Jak udělat Krehke těsto?

Jak udělat Krehke těsto?

Jak udělat křehké těsto

Pro přípravu křehkého těsta platí zásada 1-2-3, které značí poměr základních surovin: 1 díl cukru, 2 díly tuku a 3 díly mouky. Čím víc obsahuje těsto tuku, tím je křehčí. Z křehkého těsta se dají připravovat recepty jak naslano, tak sladké.
Archiv

Co je křehké těsto

Čím líp zapracujete tuk do mouky, tím hůř pro výsledek. Když naopak v těstě necháte viditelné kousky tuku, způsobíte, že ty se při pobytu v troubě rozpustí, vsáknou do mouky a zůstanou po nich prázdné vzduchové kapsy. Jinými slovy, vznikne vrstevnaté a doslova křehké těsto.
ArchivPodobné

Čím zatížit křehké těsto

Těsto připravené ve formě propíchej vidličkou s centimetrovými odstupy. Nyní je nutné ho zatížit. Ideální je použít pečící papír pomazaný máslem (zespoda) a zatížit ho fazolemi. Pokud nemáš fazole, můžeš použít třeba o něco menší formu (také ji zespodu namaž máslem) a tu vlož do koláče.
Archiv

Na co se používá křehké těsto

Použití těsta

Můžete vyzkoušet linecké cukroví nebo máslové sušenky. Z křehkého těsta můžeme doporučit i závin nebo oblíbený mřížkový koláč.
Archiv

Jak se dělá třené těsto

Základem každého třeného těsta je změklé máslo utřené se žloutky a cukrem do pěny či krémové hmoty. Pro úspěch je podstatná teplota másla a intenzita tření žloutkové hmoty. Čím více se použije másla (nebo jiného tuku) a vajec, tím je těsto jemnější. Při nedostatku těchto surovin se do těsta přidává kypřící prášek.

Jak dlouho se peče křehké těsto

Nejprve těsto propíchejte vidličkou, položte na ně pečicí papír a zatižte třeba fazolemi nebo jinými luštěninami, aby se plát při pečení nevyboulil. Pečte asi 8-10 minut při 180 °C. Po upečení můžete ještě těsto potřít rozšlehaným vejcem nebo jen bílkem. Tak ještě víc zabráníte prosakování náplně a těsto bude křehčí.

Proč praskne kynuté těsto

23) Povrch kynutého těsta vlažíme mlékem, rozšlehaným vejcem, nebo jen cukrovou vodou. 24) Tím je povrch vláčný a může jím unikat plyn, který těsto nadzvedá. Zapeče-li se kůrka prudce, těsto praská.

Jak husté má být těsto na Babovku

Třené těsto je od pohledu hutné a těžké – i když na chuť je jemné a lehké. Toho nejvíc využijete při pečení bábovek, velikonočních beránků, košíčků a dortových korpusů. V případě dortů se hutnost těsta hodí – unese i těžké krémy, které by klasický piškot příliš zatížily a on by splaskl.

Jak dlouho PECT trene těsto

Vymažte formu máslem a vysypte hrubou moukou. Do formy nalijte část těsta. Do zbylého těsta přimíchejte kakao a následně vlijte do formy. Pečte v předehřáté troubě ca 40 minut při 180 °C – pamatujte, že každá trouba peče trochu jinak, proto propečenost kontrolujte špejlí.

Jak dlouho PECT Krehky koláč

Pečte asi 8-10 minut při 180 °C.

Po upečení můžete ještě těsto potřít rozšlehaným vejcem nebo jen bílkem. Tak ještě víc zabráníte prosakování náplně a těsto bude křehčí.

Co dělat když nechce kynout těsto

Zkontrolujte, zda jste přidali do těsta všechny suroviny správně – ve správném pořadí, teplotě a množství. Možná suroviny neměly pokojovou teplotu. Studené potraviny prodlouží proces kynutí o několik hodin. Nebo jste při mísení dali sůl přímo na droždí.

Kde nejlépe nechat kynout těsto

Těsto se obvykle nechává kynout na teplém místě (pokud zvolíte troubu, neměla by hřát na více než 50 stupňů Celsia), aby se proces uspíšil. Poprašte ho hladkou moukou a mísu překryjte čistou utěrkou, případně fólií – nesmí oschnout ani okorat, to by se výrazně poničily jeho chuťové vlastnosti i textura.

Proč kynuté těsto spadne

Doba kynutí záleží na množství kvasnic, teplotě místnosti a hustotě těsta. Řídké těsto kyne půl hodiny, hustší může kynout až hodinu i déle. Pozor na rychlé kynutí těsta, v troubě může pak těsto spadnout. Překynutí těsta způsobuje, že těsto bude řídké, pečivo bude malé a těsto nám může klesnout.

Jaký tuk do kynutého těsta

Nejvhodnější tuk na přípravu křehkého těsta je máslo nebo sádlo. Tuk musí být vždy studený! Ideální poměr na 1 kg je 200–400 g. Zvýšená dávka tuku sice dává pečivu křehkost, ale přeženeme-li to, je pak drobivé a moc mastné.

Kdy pridat olej do těsta

Mouku je dobré před zpracováním provzdušnit prosátím. Všechny suroviny, ze kterých těsto připravujeme, by měly mít pokojovou teplotu – mouka, mléko, vejce i rozpuštěný tuk nebo olej. Chceme-li těsto jemnější, přidáváme do něj místo celých vajec pouze žloutky.

Jak rychle vykynout těsto

Ano, jde. Cukrářka Pavlína Berzsiová ve své knize Velká domácí cukrářka radí: „Předehřejte si troubu na sto stupňů, potom ji vypněte a těsto do ní vložte. Vykyne za 15 minut. Když poté těsto zpracujete (vytvarujete housky, vánočky nebo buchty), zase je položené na plechu vložte do vyhřáté trouby, stačí na 5 minut.

Jak nechat kynout těsto v troubě

Kynuté těsto je také možné nechat kynout v troubě. Troubu ovšem nezapínejte, jen nechte rozsvícené světýlko, které bude troubu ohřívat zhruba na 35 stupňů. Mísu zakryjte utěrkou, aby se kynuté těsto na povrchu nevysušilo.

Jak udělat kynuté těsto v robotu

Pro míchání nebo hnětení kynutého těsta používejte rychlost 2. Použití jakékoliv jiné rychlosti u těžkých těst může způsobit nedostatečné zpracování těsta, dlouhodobé nesprávné používání a přetěžování kuchyňského robotu pak může mít za následek dokonce i poškození samotného přístroje.

Proč se dává do těsta sůl

Slané do sladkého

Do každého kynutého těsta patřila odjakživa špetka soli. A právě sůl pomůže zvýraznit i bábovku, řezy a jiné moučníky, aniž by tam byla znát. Trendem poslední doby je ale ještě něco jiného, a sice záměrné přidávání soli do sladkých dezertů tak, aby chuťově poznat byla.

Jaký cukr se dává do kynutého těsta

Cukr krystal a krupice

Hodí se především: do třeného těsta. do piškotového těsta. do kynutého těsta na koláče nebo lité buchty.

V čem nechat kynout těsto

Těsto se obvykle nechává kynout na teplém místě (pokud zvolíte troubu, neměla by hřát na více než 50 stupňů Celsia), aby se proces uspíšil. Poprašte ho hladkou moukou a mísu překryjte čistou utěrkou, případně fólií – nesmí oschnout ani okorat, to by se výrazně poničily jeho chuťové vlastnosti i textura.

Jak dlouho kyne těsto v troubě

Pečení kynutého těsta

Troubu před pečením vyhřejte na 200 °C, po 15 minutách teplotu snižte na 180 °C. Celkově trvá pečení zhruba 45 minut, doba pečení ale závisí na troubě a velikosti pečiva.

Co podporuje kynutí těsta

Používání teplých ingrediencí, jako jsou voda, mléko nebo vejce, může pomoci urychlit proces kynutí těsta. Když jsou ingredience teplé, aktivují se kvasinky, což způsobí rychlejší kynutí těsta. Pokud používáte studené ingredience, zkuste je nejprve ohřát na pokojovou teplotu.

Jak se dělá kynuté těsto

Hnětení kynutého těsta

Těsto nejdříve promíchávejte vařečkou, poté rukama. Míchejte pouze jedním směrem, pak těsto lépe kyne. Pokud těsto propracujete málo, nedostane se do něho dostatek vzduchu, který potřebují kvasinky k životu. Pokud zase těsto propracujete příliš, bude pečivo tuhé.

Jaký cukr do kynutého těsta

Cukr krystal a krupice

Hodí se především: do třeného těsta. do piškotového těsta. do kynutého těsta na koláče nebo lité buchty.