Jak stříhat maliny a ostružiny?

Jak stříhat maliny a ostružiny?

Jak správně stříhat ostružiny

Jak stříhat ostružiny na jaře

Na jaře stříháme ostružiník co nejdříve, avšak až tehdy, kdy už nehrozí příliš silné mrazy. Stříháme hlavně odplozené výhony, plody se totiž objevují na výhonech dvouletých. Díky tomu, že výhony, které neplodily, ponecháme, a ty ostatní odstřihneme, se dočkáme bohaté úrody každoročně.
Archiv

Kdy stříhat Stáleplodící maliny

1) Seříznout všechny výhony po odplození na podzim, těsně nad zemí. Maliník pak ale plodíc pouze jednou, na podzim. Plody však bývají větší. 2) Po letní sklizni vyřezat výhony, ze kterých se sklízelo.
Archiv

Jak se stříhají maliny

Jak provádět řez a střih

Ponechávejte jen 6 až 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo. Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody. U těch maliníků, které zaplodily na podzim na jednoletých výhonech, odstřihněte pouze odplozené konce.
Archiv

Kdy a jak Zastrihnout maliny

Ideálně po sklizni, hned v létě. Ale pokud to nestihnete, můžete je ostříhat i na podzim, v zimě, nebo na jaře. Horní část šlahounů malinovníku zakraťte. Tím vytvoříte boční obrost, na kterém maliníky nejlépe plodí.
Archiv

Jak stříhat ostružiny na zimu

Dvouleté odplozené výhony po sklizni odumírají, můžeme je tedy už na podzim odřezat těsně u země, nebo je ponecháme ještě přes zimu na drátěnce, aby alespoň částečně chránily před mrazem citlivé mladé prýty, a odřežeme je těsně u země až na jaře. Uvedený řez každoročně opakujeme.

Jak se starat o ostružiny

Slunce potřebuje ostružiník prakticky po celý den. Půda by měla být dobře propustná, živná, snese ovšem i sušší, kamenité prostředí. Těžké jílovité a přemokřené půdy rostlině nebudou vůbec svědčit. V předstihu před vyhloubením jámy do půdy zapracujeme dobře rozleželý kompost.

Jak vysoko stříhat maliny

U keřů s dvouletým vývojovým cyklem provádíme střih maliníku tak, že po dozrání plodů uřízneme těsně u země všechny dvouleté výhony, které by už stejně nikdy neplodily. Stejně můžeme seříznout i nové slabší výhony, abychom měli na jednom metru 8 až 10 větví, pokud pěstujeme maliny v řadě, což je nejšikovnější způsob.

Jak se starat o maliny

Maliník vyžaduje kypré, písčitohlinité a hlinité propustné půdy, s mírně kyselou půdní reakcí. Nevhodné jsou těžké jílovité a zamokřené půdy, kde rostliny trpí houbovými chorobami. Maliny jsou také poměrně citlivé na obsah chloru v půdě, proto nepoužíváme chlorové vápno na vápnění půdy.

Kdy se sbírají ostružiny

Maliny a ostružiny dozrávají od července do září: záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Dobu sběru poznáte jednoduše podle barvy plodů. U malin bývá ve většině případů narůžovělá, u ostružin černá.

Jak pěstovat maliny a ostružiny

Maliny a ostružiny sázejte mělce, aby kořeny byly pokryty 2 cm půdy. Poté je důkladně zalijte a prokypřete půdu kolem nich. Výhony seřízněte do výšky asi 10-15 cm nad zemí, aby rostliny lépe zakořenily a bujně rostly. Je důležité, aby mezi jednotlivými výsadbami malin nebo ostružin byla mezera alespoň 2 metry.

Kdy sázet maliny a ostružiny

Nejvhodnějším období pro výsadbu prostokořenných malin je měsíc říjen a poté jarní měsíce. Výsadba a substrát: Vysazujeme je do humózní, středně těžké, dobře propustné půdy, s dostatkem vláhy a mírně kyselou reakcí.

Jak správně trhat maliny

Maliny chutnají nejlépe v plné zralosti, sklízíme je tedy nejméně třikrát týdně, protože přezrálé padají na zem. Maliník plodí až čtyři týdny. Plody sbíráme opatrně a bez stopky, pokud nejdou snadno oddělit, nejsou ještě v plné zralosti. Abyste období sklizně měli co nejdelší, nesmí být zem příliš suchá.

Jak vyvázat ostružiny

Nejprve začneme vyvazovat hlavní prut/pruty. Vedeme je rovně vzhůru a poté zatáčíme do stran. Pokud jsou pruty delší než konstrukce, můžeme je zatočit ještě o další drát zase zpět – pruty jsou někdy dlouhé až 5 m, a tak je potřeba je ohnout několikrát. Vždy postupujeme od spodního drátu k vrchnímu.

Kdy stříhat Malinoostružiny

Řez: Provádíme každoročně po sklizni, odstraníme slabé a přebytečné výhony, dvouleté odstraníme hned nad zemí, jednoleté zkrátíme o 1/3. Ponecháme pouze 6 – 8 výhonů, kterým na jaře zakrátíme vrcholky.

Jak daleko od sebe sázet ostružiny

Vzdálenost jednotlivých rostlin od sebe 1 – 1,2 m. Ostružiník je vhodné sázet i u plotů či v rozích zahrady. Opora je více než vhodná.

Kde se daří Malinám

Jižní, jihozápadní či jihovýchodní lokace je pro ně naprosto ideální. Nebojte se je zasadit do svažité části zahrady nebo do terasovité zahrady. Sázkou na jistotu sladkých plodů je slunné stanoviště, ale docela dobře zvládnou i polostín – budou pak ale méně plodit. Maliníky mají rády neutrální nebo mírně kyselé půdy.

Kdy sázet ostružiny a maliny

Tyto rostliny se doporučují vysazovat na podzim nebo brzy na jaře, kdy již nehrozí nebezpečí mrazu. Maliny a ostružiny sázejte mělce, aby kořeny byly pokryty 2 cm půdy. Poté je důkladně zalijte a prokypřete půdu kolem nich. Výhony seřízněte do výšky asi 10-15 cm nad zemí, aby rostliny lépe zakořenily a bujně rostly.

Čím hnojit maliny a ostružiny

Vhodným hnojivem pro ostružiny je Cererit (hnojení je nutné vícekrát během sezóny opakovat), Biomin – maliny a ostružiny (dle návodu) či jiné vhodné k ovocným keřům. Případně k rostlině můžeme každým rokem přidat na jaře kompost. Obecně platí, že rostliny hnojíme především na jaře.

Jak rostou maliny

Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Jak hluboko zasadit ostružiny

Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.

Co dát pod maliny

Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Kdy a čím se hnojí maliny

Hořečnaté hnojení je aktuální zejména na kyselých půdách. Při hnojení na podzim je vhodný dolomitický vápenec. Na jaře se používá kieserit, v průběhu vegetace hořečnaté ledky. Na dusíkatou výživu je maliník i ostružiník náročný, ale na přehnojení zvláště v sušších oblastech citlivý.

Co potřebuje maliník

Maliníky potřebují spíše lehčí půdu než těžší, a to neutrální či slabě kyselá. Půda by měla být propustná, aby maliník nebyl trvale zamokřený. Potřebuje ale dost vláhy i živin. Půda, kam budete vysazovat maliník, musí být dokonale zbavena plevele, jinak se kořeny maliníku a plevelů propletou a již se jich nezbavíte.