Jak Stare zimní pneumatiky?

Jak Stare zimní pneumatiky?

Jak je stará pneumatika

Datum výroby pneumatiky je uvedeno na její bočnici vedle zkratky DOT. Od roku 1990 bylo datum výroby pneumatiky označeno pomocí tříčíselného kódu. Počínaje rokem 2000 se tento kód změnil na čtyřčíselný. Například kód 1608 značí 16.
Archiv

Jak dlouho můžu mít pneumatiky

Výrobci pneumatik doporučují řídit se obecným pravidlem. Koupím-li pneumatiku vyrobenou před 5 lety, můžu ji klidně používat dalších 5 let. Pokud se ptáte na životnost pneumatiky v km, je to velmi individuální, obecně se uvádí, že nové pneumatiky vydrží něco mezi 50 000 až 100 000 km.

Kdy jsou pneumatiky sjeté

Hloubku dezénu a tedy i sjeté pneumatiky lze celkem spolehlivě zkontrolovat pomocí gumové destičky umístěné na dně podélných drážek. U letních pneumatik je tato destička tlustá 1,6 mm, což odpovídá minimální hloubce dezénu. Pro zimní pneumatiky platí minimální hloubka dezénu 4 mm.

Jaký má být vzorek na zimních pneumatikách

Při jízdě na sněhu a ledu v zimním období musí mít dezén minimálně 4 mm, v letním provozu je pak minimum 1,6 mm.
Archiv

Jak poznat starou gumu

jde o označení pneumatiky, které udává výrobce, rozměr pneumatiky a především datum její výroby. Najdete ho na bočnici pláště v podobě až 12místného kódu. Poslední čtyřčíslí označuje stáří pneumatiky, první dvě čísla znamenají týden a poslední dvě rok výroby.

Kdy přezout na zimní pneumatiky

Zákonem stanovené období mezi 1. listopadem a 31. březnem má však svá specifika a povinnost zimního obutí platí v těchto případech: Řidič má povinnost použít zimní pneumatiky, pokud se na komunikaci nachází sníh, led nebo námraza.

Kdy vyhodit zimní pneumatiky

Jak dlouho můžu na pneumatikách jezdit Maximální stáří pneu se uvádí jako 10 let od data jejich výroby. Po uplynutí této doby ztrácí pneumatiky své jízdní vlastnosti a je vhodné je vyměnit za nové.

Které pneumatiky vydrží nejdéle

Tuhle situaci zná až příliš dobře spousta řidičů. Koupíte nové pneumatiky a jezdí se na nich naprosto skvěle… jenže stačí sjet první 2 milimetry a už cítíte, že to na mokru není ono. Řešení představuje technologie EverGrip od francouzského výrobce Michelin.

Jak dlouho používat zimní pneumatiky

Pokud se podíváme na názory odborníků, tak průměrné zimní pneumatiky by měly, pokud se o ně pravidelně staráme a nejsou nijak výrazně poškozeny, vydržet zhruba 40 až 60 tisíc kilometrů. A to v průběhu šesti let. Jakmile je jedno nebo druhé přesaženo, lze na pneu pohlížet tak, že už je za svou životností.

Jak poznat Sjety vzorek

Měření mincí

U letních pneumatik lze použít 5 korunová mince, která se do běhounu zasune tak, aby bylo číslo 5 převráceně. Pakliže je vidět celá převrácená pětka, je třeba pneumatiku vyměnit. U zimních pneumatik se používá mince 50 korunová (5mm) nebo 2 eurová (4mm), pakliže je vidět vnější okraj, pneumatika je sjetá.

Jak poznat sjeté zimní pneumatiky

Zda jsou gumy sjeté, poznáte i podle kontrolní plošky, kterou by měly všechny pláště mít. Jde o malý výstupek uprostřed drážky. Ten určuje minimální hloubku dezénu – pokud je vrchní běhoun vyšší, je guma ještě v pořádku. Pokud už je na stejné úrovni jako kontrolní ploška, měli byste ji vyměnit.

Kdy se musí přezout na zimní pneu

Zákonem stanovené období mezi 1. listopadem a 31. březnem má však svá specifika a povinnost zimního obutí platí v těchto případech: Řidič má povinnost použít zimní pneumatiky, pokud se na komunikaci nachází sníh, led nebo námraza.

Jak změkčit starou gumu

Použij ten glycerin. V lékárně ti ho prodají. Nařeď ho do teplé vody a do toho tu pryž namoč ( celkově se to urychlí). Po nějakém dni pryž změkne a pak ošetři neředěným glycerinem ( etylenglykol).

Jak se poznají zimní pneumatiky

Označení zimních pneumatik

Zimní pneumatiky bezpečně poznáme podle značky 3PMSF (Three Peak Mountain Snowflake), které se často přezdívá „alpský symbol“. Alternativně mohou být označeny jako M+S (Mud + Snow / Bláto + Sníh).

Jak správně skladovat pneumatiky

Pneumatiky byste měli správně skladovat při teplotách od 10 do 15 °C. Pokud máte k dispozici opravdu jen vlhký sklep, bude vhodné pneumatiky důkladně omotat balicí folií, nebo je zabalit do igelitového pytle, který je třeba pořádně utěsnit. Pneumatiky byste měli skladovat nejlépe na místě bez přístupu denního světla.

Jak doma přezout pneumatiky

Pro přezouvání pneumatik doma, vyberte buď hydraulický hever nebo nůžkový zvedák. Nůžkový zvedák většinou bývá ve výbavě vozidla, a protože je menších rozměrů, lze ho stále vozit s sebou v autě. Hydraulický zvedák se spíše využívá v profesionálních pneuservisech a zpravidla bývá větších rozměrů.

Jak poznat na pneu rok vyroby

První dvě čísla označují týden a druhá dvě rok výroby. Příklad: pokud najdete na pneumatice DOT kód končící 3620, víte, že pneumatika byla vyrobena ve 36. týdnu roku 2020. Kalendář vám pak prozradí, že konkrétně jde o dny 31.

Jak prohazovat pneumatiky

Neuvážené prohazování pozice pneumatiky – Před sundáním pneumatik je vhodné pneumatiky označit tak, abyste si zapamatovali, kam které kolo patří. Životnost pneumatik totiž prodloužíme, pravidelným prohazováním jejich pozic. Nejčastějším způsobme přehazování je prohození předních pneumatik za zadní.

Kdy se mění zimní pneumatiky

Zákonem stanovené období mezi 1. listopadem a 31. březnem má však svá specifika a povinnost zimního obutí platí v těchto případech: Řidič má povinnost použít zimní pneumatiky, pokud se na komunikaci nachází sníh, led nebo námraza.

Jak poznat novou pneumatiku

Označení data výroby pneu se skládá z písmen DOT a 4 čísel:První dvě číslice značí týden výroby.Druhá dvojice označuje rok výroby pneumatiky.Například pneumatika s označením DOT 0319 byla vyrobena ve třetím týdnu roku 2019.

Kde se měří dezén

Ptáte se, kde měřit hloubku dezénu pneumatiky Hloubkoměr přiložte k podélné drážce ve vzdálenosti asi 4 cm od bočního pláště. Hloubkoměr je malý a cenově dostupný nástroj, který koupíte v každém autoservisu, pneuservisu, hobby marketu, ale i u benzinové pumpy a měření dezénu pneumatik zvládne opravdu každý.

Jak oživit gumu

na mysli gumu na gumování, tak její povrch změkčíš např. gumováním o nějakou hrubší tkaninu.

Jak obnovit gumové těsnění

Pravidelné použití 303 Rubber Seal Protectantu ochrání gumové těsnění na dveřích, oknech, kapotě nebo na kufru. Neobsahuje barvivo. Jeho vzorec na vodní bázi je plný kondicionérů, které přirozeně obnovují vzhled vyblednutého dveřního těsnění.

Jak poznat letni a zimní gumy

Na první pohled letní pneumatiky poznáte od zimních díky chybějícímu symbolu „sněhové vločky na hoře“ vytlačeného na boční stěně pneumatiky. Dále také mají letní pneumatiky podstatně méně drážek, ale zároveň v běhounu mají speciálně navržené proužky, které minimalizují riziko vzniku aquaplaningu.

Jak se značí gumy

Číslo 205 v tomto případě značí šířku pneumatiky od bočnice k bočnici v milimetrech. Číslo 50 udává poměr výšky pneumatiky k její šířce v procentech. V našem případě je výška bočnice 50 % z 205 mm, tedy 102,5 mm. Označení R znamená, že se jedná o radiální pneumatiku, číslo 17 pak označuje průměr ráfku v palcích.