Jak udělat filety ze sumce?

Jak udělat filety ze sumce?

Co udělat ze sumce

Skvěle chutná v klasickém trojobalu, pivním těstíčku či bylinkové krustě. Hodí se rovněž k přípravě polévek – sumec a kapr jsou nedílnou součástí maďarské rybí polévky halászlé. Ryba se rovněž dá naložit nakyselo a využít k přípravě nejrůznějších salátů, v uzené formě patří k rybím delikatesám.
Archiv

Jak Filetovat sumce

Rybu natočíme hřbetem k sobě, pod přední ploutví zařízneme a obtočíme podél hlavy až k páteři. Nařízneme kůži podél páteře až k ocasu, vezmeme si pilkový nůž a podél páteře přetneme žebra. Na konci dutiny břišní si vezmeme opět nůž filetovací a dokončíme řez přes ocas. Vyjmeme filet a opakujeme z druhé strany.
Archiv

Jak připravit sumce

Sumce naporcujeme, prošpikujeme proužky slaniny, osolíme a poprášíme jemně paprikou. Pekáček vymažeme máslem, poklademe kolečky brambor, na ně položíme porce ryby, na kolečka nakrájenou cibuli, rajčata a papriku, posypeme špetkou šalvěje, poklademe lístečky másla a pečeme v předehřáté troubě asi 45 minut.

Jak dlouho se peče sumec

Sumce se slaninou nejdříve zprudka orestujeme na pánvi z obou stran a poté ho přendáme do pekáčku k zelenině. Pečeme v předehřáté troubě cca 25 minut na 170°C. Ke konci pečení rybu posypeme sýrem, slabě osolíme a ldyž se sár roztaví, troubu vypneme a podáváme.

Jak naložit sumce

Lák připravíme svařením 5 l vody, spolu s 0,8 kg soli a 0,1 kg cukru, podle vlastního uvážení můžeme ještě okořenit cibulí, česnekem, citronovou šťávou či bylinkami. Po vychladnutí nálev nalijeme na naporcované maso. Maso necháme v láku minimálně 8 hodin, u větších kusů klidně 12 hodin.

Jak grilovat sumce

Porce sumce osušíme v papírové utěrce a upečeme zprudka na rozpáleném grilu po obou stranách (mřížku grilu potřeme špekem nebo trochou oleje, aby se ryba nepřichytila). Sumce pečeme dle výšky filetů 1–3 minuty z každé strany. Rybu nepropékejte úplně, aby nebyla suchá.

Jak správně udělat rybu

Rybu pokládáme vždy kůží dolů na dostatečně rozpálenou pánev. Kůží dolů tedy rybu nejprve pečeme zprudka, poté ji velmi opatrně obrátíme, a naopak velmi pozvolna dopékáme. Doba pečení závisí na druhu a velikosti ryby. Úplně stejně postupujeme i v případě, kdy rybu grilujeme.

Jak se zbavit slizu ze sumce

Rybu před kuchyňskou úpravou zbavíme šupin, vykucháme ji a odstraníme hlavu i ploutve. U některých rybích druhů (úhoř, štika, lín) musíme napřed kůži zbavit slizu – to provedeme buď nožem nebo solí. Tělo pak naporcujeme na vhodné porce (filety, podkůvky, apod.). Jednotlivé porce důkladně umyjeme ve studené vodě.

Co jedí sumci

Sumec se živí především rybami, často ale nepohrdne ani hlodavci či jinými savci, či ptáky.

Jak dlouho PECT sumečka v troubě

Filety sumečka osolíme a opepříme z obou stran, položíme na plech potřený olivovým olejem a na filety navršíme připravenou krustu. Vložíme do trouby předehřáté na 200 °C a pečeme 10-12 minut podle výšky filetů.

Jak Upect sumečka

Na plech vyložený pečícím papírem položte filety ze sumečka, osolte je a vetřete do nich prolisovaný stroužek česneku smíchaný s rozmarýnem a olivovým olejem. Vložte do trouby a pečte asi 25 minut. Filety podávejte se pečeným bramborem a čerstvou zeleninou.

Jak očistit sumce

Nařízneme kůži za hlavou, ze všech stran, řez vedeme přesně kolem jeho lebky a z druhé strany pod kloubky prsních ploutví. Kůži pak, nejlépe kleštěmi, stahujeme směrem dolů, podobně, jako když se stahuje kůže králíka. Kůži stáhneme nejprve k řitnímu otvoru. Směrem k hlavě rozřízneme břišní a prsní část těla sumce.

Jak udělat filé na pánvi

Rybí filety z obou stran osolíme, okmínujeme a necháme na talíři zaklopené chvíli odležet. V pánvi si rozehřejeme máslo s trochou oleje, který nám zabrání tomu, aby se máslo začalo při smažení přepalovat. Filety do roztopeného másla dáme smažit nejprve kůží dolů a po osmažení obrátíme a dosmažíme z druhé strany.

Jak dlouho dělat filé na pánvi

Filety opékejte 4 až 5 minut. Celou rybu pečte zhruba 4 minuty z každé strany. Pro lepší šťavnatost nechte ještě pět minut dojít v troubě rozehřáté na cca 50 stupňů.

Jak zbavit úhoře slizu

U některých rybích druhů (úhoř, štika, lín) musíme napřed kůži zbavit slizu – to provedeme buď nožem nebo solí. Tělo pak naporcujeme na vhodné porce (filety, podkůvky, apod.). Jednotlivé porce důkladně umyjeme ve studené vodě.

Jak zabít a vykuchat sumce

Nejprve ho omráčíme ránou do hlavy, musí být sílná, protože sumec má silnou lebku. Pak na jeho temeni nahmatáme konec lebky a tak 2 až 3 prsty od ní ho usmrtíme dlouhým, úzkým nožem, ten zabodnem tak hluboko, aby jsme s jistotou probodli mozek ryby. Pak sumce pověsíme hlavou na hák za spodní čelist.

Jak se jmenuje největší ryba na světě

Vyza velká je největší jeseterovitou rybou a zároveň největší rybou světa, včetně mořských ryb. Dožívá se více než 100 let a délky přes čtyři metry a hmotnosti přes tunu. V Rusku prý byla v roce 1827 ulovena v deltě řeky Volhy vyza velká o hmotnosti 1 524 kg, kterou můžeme považovat za světový rekord.

Jak vidí sumec

Rybí druhy se zakrnělým zrakem (sumec, úhoř) mají malé oči, a proto přednostně využívají k lovu i orientaci jiné smysly – hmat, sluch, čich, čidla pohybu. Ryby vidí barevně! Jejich oční receptory rozeznávají plné barevné spektrum.

Jak ochutit sumečka

Filety osolte, okořeňte pepřem a posypte kmínem. Na pánvi rozehřejte máslo a rybu na něm pozvolna opékejte. Pokud chcete mít pokrm zdravější, zvolte místo klasického másla přepuštěné máslo ghí. Sumečka servírujte s bramborovou kaší.

Jak chutna Sumecek

Jeho chuť není tak aromatická, není proto nutné zakapávat maso citrónem. Maso je velmi lahodné a díky vyššímu obsahu tuku šťavnaté. Filety ze sumečka jsou velmi vhodné k smažení, pečení i k dušení. Prodávané filety jsou bez kůže a kostí, proto jsou také velmi vhodné pro naše nejmenší.

Jak dlouho PECT sumečka v troube

Filety sumečka osolíme a opepříme z obou stran, položíme na plech potřený olivovým olejem a na filety navršíme připravenou krustu. Vložíme do trouby předehřáté na 200 °C a pečeme 10-12 minut podle výšky filetů.

Jak naložit sumce do udírny

Lák připravíme svařením 5 l vody, spolu s 0,8 kg soli a 0,1 kg cukru, podle vlastního uvážení můžeme ještě okořenit cibulí, česnekem, citronovou šťávou či bylinkami. Po vychladnutí nálev nalijeme na naporcované maso. Maso necháme v láku minimálně 8 hodin, u větších kusů klidně 12 hodin.

Jaké koření na rybí filé

Víme, že naprosto nejvhodnějším kořením na ryby v naší malé střední Evropě je kmín, kmín drcený, kmín mletý, kmín černý a jakýkoliv kmín – hlavně aby tam byl kmín.

Jak nejlépe udělat rybí filé

Postup:Rybí filé důkladně osušíme papírovými utěrkami, pak maso osolíme a posypeme pepřem, kmínem a grilovacím kořením.Takto připravené rybí filety zaprášíme hladkou moukou a vložíme na dobře rozehřátou pánev s rozpuštěným máslem.Opékáme z obou stran dozlatova, hotové filety nejlépe ihned podáváme.

Na co chytit úhoře

Na co chytat úhoře Z jara chytáme nejčastěji na žížaly, ale i červy, pijavky, případně na larvy vodního hmyzu, později, během sezóny funguje i živá nebo mrtvá rybka. V pozdním létě úhoř zabere spíše na živou rybku, nebo její filet. Z rybek jsou na úhoře nejvhodnější ty druhy ryb, které žijí v jeho okolí.