Jak třídit CD a DVD?

Jak třídit CD a DVD?

Jak stříhat CD

Vybranou krabičku natřete třeba akrylovou barvou. CD půjde lépe stříhat, když ho zahřejete, třeba fénem. Nebo ve vařící vodě. A střepy prostě krabičku oblepte s univerzálním PVA lepidlem.

Kam vyhodit staré kazety

Jak zlikvidovat VHS kazety VHS kazety můžete stejně jako staré DVD a CD odvézt do sběrného dvora. Lze je také rozebrat a plastovou část hodit do plastů, zatímco zbytek videokazety vyhodíte do směsného odpadu.
Archiv

Kam vyhodit záclony

ZÁCLONY A ZÁVĚSY Sběrný dvůr, kontejnery na textil. ŽÁROVKY OBYČEJNÉ Směsný odpad. ŽÁROVKY ÚSPORNÉ, ZÁŘIVKY Sběrné kontejnery Ekolampu, sběrný dvůr. Více ZDE.
Archiv

Jak Rozlepit CD

Pokud je poškrábání ze strany plastu a nejsou škrábance moc hluboké, tak to stačí vhodným způsobem rozleštit. Např. se doporučují některé druhy zubní pasty, protože obsahují jemný písek. Nebo samozřejmě ideálně originální leštící pasty.

Co se dá vyrobit z CD

Ze starých nosičů dat lze vyrobit podtácky, nástěnné hodiny (tady a tady), lapač snů, vzkazovník (tady a tady), náušnice (tady a tady) a jiné šperky (a tady a tady) nebo svícny. V podstatě cokoliv, co vám fantazie dovolí (tady).

Jak odstranit fólii z CD

To uděláte nejlépe tak, že šroubovákem nebo nožíkem říznete CD po obvodu a kousek od středu neprůhledné vrstvy (ze strany, na kterou se píše). Poté lesklou vrstvu rozříznete od středu ke kraji – stejně jako jsou na obrázku červené čáry – a pak se ji pokusíte opatrně (od vzniklého rohu, naznačený šipkou) sloupnout.

Kam vyhodit negativy

Filmové negativy nejsou nebezpečným odpadem a nepatří ani do žádného druhu tříděného odpadu, lze je tedy vyhodit do směsného komunálního odpadu. Naproti tomu chemie používaná ve fotografických laboratořích (ustalovače, vývojky) je nebezpečným odpadem a je nutné ji odnést do sběrného dvora.

Co se starou pánví

Pánve, hrnce, pekáče

Staré kuchyňské nádobí je nejvhodnější odvézt do sběrného dvora.

Kam se hází krabice od mléka

Kam tedy krabice od mléka správně vyhodit Je to velmi jednoduché. Na kartony od nápojů dnes již běžně fungují speciální oranžové kontejnery, do kterých patří všechny krabice od mléka, džusů, vína nebo jogurtů. Patří sem veškeré nápojové obaly označené jako C/PAP, 81 nebo 84.

Kam vyhodit stare lozni pradlo

Do textilního kontejneru nepatří ani ložní prádlo či koberce, ty byste měli odvézt do nejbližšího sběrného dvora.

Co s obaly od CD

Pokud máte doma staré a nepoužívané obaly od CD nosičů, máte tři možnosti. Buď je necháte válet v šuplíku, dáte je do kontejneru na plast, nebo z nich vytvoříte hezký a zároveň praktický box, třeba na tužky.

Jak Rozlestit Poskrabane CD

Kupte levnou zubní pastu bez mikrogranulí a potřete s ní poškrábané místo. Pasta v tomto případě vyhladí povrch tak, že bude odraz lámán zpět do čočky. Záleží však na tom, jak jsou rýhy hluboké – jestli až ve vrstvě kovu odrážejícím světlo, nebo jen v plastu. Pokud jen v plastu, záchrana dat se na 99% podaří.

Jak sundat potisk z CD

stírací barvou, kterou lze snadno odstranit nejlépe nehtem nebo předmětem z měkkého plastu. Stírací barvu nedoporučujeme odstraňovat kovovým předmětem – mincí apod. – hrozí tím poškození záznamu na CD a DVD.

Kam patří kelímek od jogurtů

Kelímek od jogurtu bývá nejčastěji vyroben z plastu. Ani v případě plastového obalu na jogurt nejde o žádnou výjimku a je nejlepší řídit se recyklačními symboly. Pokud má na sobě obal recyklační značku „PP“, jedná se o polypropylen a tento vyprázdněný obal bychom měli vytřídit do sběrné nádoby na plastový odpad.

Kam patří krabice od mléka

Kam tedy krabice od mléka správně vyhodit Je to velmi jednoduché. Na kartony od nápojů dnes již běžně fungují speciální oranžové kontejnery, do kterých patří všechny krabice od mléka, džusů, vína nebo jogurtů. Patří sem veškeré nápojové obaly označené jako C/PAP, 81 nebo 84.

Kam vyhodit obal od deodorantů

Kontejnery na kovy mají zpravidla šedou barvu. Patří do nich plechovky od nápojů, konzervy, hliníková víčka od jogurtů, alobal, běžné drobné kovové předměty (hřebíky, šroubky atp.). Lze vhazovat i zcela vyprázdněné kovové nádobky od deodorantů, pěny na holení a jiných tlakových nádob.

Kam s platy od vajec

Namísto do kontejneru na papír patří do směsného odpadu," upozorňuje Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství. Oboje lze také vyhodit do nádoby na bioodpady, protože plato i rulička jsou kompostovatelné nebo využitelné v bioplynové stanici.

Co s oblečením po zemřelém

DAROVAT, VYMĚNIT I PRODAT

Darovat oblečení rodině či přátelům je jedním z nejjednodušších způsobů, jak se oblečení zbavit a zároveň mu najít další využití. Nechtěné kousky můžete donést i do second handů a dobročinných obchodů, které je využijí k prodeji.

Co se starými ručníky

Utěrky, hadříky, návleky

Z jednoho starého ručníku můžete vyrobit i spoustu praktických pomocníků na úklid. Můžete je nastříhat na menší hadříky, které oceníte při mytí nádobí, na hadry na podlahu, ale můžete z nich udělat i návleky na mop, které po pár vypráních vyhodíte.

Co s poškrábaným CD

Na poškrábané disky můžete použít také speciální pastu určenou přímo na opravy poškrábaných nosičů (nahrazuje zubní pastu). Většinou ji objevíte pod názvem CD/DVD repair kit a v balení najdete papírové ubrousky a obnovovací hmotu. Poškrábaná místa se hmotou jednoduše přetřou a nechají se zaschnout.

Jak opravit poškozené CD

Metoda 3 Jak opravit poškrábané DVD pomocí vazelíny

Na poškozený povrch potřete trochu vazelínového želé, vyplňte všechny mezery. Nastříkejte na disk vodu nebo čistič skla a želé otřete měkkým hadříkem. Dokud nezůstane voda a vazelína, vložte DVD do DVD přehrávače a přehrajte ho.

Jak odlepit cenovku

Nahřát fenem, velmi opatrně sloupnout, nejlépe za pomoci špičaté pinzety. Pokud zbude lepidlo, opatrně vygumovat měkkou gumou na gumování, případěně zkusit utřít nějakým čističem na okna. Technický benzín nebo aceton funguje taky, ale s tím opatrně, možná by mohl umýt i tisk pod cenovkou.

Jak dostat napis z tricka

Zkuste potisk seškrábnout

Při odstraňování potisku z trička nebo jiného oblečení nejvíce záleží na způsobu a kvalitě potisku. Levnější méně kvalitní potisk snadno seškrábete. Vyperte oblečení na vyšší teplotu, pro lepší účinek přidejte do praní prostředek k namáčení prádla Namo a potisk ještě za vlhka seškrabejte.

Kam vyhodit deodorant

Prázdné deodoranty z plastu patří do žlutého kontejneru na plast. Prázdné spreje od antiperspirantů a deodorantů pak můžete bez obav hodit do kontejneru na kovový odpad, který má šedou barvu.

Kam patří obal od zubní pasty

„V menším množství můžete molitan vyhodit do směsného odpadu, ve velkém množství ho raději odvezte do sběrného dvora. Tuby od zubní pasty mohou obsahovat hliníkovou vrstvu. Navíc malé množství pasty zůstává v tubě, takže jde o znečištěný obal a proto patří do směsného odpadu. “