Jak tisknout podpěry?

Jak tisknout podpěry?

Jak sundat podpěry z 3D tisku

Odstranění podpor

Pokud jsou umístěny v těžko dostupných místech, může být jejich odstranění velmi obtížné. Některé podpory je možné rozpustit a lze je tedy odstranit chemicky. Nerozpustitelné materiály je potřeba odstranit ručně, například pomocí kleští.
Archiv

Čím čistit tiskovou podložku

Čistá tisková plocha

Stačí ji před každým tiskem vyčistit isopropyl alkoholem (IPA), který obsahuje alespoň 90 % alkoholu. V případě nouze můžete použít i čistič oken. Pokud si ovšem všimnete, že na vaší tiskové ploše výtisky nedrží, důkladně očistěte celý povrch acetonem, čímž přilnavost obnovíte.

Jak tisknout bez podpor

Při tisku není potřeba generovat podpory, většina modelů si vystačí s tiskovou plochou 150 × 150 mm a k montáži vám bude stačit kvalitní lepidlo na plasty. Pokud jste šikovní i s barvami, na PLA zkuste třeba ty akrylové.

Jak zlepšit kvalitu 3D tisku

Pokud používáte ochlazování tisknutého objektu, neměla by být tato funkce použita u tisku prvních vrstev. pro zlepšení přilnavosti materiálu můžete použít speciální podložku zvanou BuildTak. Případně lze použít speciální lepící pásky. Pro ABS je vhodná kaptonová páska, pro PLA zase malířská maskovací páska.
Archiv

Jak vyhladit PLA

Vyhlazení PLA je tak trochu oříšek. V různých diskuzích na internetu se objevuje několik rad, jak vyhladit PLA a zřejmě se najde celá řada lidí, která to umí a praktikuje. Nejčastější radou je použití chloroformu. Ten se však dá získat pouze se speciálním povolením, které zřejmě většina lidí nemá.

Jak se zbavit Stringovani

Můžete se zbavit stringů pomocí horkovzdušné pistole (nebo i zapalovače – ale buďte velmi opatrní). Nastavte horkovzdušnou pistoli asi na 200 °C a zaměřte ji na stringy po dobu jedné až dvou sekund. To je roztaví, aniž by došlo k poškození výtisku.

Jak urychlit 3d tisk

Nejsnáze to můžete provést během tiskového procesu otočením ovládacího tlačítka proti směru hodinových ručiček. Otáčením po směru hodinových ručiček tisk opět zrychlíte.

Jak na tisk z PLA

Doporučuje se hodnota kolem 5 mm. Udržujte tiskovou plochu čistou – Než začnete tisknout s materiály jako PLA, ABS a dalšími, očistěte tiskovou podložku alespoň 90% roztokem izopropylalkoholu nebo acetonem, abyste podložku odmastili. Pozor, nedoporučujeme používat IPA v případě, že budete tisknout s PETG.

Jak tisknout bez poznámek

Tisk snímků s poznámkami lektora nebo bez nichKlikněte na Soubor > Tisk.V části Nastavení klikněte na druhé pole (ve výchozím nastavení to je Snímky na celou stránku) a pak v části Rozložení při tisku klikněte na Poznámky.Nastavte ostatní parametry.Klikněte na Tisk.

Co je to Brim

brim – mezivrstva mezi výtiskem a tiskovou podložkou, která je širší než samotný výtisk. Tato vrstva obepíná a přiléhá k výtisku a tím zlepšuje adhezi. skirt – obrysová čára kolem první vrstvy výtisku.

Jak dlouho trvá tisk na 3D tiskárně

Dle složitosti a velikosti výrobku tisk trvá různě dlouho, často několik hodin nebo klidně celou noc. Materiál se nanáší ve vrstvách a před očima nám roste vytoužený výsledek.

V čem rozpustit Pla

PLA je rozpustné pouze v chemikáliích jako chloroform nebo horký benzen. Pro spojení více částí dohromady použijte lepidlo.

Jak vyleštit Pla

Specialitou je tzv. mokré broušení. Princip broušení je stejný, jen musíte brusný papír čas od čas namočit. Průběžně namáčeným vysoce zrnitým papírem můžete docílit hladkého povrchu, který se bude lesknout.

Co způsobuje Stringování

Stringování, někdy také označováno jako “oozing” či “chlupatý tisk”, je nežádoucí efekt při 3D tisku, kdy na vytištěném objektu zůstávají jemné nitky filamentu. K tomu dochází, pokud filament pokračuje v úniku z trysky během přesunu extruderu na další polohu.

Co to je Retrakce

Retrakce znamená dočasné zpětné navinutí filamentu (materiálu) zpět do tiskárny během přechodu mezi různými částmi tištěného objektu. Cílem retrakce je zabránit nežádoucímu odkapávání nebo “slintání” plastu z trysky tiskárny během pohybu v průběhu tisku.

Jak se vyhnout Stringování

Můžete se zbavit stringů pomocí horkovzdušné pistole (nebo i zapalovače – ale buďte velmi opatrní). Nastavte horkovzdušnou pistoli asi na 200 °C a zaměřte ji na stringy po dobu jedné až dvou sekund. To je roztaví, aniž by došlo k poškození výtisku.

Co to je PLA

PLA je biologicky plně odbouratelný materiál, vyráběný z kukuřičného nebo bramborového škrobu či z cukrové třtiny. Je stále více průmyslově využíván. Je rozpustný v hydroxidu sodném. Po vytištění modelu je těžké odstranit podpůrné prvky.

Na co využít 3D tiskárnu

Nejčastěji na nich firmy tisknou drobné pomůcky a komponenty pro usnadnění provozu či výroby, některé společnosti ale zkouší i složitější výrobky. Své uplatnění najdou 3D tiskárny v automotive, strojírenství, letectví, kosmickém průmyslu nebo v lékařství.

Jak si něco vytisknout

Tisk pomocí standardní tiskárnyV počítači spusťte Chrome.Otevřete stránku, obrázek nebo soubor, který chcete vytisknout.Klikněte na Soubor. Tisk. Můžete také použít klávesovou zkratku: Windows a Linux: Ctrl + p.Zobrazí se okno, ve kterém vyberte cíl tisku a v případě potřeby změňte nastavení tisku.Klikněte na Tisk.

Jak se zbavit poznámek ve Wordu

Klikněte na komentář, který chcete odstranit. Na kartě Review (Revize) klikněte v části Comments (Komentáře) na Delete (Odstranit). Tip: Komentář můžete odstranit také tak, že kliknete na tlačítko Zavřít v pravém horním rohu bubliny komentáře.

Co je to extrudér

Extruder

Součást tiskárny, která se stará o extruzi materiálu. Skládá se z hot-endu, podavače, krku a chlazení.

Co je to Hotend

Hotend / hot-end

Doslova přeloženo jako horký konec. Hotend je důležitá součástka FDM 3D tiskáren. Skládá se z trysky, heatblocku, heatbreaku, topného tělesa, chladiče a pneu spojky. Pomocí tepla taví filament na tenké tvárné vlákno, ze kterého se pak na tiskové podložce tvoří následný výtisk.

Co vše umí 3D tiskárna

3D tisk je moderní technologie, která nám umožňuje tisknout trojrozměrné objekty pomocí naprogramované předlohy. Nejběžnější principem 3D tisku je tisk předmětu po jednotlivých vrstvách, které se do sebe zatavují, tzv. technika FDM (FusedDeposition Modeling).

Co všechno se dá tisknout na 3D tiskárně

3D tiskárnu využijete také doma. Můžete si vyrobit třeba nádoby, šperky, háčky na ručníky, stojánky na mobilní telefony nebo malé hračky pro děti.

Jak vyhladit PLA tisk

Tiskne se obdobně snadno jako PLA, nekroutí se a lze jej dobře vyhladit v isopropylalkoholu (IPA). Pokud však zvolíte použití výparů obdobně jako u ABS/acetonu, počítejte s tím, že tvorba hladkého povrchu bude trvat klidně několik hodin. Pro rychlejší vyhlazení je potřeba zajistit, aby IPA stékal po povrchu.