatavé barvy.