Jak správně skladovat dřevo?

Jak správně skladovat dřevo?

Jak uložit dřevo na zimu

Nejjednodušším způsobem, jak zabránit kontaktu dřeva s vlhkou zemí, je dát na dno dřevníku například staré palety, které navíc umožní dřevu prosychat odspodu. Je li to možné, konstrukce dřevníku by měla nechat volně proudit vzduch i stěnami. Ty můžete vytvořit z pevných latí nebo prken, mezi kterými necháte mezery.

Jak nejlepe ulozit dřevo

Nejideálnější je samozřejmě dřevník.

Střecha by měla mít ze všech stran přesah přes stěny dřevníku, aby na dřevo pršelo co nejméně s tím, že by mezi střechou a dřevem měla zůstat větší mezera. Dřevník by měl mít také prodyšnou podlahu z roštů. Štípané palivové dřevo nedoporučujeme ukládat do sklepů a vlhkých prostor.
ArchivPodobné

Jak uložit dřevo na zahradě

Mezi dřevem a zemí je třeba nechat cca 15 až 20 cm volného prostoru. Pokud použijeme jako podklad dřevo (třeba palety), je dobré strhnout travní drn a vykopat alespoň cca 15 cm hlubokou jámu, kterou vysypeme štěrkem. Prodloužíme tak životnost palet a pod dřevem nebude zůstávat vlhkost – prosákne štěrkem.
Archiv

Čím zakrýt palivové dřevo

Využijte betonové tvárnice. Odspoda nebude vyskládané dřevo vlhnout, pokud ho podložíte betonovými tvárnicemi a do stran nebude padat, když do tvárnic zarazíte dlouhé kůly a polena o ně pěkně opřete. Je to jednoduché a velmi praktické řešení, které navíc i dobře vypadá.
Archiv

Jak připravit dřevo na zimu

Palivové dřevo dobře uskladněte

Naštípané dřevo uložte pod přístřešek, nebo do krechtů (kuželových hromad) pod nepromokavou plachtu. U krechtu nezapomeňte na otvory pro větrání. Dřevo se také ukládá pod přesah střechy okolo domu. Jednak je při ruce pro topení, neprší na něj a vrstva dřeva zvyšuje tepelnou izolaci.

Jak zabránit kroucení dřeva

Řezivo do jednotlivých vrstev skládejte s mezerami 25 mm a jednotlivé vrstvy oddělujte proklady výšky 24 mm. Vzdálenost prokladů závisí na tloušťce řeziva, ale pro prkna jehličnanů tloušťky 25 mm se doporučuje vzdálenost 1200 mm a pro listnáče vzdálenost poloviční. Vlhkost prokladů by měla být okolo 20%.

Jak dlouho musí schnout dřevo

Počáteční vlhkost bývá cca 60%. Samozřejmě, čím měkčí dřevo, tím schne rychleji. Postačí mu i jeden rok. Nejtvrdší dřevo se může sušit dva roky i více než je schopno přinést ten největší užitek při spálení.

Jak urychlit vysychání dřeva

Palivové dřevo je potřeba pro rychlé usušení vyskládat na slunné, suché, větrné místo! Hranici dřeva je potřeba uložit tak, aby i pod ní mohl proudit vzduch, tedy 10-15 cm nad terén, třeba na staré palety či nějaký rošt. Hranici je nejlépe orientovat tak, aby byla co nejvíc osluněná, tedy ideálně ve směru východ-západ.

Jak dlouho vysychá měkké palivové dřevo

Měkká dřeva schnou rok, tvrdá dva roky

U měkkého dřeva, jako je smrk, borovice, modřín, lípa nebo topol, obvykle stačí doba schnutí jeden rok. Borovice by ale měla schnout o něco déle, protože obsahuje hodně pryskyřice, z těchto důvodů při jejím spalování může vznikat více sazí.

Které dřevo se štípe lépe

Vlastnosti dřeva

Tak například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …). Každé dřevo se liší strukturou, pevností a dalšími vlastnostmi a právě tyto vlastnosti definují jeho využití.

Proč se kroutí dřevo

Působením slunce dřevo rovněž ztrácí vodu, kvůli čemuž vysychá a kroutí se. Tyto změny jsou nezvratné a určitě je vhodné jim včas předcházet. Jestliže máte dřevěné výrobky s obsahem pryskyřice neboli smůly, zvýšená teplota může způsobit rozevření struktury a zvýšení tlaku uvnitř materiálu.

Kdy nejlépe kupovat dřevo

Již proschlé dřevo je ideální kupovat po skončení topné sezóny, před sezónou a v sezóně jeho cena vyletí nahoru. A to platí pro většinu paliv. Palivové dřevo pořídíme na pilách, ale i u soukromých prodejců a vlastníků lesů.

Jak se pozná suché dřevo

Nejpoužívanější a dostatečně přesné je měření digitálním vlhkoměrem. Jde o kapesní přístroj se dvěma ocelovými hroty, jež se zapichují do dřeva, nikoliv do kůry. Do tvrdého dřeva lze sondu zarazit tak dva milimetry hluboko, čím je dřevo sušší, tím obtížněji lze vlhkoměr do polínka zapíchnout.

Kdy je nejlepší štípat dřevo

Mnohem lépe se zpracovává dříví z čerstvě poražených stromů než dříví vyschlé. Můžete se spolehnout na to, že špalky začínají vysychat zevnitř ihned po rozštípání. Základní pravidlo tedy zní, zpracujte dřevo co nejdříve, dokud je co nejčerstvější. Rozdílné vlastnosti dřeva se projevují i při jeho zpracování.

Jak zabránit praskání dřeva

Základní ochranou proti praskání je pomalé sušení. Prostě povrch nesmí ztratit vodu příliš rychle. To "příliš rychle" je pro každý druh dřeva jiné. Například břízu, javor nebo olši stačí sušit ve stínu v domě místo venku na slunci, a s praskáním není problém.

Jak poznat že je dřevo suché

Nejpoužívanější a dostatečně přesné je měření digitálním vlhkoměrem. Jde o kapesní přístroj se dvěma ocelovými hroty, jež se zapichují do dřeva, nikoliv do kůry. Do tvrdého dřeva lze sondu zarazit tak dva milimetry hluboko, čím je dřevo sušší, tím obtížněji lze vlhkoměr do polínka zapíchnout.

Jaké dřevo má největší výhřevnost

Nejvyšší výhřevnost ze všech stromů má habr, za který si však připlatíte. Dobře zatopíte i dubem, ale oba stromy schnou až dva roky. Velmi žádaným dřevem na topení je bříza, která sice nemá tak vysokou výhřevnost, ale schne pouze rok a navíc v krbu nepraská.

Proč praská dřevo když hoří

Dřevo může začít praskat změnou prostředí ve kterém se nachází (obzvláště, pokud je výrobek umístěn u topení, kamen, na přímém slunečním svitu a podobně. Dřevo dále reaguje na jinou hladinu vlhkosti a teploty = v takovém prostřední začíná dřevo znovu pracovat, “přizpůsobovat se prostředí”.)

Jaká je ideální vlhkost dřeva

Čerstvě pokácené dřevo tedy může obsahovat v závislosti na dřevině až 50 % vody. Pro topení je však optimální, pokud je vlhkost dřeva maximálně 20–25 %. Zároveň není zcela vhodné, aby dřevo bylo úplně přesušené, hořelo by rychle jako papír. Délka schnutí dřeva se odvíjí zejména od jeho tvrdosti.

Co je lepší buk nebo dub

Dub má mnohem hezčí strukturu, ale přírodní pařený buk má zase příjemnou načervenalou barvu. Vše je pouze o vkusu a finančních možnostech zákazníka, jelikož spotřeba dubu velmi stoupá (většina produkce jde do Asie) a duby jako takové nestačí dorůstat. Tím je ovlivněna i vyšší cena produktů z dubu.

Které dřevo dává více teplá

Měkké dřevo

Uvolňuje naráz mnoho tepla, v porovnání s tvrdým dřevem je levnější, avšak rychleji hoří, je méně výhřevné a uhlíky rychle ztrácí svou žhavost. Obsahuje velké množství pryskyřice, která způsobuje vystřelování uhlíků a zanášení kotle a komína.

Jaké dřevo dobře hoří

Obecně řečeno, k topení jsou nejvhodnější tzv. tvrdá dřeva, jako jsou buk, dub, jasan či habr a také dřeva z ovocných stromů. Dřevo z těchto druhů stromů má vysokou výhřevnost, jejich plamen je vysoký, sálavý a rozžhavené uhlíky, které po spálení zůstanou, v sobě ještě velmi dlouho udrží teplo.

Co je lepší na topení buk nebo dub

Jaké dřevo pro topení doporučujeme my Nejlépe je na tom zřejmě buk a habr, který rychle vysychá a lehce se podpaluje. Dále řadíme na přední příčku například dub, který je zřejmě nejrozšířenějším palivem – poskytuje dlouho trvající plameny a poklidný oheň.

Které dřevo špatně hoří

Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.

Které dřevo hoří nejdéle

Jaké dřevo je nejvhodnější

dřevo – dub, buk, jasan, habr nebo dřevo z ovocných stromů. Tato dřeva hoří sálavým plamenem a zanechávají velké množství rozžhavených uhlíků, ze kterých sálá příjemné teplo po dlouhé hodiny.