Jak třídit dokumenty?

Jak třídit dokumenty?

Jak zorganizovat dokumenty

Papíry rozdělte do tří hlavních kategorií – osobní, finanční dokumenty a doklady k nákupům. Na každou kategorii použijte velký šanon a popište ho, abyste později věděli, co se v něm nachází. Uvnitř šanonu pak dokumenty čleňte na podkategorie, které zařadíte do desek, euroobalů nebo obálek.
Archiv

Jak správně archivovat dokumenty

Archivace tištěných dokumentůŠtítky na šanony – na štítek napište i rok, kdy můžete dokumenty bezpečně skartovat, výrazně si usnadníte budoucí vyřazováníRozdružovače – slouží k třídění dokumentů uvnitř šanonůArchivační spony a archivační boxy – pokud nechcete archivovat celé šanony, ale pouze papíry.

Jak uklidit dokumenty

Jak na toDejte vaše veškeré papíry/dokumenty na jednu hromadu.Zaujměte pohodlnou pozici a pusťte se do tříděníVše poctivě roztřiďte – co myslíte, že už bude nepotřebné, zlikvidujte (použijte skartovačku)Případně můžete některé papíry použít k recyklaci (kreativní tvoření)
Archiv

Jak si udělat pořádek v papírech

Pomoci vám mohou také prospektové obaly, kancelářské sponky nebo sešívačka. Po uložení dokumentů nezapomeňte vše popsat za pomoci samolepicích štítků. Jakmile zpacifikujete tuto hromadu, uložte všechny pořadače a krabice na místo, kde je i v budoucnu budete mít po ruce.

Jak uchovat dokumenty

Jak uchovávat dokumenty elektronicky:věrohodný původ – každý dokument podepište elektronickým podpisem,neporušitelnost obsahu – opatřte dokumenty kvalifikovaným časovým razítkem (které má platnost 5 let),zachování čitelnosti souboru – doporučujeme držet se celosvětově uznávaného archivního formátu PDF/A.

Co musí zaměstnavatel archivovat

Zaměstnavatelé jsou povinni uschovávat mzdové listy nebo účetní záznamy o údajích potřebných pro účely důchodového pojištění po dobu 30 kalendářních roků následujících po roce, kterého se týkají.

Jak udělat pořádek v bytě

Udělejte si v bytě či domě jednou pro vždy pořádek. Organizace věcí je jednodušší, než si myslíte.Srovnejte si police.Nelpěte na jednotnosti.Využijte prostor nad hlavou.Eliminujte vizuální nepořádek.Nezavírejte, když to není nutné

Jak udělat doma pořádek

Máme pro vás osvědčené tipy, jak doma udržet pořádek, aniž byste museli pořád uklízet.Dejte si ke dveřím rohožku. Nebo raději dvěNábytek utírejte vlhčenou utěrkou.Co nejvíce věcí schovejte do šuplíkůZaúkolujte děti.Pořiďte si matraci s pratelným potahem.

Jak archivovat účtenky

Při dodržení platné legislativy a určitých principů je možné účtenky uchovávat pouze v digitální podobě. Vždy však doporučujeme konzultaci s vaším finančním úřadem, protože právě on bude provádět případnou kontrolu.

Jak dlouho schovávat účtenky

V případě soudních a dalších řízení musíte archivovat často i déle než deset let. Pokud jste právnická osoba nebo živnostník, který vede účetnictví, veškeré účetní doklady archivujte alespoň pět let a účetní závěrku a výroční zprávu alespoň deset let.

Jak dlouho se uchovávají faktury

Podnikatelé, kteří jsou neplátci DPH a nevedou účetnictví, mají povinnost archivace daňových dokladů minimálně 3 roky. Faktury za rok 2021 tak uchováváte do roku 2024. Ostatní podnikatelé mají archivaci trochu náročnější. Pokud jste OSVČ, která vede účetnictví (nebo s. r. o.), doklady archivujete minimálně 10 let.

Jak si uklidit doma

7 tipů, jak si doma uklidit tak, jak jste si vždycky přáliRozřazujte – “Své k svému” Shromážděte veškeré stejné a podobné věci na jedno místo.Vyčistěte kuchyňské skříňky.Nezdvojujte zásoby.Mějte boty pod kontrolou.Evidujte přehledněRecyklací k harmonii.Uklízejte průběžně

Jak často by se mělo uklízet

Jak často uklízet Existují samozřejmě domácnosti, kde hospodyňka uklízí každý den, ovšem většina moderních domovů si takovýto luxus dovolit nemůže. A vlastně je to i zbytečné. Ideálním kompromisem je jeden velký úklid za týden a každodenní udržování čistoty menšími úkony jako je umývání nádobí.

Jak si uklidit

Tipy pro rychlé čištění bytu – Jak efektivně uklidit bytVyčistěte celý dům, ne jednu místnost.Shromážděte všechny své čisticí nástroje.Odstraňte nepořádek.Úklid prachu.Otřete zrcátka a sklo.Dezinfikujte pracovní desky a povrchové plochy.Zaměřte se na vany, dřezy a toalety.Zameťte a poté setřete.

Co se musí skartovat

Kromě klasických dokumentů v papírové podobě se skartují také dokumenty na CD, DVD nebo jiných nosičích, již neplatná nebo opotřebovaná razítka, případně fotodokumentace či filmové a zvukové záznamy.

Jak se přinutit k úklidu

Jak překonat nechuť k úklidu: Rozdělte si práci do menších časových úsekůRozdělte si práci na menší úkoly.Motivujte se.Pracujte v desetiminutových blocích.Plánujte konkrétněji.Je nutné uklidit zrovna dnesNajděte si pomocnici.

Co uklízet každý den

Co a jaká místa je nutné v domácnosti uklízet téměř každý denMytí kuchyňské linky. Kuchyňskou linku používáte patrně denně.Vysávání podlahy. Na podlaze se každý den usazují nečistoty v podobě prachu, vlasů a drobků.Mytí podlahy. Mýt podlahu nemusíte striktně každý den, ale alespoň obden.Měňte často ručníky.

Jak často utírat prach

Měli byste se ho zbavovat neustále, protože ho nevědomky vdechujete. Prachu se nemůžete zbavit úplně, ale rozhodně ho lze minimalizovat. Pokud žijete v prašném prostředí, měli byste ho utírat denně.

Jak mít doma stále uklizeno

Chcete-li mít uklizeno s lehkostí, postupujte následovně:ukliďte rozházené věci.mějte stále čistý jídelní stůl.odkládejte použité oblečení na jedno místo.zapište si do diáře, kdy se budete věnovat úklidu = očistě

Kdo může skartovat dokumenty

Fyzickou likvidaci dokumentů může provést samotná účetní jednotka. Při větším objemu dokumentů je vhodné využít služeb specializovaných firem, které zajistí jak manipulaci s dokumenty, tak jejich odvoz a odborné znehodnocení včetně garance ochrany před neodbornou a neoprávněnou manipulací s dokumenty.

Kdy skartovat dokumenty

Skartace účetních dokladůfaktury přijaté a vydané – 10 let.bankovní výpisy – 5 let.pokladní doklady: deníky, knihy – 10 let, bloky, účtenky – 5 let.DPH – 10 let.interní doklady – 10 let.

Co dělat když se mi nechce uklízet

Po příchodu z práce se nechce nikomu: 3 způsoby, jak si uklidit jednou provždy a nepřemlouvat se k tomu každý večerCo můžeš udělat dnes… Je dobré uklízet průběžně než jednou za čas.Méně je více (volného času) Je dobré mít v domácnosti méně věcí než více.Vsaďte na efekt, ne poctivost.

Jak si co nejrychleji uklidit v pokoji

Naplánuj si, jak uklidit pokojDát všechny hračky na jejich místo.Vyhodit odpadky do koše.Odnést špinavé oblečení do koše na prádlo.Čisté oblečení poskládat a uklidit do skříněUklidit všechny tužky, pera, pastelky a papíry z psacího stolu.Ustlat postel.

Jak často by se mělo vysávat

Vysávání či vytírání podlah jako takových doporučují experti jednou týdně.

Co je nejlepší na prach

„Nám se nejlépe osvědčila důkladně vyždímaná švédská utěrka, navlhčená v emulzi s čisticím prostředkem,“ radí Irena Snížková z úklidové firmy Polygon. Často prý dokonce sáhnou po obyčejné houbové utěrce, která na povrchu nezanechává vlákna.