Jak udělat zdravé topinky?
Jak na topinku bez oleje
„Elektrický topinkovač, sklokeramický gril nebo pánev s nepřilnavým dnem rozhodně dobře poslouží,“ doporučuje lékařka Václava Kunová. Využít můžeme i čistý suchý plech nahřátý v troubě. I na něm chleba opečeme po obou stranách dozlatova.
Archiv
Jak udělat topinky s česnekem
Postup přípravy
Chleba nakrájíme na krajice a překrojíme ještě na polovinu. Dáme je buď do topinkovače, nebo je smažíme na pánvi, to je na každém. Do misky si namačkáme oloupaný česnek, přidáme máslo a špetku soli. Směs v misce dáme do mikrovlnné trouby asi na 20 sekund.
Jak udělat topinky bez Topinkovace
Čistý suchý plech necháme dobře nahřát v troubě. Vložíme na něho připravené krajíce chleba a v horké troubě opečeme po obou stranách dozlatova. Topinky můžeme připravovat i na teflonové pánvi nebo nejjednodušeji v elektrickém topinkovači.
ArchivPodobné
Jak se správně dělají topinky
Základní princip při pečení chleba na topinky Musí na pánvi plavat. Nemějte obavy, topinka do sebe nevsákne příliš mnoho tuku, právě naopak. Na povrchu bude pěkně do růžova opečená a uvnitř měkká.
Archiv
Co si dát na topinku
Co dát na topinky
Topinky potíráme pomazánkami, jejichž základem bývá nejčastěji zelenina, sýry, vejce, luštěniny, uzeniny a maso. Při podávání je zdobíme strouhaným sýrem, jemně nakrájenou cibulkou, proužky kapie, plátky rajčat a další pěkně barevnou zeleninou.
Jak udržet teplé topinky
Na dno košíčku na chleba dejte alobal – opečené housky nebo toasty zůstanou déle teplé a křupavé.
Jak na topinky v troubě
Postup přípravy receptu. Krajíce chleba lehce namažeme máslem, naskládáme na plech, posypeme strouhaným sýrem, najemno nakrájenou cibulkou a posypeme mletou sladkou paprikou. Dáme zapéct do trouby, až topinky zrůžoví (10-15 min.) a ihned teplé a křupavé konzumujeme.
Jak ohřát topinky
Topinky naskládáme na talíř a dáme do mikrovlnky na 1,5 minuty na plný výkon.
Co si dát na topinky
Co dát na topinky
Topinky potíráme pomazánkami, jejichž základem bývá nejčastěji zelenina, sýry, vejce, luštěniny, uzeniny a maso. Při podávání je zdobíme strouhaným sýrem, jemně nakrájenou cibulkou, proužky kapie, plátky rajčat a další pěkně barevnou zeleninou.
Co místo mikrovlnné trouby
Kdo chce v kuchyni ušetřit místo a vzdát se jak mikrovlnky, tak klasické pečící trouby, může zvolit parní troubu kombinovanou s horkovzdušným ohřevem. Horký vzduch na závěr pečení vykouzlí zlatou křupavou kůrčičku, kterou pára sama o sobě vytvořit neumí. Pozadu ovšem nezůstal ani vývoj mikrovlnek.
Jak na křupavé topinky
Tuku by mělo být tak 1,5 cm, důležité je, aby v něm topinka plavala. Kdybyste dali oleje či sádla málo, topinka tuk nasákne a bude spíš jen rozmáčená a hodně mastná. V dostatečném množství tuku je naopak krásně křupavá.
Jak si ohřát jídlo bez mikrovlnky
Pokud máte jídlo už zapečené, studené a chcete ho ohřát, stačí jídlo pokropit vodou, zakrýt pekáč alobalem a dát do trouby, kterou jste právě zapnuli. Jídlo se bude pozvolna prohřívat během doby, kdy se bude rozehřívat trouba. Díky alobalu a postříkání vodou se pokrm nevysuší a dobře se prohřeje i uvnitř.
Jak zdravě ohřívat jídlo
Škodlivé bakterie mohou přežívat a růst v teplotách od 5 do 60 stupňů [2], jídlo proto vždy ohřívejte na teplotu vyšší než 60 stupňů. Vždy platí, že byste je měli vždy ohřívat pouze jednou – ideálně ne příliš prudce, ale spíš pomalu a jen do požadované teploty. A nejde přitom jen o chuť.
Jak udělat topinky na oleji
Postup přípravy receptuV rozehřáté pánvi osmažíme nasucho plátky česnekového boku nebo slaniny dle chuti.V jiné pánvi na roztopeném sádle nebo oleji osmažíme z obou stran plátky chleba (můžeme použít půlky krajíců nebo menší bochníčky pokrájené na plátky).Podáváme ihned.
Proč je mikrovlnka škodlivá
Mikrovlnka je naprosto bezpečný způsob přípravy jídla a neprodukuje žádné záření, které by vás mělo nějak znepokojovat. Vaření v mikrovlnce rozhodně neničí živiny více než jiné způsoby tepelné úpravy, dokonce se najdou i výzkumy, které se přiklání spíše k opaku.
Proč nepoužívat mikrovlnnou troubu
Podle nejnovějších průzkumů vyzařují mikrovlnné trouby nebezpečné dávky radiace. I nové trouby vyzařují až 400 miliampérů radiace na jeden kilowatt čtvereční. Přitom už jen desetina z této dávky je pro člověka smrtelně nebezpečná.
Co se nesmí ohřívat
Potraviny, které byste neměli nikdy opakovaně ohřívatHouby. Houby bychom měli sníst nejlépe ihned po uvaření či usmažení.Olej. Během opětovného zahřívání začne olej produkovat nebezpečné mastné kyseliny, které pro naše trávení nejsou vůbec prospěšné.Brambory. Čtěte také:Rýže.Těstoviny.Vejce.Kuřecí maso.
Jak ohřát řízek bez mikrovlnky
Karbanátky, řízky
Pokud už ale máte řízky i karbanátky hotové a potřebujete je ohřát, zkuste to v páře, případně s trochou tuku na pánvi. Osvědčil se i další způsob, a to pomocí kastrolku s trochou vody.
Proč se nesmí dávat kov do mikrovlnky
Do mikrovlnné trouby není doporučeno vkládat kovové nádoby. Je tomu tak proto, že kovy mikrovlnné záření odrážejí. Může se také stát, že se volné elektrony na povrchu kovového předmětu rozkmitají a vznikne tak elektrický výboj.
Jak často měnit mikrovlnku
Po jaké době byste si měli pořídit nový spotřebič Mikrovlnky mají obvyklou životnost asi 10 let. Pokud však ta vaše i po uplynutí této doby funguje správně, můžete ji nadále používat.
Proč se nesmí ohřívat špenát
Špenát – v něm se opětovným ohřátím mění dusičnany v dusitany, konzumací takového špenátu zdraví tedy neposílíme. Červená řepa – pro opětovné ohřívání se nehodí kvůli vysokému obsahu dusičnanů.
Jak dodělat řízky v troubě
Maso obalte v trojobalu, zprudka smažte na rozpáleném sádle a řízky vyjměte. Do velkého hrnce vložte tlusté plátky chleba a na něj položte řízky. Pečte přiklopené v troubě na 110 stupňů, 45 minut. Chléb vsákne tuk a řízky budou šťavnaté a křupavé,“ prozrazuje Punčochář.
Proč nedávat alobal do mikrovlnky
Do mikrovlnky také nikdy nedávejte kovové nádobí a alobal. Kov odráží mikrovlnné záření a může dojít k jiskření.
Které potraviny Neohřívat
Vejce – vejce nelze ohřívat nikdy, ať jsou natvrdo, naměkko, nebo jako amoleta, protože se po ohřátí stávají toxickými. Drůbeží maso – při ohřívání za příliš vysokých teplot mizí výživové hodnoty, mění se složení bílkovin, podobně jako u hub.
Jaké potraviny se nesmí ohřívat
Potraviny, které byste neměli nikdy opakovaně ohřívatHouby. Houby bychom měli sníst nejlépe ihned po uvaření či usmažení.Olej. Během opětovného zahřívání začne olej produkovat nebezpečné mastné kyseliny, které pro naše trávení nejsou vůbec prospěšné.Brambory. Čtěte také:Rýže.Těstoviny.Vejce.Kuřecí maso.