Jak uvařit cizrnu do měkka?
Jak poznám že je cizrna uvařená
Cizrna má chuť, která se někdy popisuje jako jemně oříšková. Konzistence je tím jemnější, čím lépe je uvařená.
Archiv
Jak dlouho Namocit cizrnu
Před vařením je potřeba cizrnu namočit minimálně na 8 hodin.
Pokud máte dost času, můžete nechat cizrnu 1-2 dny naklíčit. Zrno se tím oživí a nastartují se veškeré enzymatické procesy. Zlepší se výsledná chuť i stravitelnost.
Archiv
Jak nejlepe oloupat cizrnu
Jak oloupat cizrnu Pokud používáte suchou cizrnu: Uvařenou cizrnu sceďte, a ještě v cedníku hned zchlaďte ledovou vodou, slupka se začne pomalu oddělovat. Zopakujte to ještě několikrát, nakonec rukama promněte cizrnu a slupky se začnou oddělovat.
Jak mixovat cizrnu
Uvařenou cizrnu vložíme do mixéru, přidáme trochu ledu nebo vody a mixujeme na nejvyšší rychlost, dokud nevznikne hladká pasta. Přidáme sůl, římský kmín, tahini, citronovou šťávu a kůru podle chuti a znovu krátce mixujeme.
Jak dlouho vydrzi Varena cizrna v lednici
Tip: Nebojte se cizrny uvařit větší množství najednou. Jak se můžete přesvědčit v následujících řádcích, z této “rohaté” luštěniny je možné vykouzlit pestré spektrum jídel. Část můžete rovnou zpracovat do jídla, část uschovat v lednici, kde uvařené luštěniny vydrží zhruba 4 dny.
Jak dlouho vydrží vařená cizrna
Uvařené luštěniny (hrách, čočka, fazole, sója…) se mohou uchovávat buď v chladničce, kde vydrží v uzavřené nádobě asi pět dní, nebo se mohou zmrazit. Zmrazené vydrží asi tři měsíce. Je však třeba počítat s tím, že po rozmrazení hodně změknou, spíš než do salátů se proto hodí do polévek a kaší.
Jak dobře uvařit cizrnu
Předem namočenou cizrnu zalijeme v hrnci čerstvou vodou a přivedeme k varu. Poté ji pozvolna vaříme přibližně hodinu až do změknutí. Pokud bychom cizrnu předem nenamáčeli, prodlouží se doba jejího vaření. Cizrnu solíme až těsně před dovařením, nebo ji dosolíme až v jídle, do kterého ji přidáváme.
Co se vaří z cizrny
Cizrnu můžeme využít na přípravu masových či zeleninových směsí, do polévek, na přípravu pomazánek či vegetariánských burgerů. Díky neutrální oříškové chuti se využívá také na přípravu sladkých dezertů. Nejznámějšími jídly, připravovanými z cizrny jsou orientální falafel a pochoutka z rozmixované cizrny zvaná hummus.
Co s vodou z cizrny
Vyšlehanou aquafabu je možné použít i při pečení. Přidejte ji třeba do těsta na muffiny, makronky, sušenky, do dortového korpusu, brownies, apod. Moučníky budou díky ní vláčnější a nemusíte do nich přidávat vejce. Používá se i místo bílkového sněhu k dozdobení bezé moučníků či k přípravě dortu pavlova.
Co s vařenou cizrnou
Cizrnu můžeme využít na přípravu masových či zeleninových směsí, do polévek, na přípravu pomazánek či vegetariánských burgerů. Díky neutrální oříškové chuti se využívá také na přípravu sladkých dezertů. Nejznámějšími jídly, připravovanými z cizrny jsou orientální falafel a pochoutka z rozmixované cizrny zvaná hummus.
Jak se vaří Cizrn
Vaření cizrny
Cizrnu vaříme odkrytou mírným varem hodně do měkka určitě alespoň jednu hodinu. Vodu solíme většinou až v polovině doby varu nebo ještě lépe na závěr. Uvařenou cizrnu scedíme a používáme při přípravě pokrmů jako jinou luštěninu.
Jak uchovat uvařenou cizrnu
Uvařenou cizrnu můžeme skladovat v mikrotenových sáčcích v mrazničce, lze ji skladovat i rozmixovanou v plastikových nádobách. Osvědčilo se i krátkodobé uskladnění v uzavřené sklenici v čerstvé vodě s přidáním malého množství soli. Pokud k přípravě jídla používáme naloženou cizrnu, po scezení ji dobře opláchneme.
Co je to Aquafaba
Slovem aquafaba označujeme tekutinu z vaření luštěnin (nejčastěji cizrny nebo fazolí), případně také tekutinu, která se nachází v plechovkách nesolených luštěnin. Aquafaba je něco jako ingredience nové doby. Je téměř zadarmo, je zdravá a má mnoho využití.
Na co je dobrá cizrna
Stejně jako ostatní luštěniny, jako je čočka, je i cizrna bohatá na vlákninu a bílkoviny. Obsahují také několik klíčových vitamínů a minerálů. Cizrna obsahuje řadu živin, včetně bílkovin, které jsou nezbytné pro zdraví kostí, svalů a kůže.
Jak zpracovat uvařenou cizrnu
Uvařenou cizrnu scedíme a přelijeme rychle velmi studenou vodou. Necháme chvíli odležet a zchladit. Tímto teplotním rozdílem se začne odlupovat jemná slupka z kuliček a tak cizrnu ve studené vodě promneme rukou nebo i oběma rukama, jako když propíráme rýži.
Co z nálevu z cizrny
Obyčejně nálev z plechovky s cizrnou vyléváme do odpadu, stejně jako když cizrnu vaříme. Tím ale přicházíme o velmi cennou surovinu, která se dá v kuchyni krásně využít. Ať už do sladkých pokrmů, nebo do slaných. A rozdíl oproti vejcím nepoznáte.
Proč jíst cizrnu
Díky optimálnímu poměru živin a nízké energetické hodnotě je velmi vhodná při hubnutí. Cizrna také obsahuje vitamíny skupiny B, železo, fosfor, draslík, vápník a zinek. Pomáhá tak snižovat cholesterol, podporuje imunitu, nervovou soustavu, trávení a působí preventivně na kardiovaskulární onemocnění.
Jak je zdravá cizrna
Cizrna obsahuje řadu živin, včetně bílkovin, které jsou nezbytné pro zdraví kostí, svalů a kůže. Pro lidi, kteří omezují spotřebu masa, může například pokrm z cizrny a rýže přispět významným množstvím bílkovin do jídelníčku. Šálek cizrny poskytuje téměř 1/3 denní potřeby bílkovin pro dospělého člověka.
Co udělat z cizrny
Pronikněte za jeden večer do tajů rostlinné stravyKrémová cizrnová polévka. Cizrnu přes noc namočíme, ráno vyměníme vodu a uvaříme do měkka.Cizrna na paprice.Dýňovo-cizrnové pyré s rýžíCizrnový šoulet.Falafel.Hummus.Cizrnové kuličky.Cizrnový salát s ořechy a brusinkami.
Kdy jíst cizrnu
Cizrnu používám do salátů, polévek, pomazánek (hummus), kaší, ale i jako hlavní chod nebo i na sladké pečení. Pokud nemáte zrovna chuť na maso, cizrna ho dobře nahradí díky vyššímu množství rostlinných bílkovin.
Jak má chutnat cizrna
Cizrna má příjemně oříškovou chuť a používá se podobně jako hrách – do polévek, kaší, příloh, pomazánek, náplní či do rizota. Je výborná i za studena v salátu. Cizrna se nerozvaří, ani dlouhým vařením netvrdne, před kuchyňskou úpravou ji však musíte na několik hodin (nejlépe přes noc) namočit.