Jak uchovat špek?

Jak uchovat špek?

Jak správně udit špek

Špek vytáhněte z láku, opláchněte, pořádně potřete kmínem z nálevu a nechte vysušit. Mezi tím si vyhřejte udírnu na 60 stupňů, pak do ní vložte špek. Teplotu 60 stupňů držte cca půl hodiny, potom teplotu v udírně zmírněte na 40 stupňů. Uzení by mělo probíhat 10 až 12 hodin, nejlépe bukovým dřevem.
Archiv

Jak dlouho vydrzi Uzeny špek v lednici

Krájené výrobky spotřebujete ideálně do 24-48 hodin a skladujte v rozmezí 1-5 °C, tedy zásadně v chladničce.
Archiv

Jak naložit špek na sucho

Postup přípravy

Upravené pásy sádla obalíme v soli a naskládáme do vhodné nádoby a uložíme v chladu (po 8 °C). Maximálně po 3-4 dnech sádlo přerovnáme a zalijeme vychlazenou a osolenou vodou (na 1 l vody – 10 dkg soli) tak, aby vše bylo ponořené a zatížíme.

Jak připravit špek na uzení

Postup přípravySádlo nařežeme na 20*10 cm. Obalíme v Pragandě a dáme do nádoby na 7 dní do chladna – já dávám do ledničky.Po 7 dnech vyndám a opláchnu.Udím na buku 3,5 hodiny na 65 °C , nechám zchladnout a pak obalím v koření, které jsem smíchal na misce – v tom špek obalím.

Na jakou teplotu udit špek

Když je sádlo odpočaté, tak ho omyjeme a vyvěsíme do udírny. Udíme na při teplotě 65 – 70°C asi 8 –10 hodin.

Jak dlouho naložit špek na uzení

Postup přípravy uzeného špeku

Osolené kusy vložte do nádoby a dejte na 14 dní uležet do chladu do lednice. K důkladnějšímu prosolení celého kusu doporučujeme špek po 5 dnech otáčet. Po 14 dnech kousky umyjte vodou a důkladně osušte papírovými ubrousky.

Jak uchovat uzenou slaninu

sušené a fermentované slaniny není nutné chladit a zpravidla vydrží dlouho. Naopak tepelně opracované slaniny se obvykle musejí skladovat v chladničce, kde vydrží jen relativně krátkou dobu. Pokud se stane, že ji nestíháte včas spotřebovat, lze ji na nezbytně nutnou dobu zamrazit.

Jak poznat zkaženou slaninu

Šunky a salámy začnou pouštět nakyslou tekutinu, párky nevhodné ke konzumaci zase bývají scvrklé. Stejné to bude s divným zápachem, který by uzeniny a maso mít neměly. Zkažené salámy zase poznáte podle toho, že se na nich zvenku začne objevovat plíseň. Maso, které se kazí, má tmavší barvu, než je obvyklé.

Jak dlouho se udí slanina

Slaninu udíme cca 3 hodiny při teplotě 110°C. 20 minut před koncem uzení potřeme slaninu javorovým sirupem. Jakmile vnitřní teplota slaniny dosáhne 66°C, vyndáme ji z udírny. Dobrou chuť!

Jak dlouho udit na 70

NAKLÁDÁNÍ A UZENÍ MASA

Druh potravin teplota doba uzení
střední pstruh 70–80 °C 2–3 hod.
vepřový bok nebo krkovice cca 1 kg 65–75 °C 6–7 hod.
kuřecí/kachní prsa s kůží 80–90 °C 3–4 hod.
klobásy (tepelně upravené) 60–70 °C 2–3 hod.

Jak naložit špek na uzení do vakua

Pro nasolení masa před uzením jsem použil 23 g solící směsi Praganda na 1 kg masa. Kromě toho jsem doprostřed každého kusu masa vstříknul injekční stříkačkou s hrubou jehlou 10 ml roztoku na kg masa, namíchaného z 20 g Pragandy rozpuštěné v 200 ml vody. To pro jistotu, aby bylo maso prosolené až doprostřed.

Jak naložit slaninu na uzení

Slaninu nakrájejte na menší kousky a vložte ji do nádoby. Ta by neměla být ocelová. Vhodný materiál nádoby je kamenina, sklo nebo smalt. Slaninu zalijeme lákem, zatížíme tak, aby zůstala ponořená (například pokličkou) a necháme 10 dní na chladném místě (2 až 8 °C).

Jak uchovat slaninu

sušené a fermentované slaniny není nutné chladit a zpravidla vydrží dlouho. Naopak tepelně opracované slaniny se obvykle musejí skladovat v chladničce, kde vydrží jen relativně krátkou dobu. Pokud se stane, že ji nestíháte včas spotřebovat, lze ji na nezbytně nutnou dobu zamrazit.

Jak poznat prošlou šunku

S uzeninami je to jednoduché – jakmile začnou mít na povrchu lepkavou vrstvičku, okamžitě je vyhoďte. Šunky a salámy začnou pouštět nakyslou tekutinu, párky nevhodné ke konzumaci zase bývají scvrklé. Stejné to bude s divným zápachem, který by uzeniny a maso mít neměly.

Co udělat se slaninou

Recepty vytvořené za použití této ingredience35 minut. Čočková polévka se slaninou.30 minut. Křupavý chléb s tvarohem a…45 minut. Tyčinky se slaninou a tymiánem.120 minut. Krůtí kapsa se špenátem.300 minut. Pečená husa s kaštanovou nádivkou a…90 minut. Kuře ala bažant.Grilovaný losos ve slanině30 minut.

Jak na uzenou slaninu

Použijeme li k úpravě slaniny papriku nebo karamel, udíme ji buď studeným kouřem 2-4 dny, podle velikosti kusů sádla, nebo teplým kouřem asi 60 stupňů teplým po dobu 4-8 hodin, až do získání zlatožluté barvy. Teplota nikdy nesmí přestoupit 70 stupňů, aby neodkapával tuk.

Jak udit maso bez udírny

Na dno pomalého hrnce vložte mřížku nebo pařák, na to rozložte maso, přiklopte a zapněte LOW na 7-8 hodin podle velikosti kusů masa. Zkusila jsem kuřecí stehna a ta byla hotová již za 6 hodin. Během pomalení ještě 2 x potřete naředěným kouřem s vodou. Pokud byste měli pod masem příliš výpeku, slijte během pomalení.

Jak osušit maso před uzením

Před samotným uzením je možné maso ještě prohřát (rovlažit) ve vodě při 70 °C cca 30 minut. Následně maso napíchněte na háky, osušte a vložte do udírny rozehřáté na 80 °C.

Jak na domácí slaninu

„Vepřové boky nasucho nasolíme, necháme dva až tři dny odležet a pak je zalijeme slaným lákem, ve kterém dva až tři týdny odpočívají. Potom kusy lehounce opláchneme v teplé vodě, aby se odsolil povrch, vyudíme v udírně a lehce povaříme v páře,” popisuje František postup, který je dnes běžný.

Jak dlouho vařit slaninu

Postup přípravy

Naložený bůček opláchneme a dáme vařit do osolené vody na cca 1 hodinu. Z cukru uděláme tmavý karamel, který rozředíme sójovkou a trochou vody, aby byla mírně hustá tekutina.

Jak skladovat Pancettu

Skladujte v chladničce při teplotě +4 °C.

Jak chutná zkažená šunka

Šunky a salámy začnou pouštět nakyslou tekutinu, párky nevhodné ke konzumaci zase bývají scvrklé. Stejné to bude s divným zápachem, který by uzeniny a maso mít neměly.

Co se stane když sním prošlou šunku

To, že šunka po 5 hodinách zasmrádla, není nic neobvyklého, když byla v teplém prostředí. Potíže nemusíte mít žádné. Pokud by byla opravdu zkažena, tak byste mohli mít cca po 6-12h zažívací potíže, zvracení či průjem. Příznaky by do 48h s největší pravděpodobností ustoupily.

Jak osmahnout slaninu

Předehřejte troubu na 200°C, umístěte rošt do spodní třetiny trouby. Slaninu položte na plech vyložený alobalem v jedné vrstvě klidně blízko sebe, ale jednotlivé plátky by se neměly překrývat (jiank se během pečení přilepí). Pečte 15 – 20 minut tak, aby měla slanina pěkně zlatavou barvu a byla dostatečně křupavá.

Jak se udit slaninu

Použijeme li k úpravě slaniny papriku nebo karamel, udíme ji buď studeným kouřem 2-4 dny, podle velikosti kusů sádla, nebo teplým kouřem asi 60 stupňů teplým po dobu 4-8 hodin, až do získání zlatožluté barvy. Teplota nikdy nesmí přestoupit 70 stupňů, aby neodkapával tuk.