Jaký typ brambor na hranolky?

Jaký typ brambor na hranolky?

Na co jsou brambory Typ B

Varný typ B – přílohové brambory

Brambory tohoto typu jsou polopevné, tedy při vaření mohou mít mírně moučnatou strukturu. Varný typ B je univerzální, to znamená, že se hodí jako příloha, do salátů, do polévek i na pečení a restování.
Archiv

Jaký varný typ brambor

Varný typ A oceníte zejména u přípravy salátů, typ B při vaření přílohy a varný typ C, což jsou nejvíc moučné brambory, se skvěle hodí na přípravu bramborové kaše nebo domácích hranolků. Kromě toho zjistíte, že existují i speciální typy brambory, jako jsou fialové nebo takzvané „rohlíčky“.
Archiv

Jak poznat varný typ brambor

Varné typy brambor a jak se v nich vyznatVarný typ A se hodí hlavně do salátů nebo pro vaření ve slupce. Tyto brambory jsou tvrdé a nerozvaří se vám.Varný typ B má všestranné využití. Mají přirozenou moučnou konzistenci a jsou o něco měkčí než varný typ A.Varný typ C brambor je nejvíce moučný a měkký.
Archiv

Jaká je nejlepší odrůda brambor

Nejznámější a nejoblíbenější brambor za posledních 10 let je Agria. Odrůda má vysokou úrodnost a je vhodná hlavně na pečení, vaření, smažení, výrobu lupínků, placek, bramborové kaše. Zachovává si výbornou konzumní kvalitu až do pozdního jara, to znamená, že ji můžeme skladovat až osm měsíců.
Archiv

Jaké brambory na co

Každý z nich se hodí na něco trochu jiného.Varný typ A (zelené značení) – vhodné především na salát.Varný typ B (červené značení) – využíváme je hlavně jako přílohu.Varný typ C (modré značení) – ideální do bramborové kaše, do těsta na knedlíky a na bramboráky.

Jaký typ brambor na chipsy

Použijte brambory typu B s tenkou slupkou. Ty si nejprve důkladně omyjte, protože je nebudete loupat.

Na co jsou brambory typu A

Odrůdy varného typu A, AB (BA) s velmi pevnou a pevnou, nerozvářivou, velmi slabě moučnatou, lojovitou dužninou jsou vhodné pro přípravu salátů, k opékání, k vaření ve slupce i bez slupky a k zapékání, tj. jako příloha.

Jak poznat kvalitní brambory

Při koupi brambor vybírejte z těch, které jsou umyté. Jedině tak poznáte na první pohled všechny vady. Slupka by neměla být scvrklá, ani nazelenalá. Neměla by na sobě mít povlak, strupy nebo mechanické poškození, tj.

Jaké koupit brambory

Varné typy bramborTyp A: Tenhle je ten pravý!Typ B: Pokud neseženete typ A, můžete koupit i B, ale dávejte pozor, tyhle brambory jsou přílohové a hodí se třeba do polévek nebo na smažení.Typ C: Tento typ je ideální pro přípravu kaší nebo do těsta.

Co znamená pozdní brambory

Konzumní brambory pozdní jsou sklízené po dosažení úplné zralosti hlíz s dobře vyvinutou a pevnou slupkou. Velikost hlíz pozdních brambor kulovitého nebo oválného tvaru je nejméně 28 mm. U pozdních konzumních brambor se dále uvádí varný typ A – C (A – na saláty, C – na kaše), který určuje vhodnost kuchyňského použití.

Jak vybrat dobře brambory

Vybírejte podle varného typu

Pokud kupujete brambory, odrůdu byste neměli vybírat podle toho, zda mají hlízy žlutou nebo červenou slupku, ale podle varného typu. Právě ten charakterizuje vnitřní kvalitu hlíz na základě hodnocení konzistence, struktury, moučnatosti a vlhkosti hlíz po uvaření.

Na co jsou vhodné rané brambory

Rozdělení sadbových brambor dle použití:

rané (90-110 dní), vhodné jak k přímému konzumu, tak k uskladnění, polorané (110-130 dní), vhodné k dlouhodobému uskladnění, polopozdní až pozdní (nad 130 dní), vhodné k dlouhodobému uskladnění, často průmyslové odrůdy.

Proč se vaří brambory ve slupce

Všichni víme, že vařit brambory ve slupce je zdravější. Jde o to, že z oloupaných brambor se při vaření vylouhuje draslík a dostává se do nich sodík. To obrátí původně příznivý poměr draslíku a sodíku v neprospěch našich cév, ledvin a krevního tlaku.

Jaký je rozdíl mezi novými a ranými bramborami

A na konec malá pomůcka, jak poznat, že kupujete nové/rané nebo konzumní brambory. Ty nové/rané jsou brambory s nezataženou (na omak loupající se) slupkou. U brambor konzumních (pozdních) musí být slupka zatažena.

Jak dělíme brambory podle způsobu užití

Rozdělení sadbových brambor dle použití:

rané (90-110 dní), vhodné jak k přímému konzumu, tak k uskladnění, polorané (110-130 dní), vhodné k dlouhodobému uskladnění, polopozdní až pozdní (nad 130 dní), vhodné k dlouhodobému uskladnění, často průmyslové odrůdy.

Jak daleko od sebe sázet brambory

Správná vzdálenost pro výsadbu brambor

Nyní můžete brambory sázet očky nebo výhonky směrem nahoru. Důležité jsou rozestupy: Dbejte na to, aby vzdálenost mezi bramborami byla asi 35 cm. Mezi řádky by měl být prostor asi 50 cm.

Kdy se dává sůl do brambor

Brambory dávejte do již horké vody (ideálně tak, aby byly vršky brambor pod vodou). Díky tomu se zkrátí doba vaření a brambory si zachovají více prospěšných látek a chuti. Do hrnce přidejte špetku kmínu a 10 g soli na 1 kg brambor. Takové množství by mělo zajistit dokonalou chuť.

Proč se vaří brambory s kmínem

Silice obsažené v kmínu pomáhají při nadýmání. Jestli zcela automaticky přidáváte kmín do vody při vaření brambor, děláte dobře. Nejde jenom o chuť, ale kmín především neutralizuje škodlivý solanin obsažený hlavně v zelených a klíčících bramborách.

Jak se dělají sadbové brambory

Nakličování sadby brambor

Nejlépe během února až začátkem března hlízy naskládáme do lísek tak, aby korunková část s více očky směřovala vzhůru, lísky postavíme do světlé místnosti s teplotami 12–15 °C a až do doby výsadby necháme hlízy klíčit; měly by vytvořit silné klíčky dlouhé maximálně 2 cm.

Proč se okopávají brambory

Okopávání a hrůbkování zvýší úrodu brambor

první okopávka – provedeme ji když začnou brambory vzcházet. Tak zničíme vzcházející plevele. Pro okopávání brambor se zvlášť dobře hodí motyka se širokou pracovní částí srdcovitého tvaru (tzv. srdcovka).

Čím se hnojí brambory

Podle odborníků z Receptáře, Ludmily Duškové a Jana Kopřivy, potřebují brambory především dobře pohnojenou a provzdušněnou půdu. Radí tedy ji na podzim pohnojit hnojem a na jaře před sadbou přidat ještě draslík, dusík a fosfor. A ideálně použít rozmetadlo pro rovnoměrný rozhoz hnojiva.

Proč nejíst syrové brambory

Brambory obsahují jedovatý alkaloid solanin. Nejvíce se ho nachází v květech, plodech, klíčcích. Solanin je toxický nervový jed. Jeho negativní účinky se mohou projevit na malém mozku.

Proč proplachovat brambory

Před vařením, smažením a pečením se oškrábané a nakrájené brambory důkladně proplachují ve studené vodě, aby se z nich vyplavilo co nejvíc škrobu. To je výhodné hlavně u pokrmů, ve kterých by měly brambory zůstat křupavé (například hranolky a pečené brambory).

Jak odstranit solanin

Při vaření ve vodě se solanin z části vyluhuje. Vyluhované množství se může zvýšit přídavkem kyseliny octové (0,3 % kys. octové sníží obsah solaninu ve vařených bramborách až o 85 %). Při skladování brambor jsou optimální podmínky pro prevenci tvorby glykoalkaloidů vyšší teplota a nižší relativní vlhkost.

Jak hluboko se sázejí brambory

Řádky si pomocí provázku naznačíme tak, aby byly od sebe asi 60 – 65 cm. Vzdálenost jednotlivých hlíz v řádku se pak doporučuje cca 30 cm. Při výsadbě postupujeme tak, že v naznačeném místě vytvoříme brázdu hlubokou kolem 10 – 12 cm a do té klademe sadbové brambory.