Jak udělat formu ze sádry?
Jak modelovat ze sádry
V případě větších modelů můžeme pracovat na dvakrát, nejprve si namícháme trochu sádry na nátěr štětcem a následně teprve větší množství na zalití. Pokud nedojde k delšímu časovému odstupu než 15 – 30 minut, obě vrstvy se dobře spojí.
Archiv
Jak udělat odlitek ze sádry
Postup výroby je naprosto jednoduchý. Stačí smíchat sádru s vodou (poměr najdete na pytlíku se sádrou), hmotu nalít do formiček a nechat ztvrdnout. A pak odlitky vyklopit z formiček. Odlitky můžete využít různorodě.
Archiv
Jak vyrobit formu na odlitek
Zde se dozvíte, jak vyrobit formu na odlitky nožiček. Materiál na výrobu formy pro sádrové odlitky rozmíchejte se studenou vodou v poměru 60 g prášku na 210 ml vody. Prášek vždy sypte do vody. V míse intenzivně míchejte po dobu 30 sekund tak, aby se prášek úplně rozpustil (vytvoření hrudek nevadí).
Archiv
Jak Odlevat sádru
Sádru můžete odlévat klidně do obalů od bonboniéry. Ovšem koupíte také speciální formy, které jsou pro odlévání jako dělané. Ty levnější jsou z klasického plastu. Pro první tvoření jsou určitě dostačující, ale rády praskají a při nevhodném skladování poněkud nedrží tvar.
Archiv
Jak obarvit sádru
Stačí-li nám sádra bílá, pak ji jednoduše natřeme Bistrolem. Kovové barvy – zlatou, stříbrnou nebo bronzovou – získáme pomocí barev v prášku a šelaku, popřípadě můžeme suchý odlitek přestříkat sprejem na ozdoby. A pokud koupíme šelak, můžeme si hrát i se stínováním nebo různými odstíny hnědé.
Čím malovat na sádrové odlitky
Malovat můžete akrylovými nebo temperovými barvami. Na jemné detaily je vhodný tenký štěteček nebo fix. Namalovaný a zaschlý odlitek je vhodné přelakovat lesklým lakem (zvlášť u temperových barev).
Jak dlouho nechat schnout sádru
Normálně tuhnoucí sádra začíná tuhnout po šesti minutách a ztuhne do 30 minut. Pomalu tuhnoucí sádra tuhne po dvaceti minutách a ztuhnutí jí trvá až devadesát minut. Vybrat si tedy můžete především podle toho, zda potřebujete pracovat rychle, nebo naopak pečlivě a v klidu.
Jak rozpustit sádru
Zatvrdlý kus sádry musíte rozmělnit a rozdrtit (například v hmoždíři). Práškovou sádru dáte na chvíli do trouby při teplotě 130 °C (doba, po kterou se sádra regeneruje, je závislá na její vlhkosti, při suchém sádrovém prášku můžete počítat s 90 minutami).
Jak vyrobit formu na odlévání olova
Rozmíchal jsem sádru do dvou stejně velkých plastových krabiček, které byly vytřené olejem. Sádra se v nich nechala mírně zavadnout a poté se z krabiček vyndala. Do měkké, ale mírně zavadlé sádry se potom otisknulo namaštěné olůvko (splávek) potřebného tvaru a velikosti, které se z tvrdé sádry vyloupnul.
Jak dlouho schne sádrový odlitek
Jak dlouho tuhne a schne sádra Záleží na tom, o jaký typ se jedná. Nejčastěji na trhu narazíte na standardní a rychle tuhnoucí sádry. Univerzální bílá sádra nebo šedá sádra na povrchu zaschne asi po dvanácti minutách a zcela ztuhne po půl hodině.
Jakou sádru na odlitky
Odlévat můžete do forem běžnou sádru nebo doporučujeme použít "odlehčenou sádru", tzv. Reliefco. Jedná se o obdobu sádry, hotový odlitek ale není tak těžký jako odlitek sádrový.
Jaké barvy použít na sádru
Odpověď: Z bezbarvých laků ve spreji můžete použít např. akrylátové bezbarvé laky určené na přestříkání autoemailů, metalíz. minimálně změní odstín sádry a dobře odolávají povětrnostním vlivům.
Co se používá místo sádry
Kromě klasické sádry existuje tzv. odlehčená sádra – mnohem lehčí pryskyřice připomínající plast, proto se jí „plast“ také laicky říká. Je pohodlnější, ale má i své nevýhody – rozhodně se nehodí na všechny úrazy a některá pracoviště ji vůbec nenabízejí.
Proč tvrdne sádra
vyd. Pomalu tuhnoucí sádra se vyrábí výpalem sádrovce nebo přírodního anhydritu při teplotách nad 900 °C v šachtových nebo rotačních pecích. Při těchto teplotách dochází již k částečnému rozkladu síranu vápenatého a vzniklý oxid vápenatý působí jako katalyzátor tuhnutí.
Jak rychle tuhne sádra
Univerzální bílá sádra nebo šedá sádra na povrchu zaschne asi po dvanácti minutách a zcela ztuhne po půl hodině. Za hodinu od smíchání a nanesení ji můžete brousit a po dvou hodinách i přetírat nátěrovými hmotami.
Jak odstranit zaschlou sádru
Použijte ODSTRAŇOVAČ SÁDRY ve vyšší koncentraci (1: 1 až 1:10), nalijte do nádoby a postavte do něj nářadí. Štětcem nebo kartáčem opakovaně znovu a znovu natírejte na zbytky sádry roztok do doby, dokud na nástroji nebude patrná žádná reakce s roztokem. Potom opláchněte nářadí čistou vodou.
Jak odlít olovo
Nálitek olova na gamarusovém háčku. Pokud vyrábíte jednoduché tvary, postačí model zalít Lukoprenem najednou a potom ho žiletkou nebo lámacím nožíkem rozříznou na dvě poloviny. Při výrobě složitých tvarů je vhodnější odlévání na dvakrát, aby odpadl problém v nesouosostí odlitku a rozřezávání.
Jak odlit olovo
Kousek olova vložte na pánvičku nebo lžíci a umístěte ho nad plamen. Roztavené olovo opatrně nalijte do studené vody. Po několika minutách olověný odlitek vyndejte.
Jak urychlit tuhnutí sádry
Existují sádry rychle tuhnoucí a pomalu tuhnoucí, tuhnutí lze ještě urychlit i zpomalit, třeba přidáním kuchyňské soli, když se tvaruje složitý fixační obvaz, nebo použitím teplé vody, když je potřeba, aby obvaz ztuhl hodně rychle.
Jak připravit sádru
A v jakém poměru Přesný poměr je vždy samozřejmě uveden na balení, ale zpravidla je to tak, že na 1 kg sádry připadá 0,5 l vody. Nyní nás čekají 3 – 5 minuty důkladného míchání směsi. Míchejte do doby, dokud sádra nebude mít tu správnou, tedy hustější, konzistenci a nebudou v ní hrudky.
Čím natřít sádru
Z bezbarvých laků ve spreji můžete použít např. akrylátové bezbarvé laky určené na přestříkání autoemailů, metalíz. minimálně změní odstín sádry a dobře odolávají povětrnostním vlivům. nátěr bude nutné několikrát opakovat (sádra je velmi nasákavá) až se vytvoří vrstva, nátěrový film.
Co se stane když se namočí sádra
Původní, tvrdý typ lehké sádry bývá vystlaný vatou. Pokud se namočí, bude dlouho vysychat a může způsobit zapaření pokožky. „Pokud lidé zmiňují možnost koupání, mluví často o polotuhé sádře (semirigidní). Ta se neaplikuje na syntetickou vatu ale přímo na tenkou bavlněnou punčošku, která dobře schne.
Jak se sprchovat se sádrou na noze
Sprchový návlek je pomůcka pro sprchování. Tyto ochranné návleky se velmi jednoduše navlékají na zasádrovanú část končetiny a ochrání sádru před navlhnutím při mytí. Sprchový návlek drží na místě díky přilnavému proužku.
Jak dlouho schne sádra ve zdi
Univerzální bílá sádra nebo šedá sádra na povrchu zaschne asi po dvanácti minutách a zcela ztuhne po půl hodině. Za hodinu od smíchání a nanesení ji můžete brousit a po dvou hodinách i přetírat nátěrovými hmotami. Hodí se pro běžné typy prací a neklade tak vysoké požadavky na rychlost zpracování.
Co se děje po sundání sádry
Krátce po sundání sádry doporučuji použít kinesiotaping, tzv. lymfotejp. Ale mějte na paměti, že kůže je zpod sádry velmi křehká a bude se masivně odlupovat. Vypadá to nehezky, ale je to normální.