Jak správně nasadit topůrko na sekeru?

Jak správně nasadit topůrko na sekeru?

Jak nasadit sekeru na topůrko

Není-li z tvaru hlavy sekery na pohled jasné, která část je horní a která spodní, je nahoře širší část otvoru (bývá u starých seker). Topůrko se tedy nasazuje do užší části. Proti prasknutí se doporučuje dát sekeru po nasazení topůrka nejprve do vody a až dřevo nasákne, teprve poté zatloukat klínek.
Archiv

Jak nasadit násadu na palici

Před nasazením kladiva, sekyry nebo smetáku topůrko či násadu po celém obvodu poklepejte kladivem. Dřevo se tak stlačí a topůrko/násadu nasadíte hlouběji. Později se dřevo opět roztáhne a topůrko/násada bude pevně držet.
Archiv

Čím napustit topůrko

Topůrko lze opatřit kvalitním transparentním lakem: ostatně značkové sekery i kladiva ho často mívají už z výroby. Vlastnoručně měněné topůrko můžete rovněž natřít nebo napustit olejem na dřevo, dotek bude doslova sametový a odolnost ve vlhku se zvýší.

Čím natřít násadu

Dřevěnou násadu ošetřujeme po sezóně lněným olejem. A pokud zjistíme jakkoli drsný povrch, zjemníme ho brusným papírem.

Jak zajistit sekeru

To bývá fixováno klínem, někdy ale může být hlava sekery navíc zajištěna pomocí podlouhlé plechové zarážky. Pokud si pořizujete sekeru na domácí použití, budete ji nejvíce potřebovat při štípání dřeva. Při výběru sekery je tedy potřeba vybrat si takový druh, který se na štípání dřeva hodí nejlépe.

Jak nasadit lopatu

Vezměte novou násadu

Použijte pilníky nebo brusný papír. Jakmile se vám podaří vytvořit odpovídající rozměr, který zapadne do lůžka úchytu lopaty, nezapomeňte si připravit kladivo a hřebík. Ten se následně umisťuje do přednastaveného otvoru, aby se násada při manipulaci neuvolnil nebo neprotáčela.

Jak opravit motyku

Motyka s uvolněnou násadou po namočení ve vědru vody sice opět získá pevnost, po vyschnutí se však opět uvolní a nezbývá nic jiného než důkladná oprava. Uvolněte násadu z nářadí, udělejte do ní zářez a při opětovném osazování vsuňte do zářezu klínek z tvrdého dřeva.

Jaké dřevo na topůrko

Jasanové dřevo při úderu nepálí do ruky, proto je užíváno nejčastěji. Vhodné je ale prakticky jakékoliv jiné tvrdé dřevo.

Jak správně natírat kov

Na kovy použijte čističe kovů, omyjte plochu čistou vodou a nechte zaschnout. Otevřete plechovku a pečlivě promíchejte ochranný lak na kov. Štětcem naneste ochranný lak na kov a nechte jej zaschnout. Druhou vrstvu naneste po nejméně čtyřech hodinách.

Čím odmastit kov před nátěrem

Pro běžné zamaštění lze použít klasické saponáty (bez silikonu) s vodou a následné opláchnutí čistou vodou. Také lze kombinovat – pro hrubší omaštění použít např. BENZÍNOVÝ ČISTIČ P7005 nebo ACETON TECHNICKÝ R7003 a vše poté doporučujeme vždy zakončit „vodou“ jako je saponát nebo emulzní čistič.

Jak držet sekeru

Jak sekeru správně přenášet a skladovat

Ke skladování vybírejte vždy místo s nízkou vlhkostí. Při kratším přenášení držte sekeru za tupou část hlavy, topůrkem od těla. Některé sekery se dokonce dodávají s praktickým pouzdrem, které celý proces přenosu výrazně usnadní.

Jak správně sekat dřevo

Dřevo si motorovou pilou nařežte na asi 30-40 cm dlouhé špalky – podle toho, jak velký máte krb nebo kamna. Kmeny řezejte kolmo, aby oba konce špalku byly rovné a hladké. Jsou pak během štípání stabilnější. Ideální špalek je rovný, asi 40-60 cm vysoký a s průměrem přes 40 cm.

Jak opravit Topurko

Jestliže nemáme horkovzdušnou pistoli po ruce, postačí obyčejný ohníček nebo gril. Pokud je v něm zbytek žhavého popela, kladivo nebo lopatu do něj položíme a postupně necháme starou dřevěnou násadu vypálit. Většinou postačí jen trochu, sama pak po zmenšení objemu a částečném vyhoření vypadne.

Jak správně nabrousit motyku

Použijte brusku pásovou nebo excentrickou, pokud potřebujete brousit masivnější nářadí typu motyka či krumpáč, bude lepší si vzít na pomoc brusku úhlovou. Vhodná je také dvoukotoučová bruska. Díky jednomu kotouči, který se noří do vody, zároveň broušenou plochu chladí a nehrozí poškození ostří.

Jak opravit sekeru

Do mezery v uchu sekery a na klín naneseme lepidlo na dřevo. Klín vrazíme co nejhlouběji do topůrka. Konec vyčnívajícího topůrka s klínem uřízneme.

Co je tvrdší buk nebo dub

Co byste mi doporučili" Naše odpověď je vždycky, ta, že buk i dub jsou na tom tvrdostně skoro stejně, tudíž se jedná pouze o designovou záležitost. Dub má mnohem hezčí strukturu, ale přírodní pařený buk má zase příjemnou načervenalou barvu.

Čím natřít trubky od topení

V případě měděných povrchů (trubky, spojky a pod) je nutno použít základovou barvu speciálně určenou pro tyto povrchy, jako například S2003 nebo Galvinol. Samozřejmostí je vhodná příprava pro základní nátěr. Povrch je nutno jemně obrousit a odmastit.

Jak dlouho schne barva na kov

Základová barva je dvousložková, potřebuje tedy tužidlo do epoxidových nátěrových hmot S7300, nátěr schne 24 hodin, lze jej ale přisoušet při teplotách 60-100 °C a pak můžeme vrchní nátěry nanášet po 30-60 minutách.

Co použít místo Odmašťovače

Pro běžné zamaštění lze použít klasické saponáty (bez silikonu) s vodou a následné opláchnutí čistou vodou. Také lze kombinovat – pro hrubší omaštění použít např. BENZÍNOVÝ ČISTIČ P7005 nebo ACETON TECHNICKÝ R7003 a vše poté doporučujeme vždy zakončit „vodou“ jako je saponát nebo emulzní čistič.

Jak brousit kov

Můžete brousit ručně pomocí smirkového papíru, přiloženého na podložku s oblými rohy (aby se papír neprošoupal), nebo s brusnou houbou. Hrubé obroušení provedete s papírem o zrnitosti 40 až 120, finální opracování zase se zrnitostí 180 až 320. Je to však zdlouhavé a fyzicky náročné.

Jak Stipat dřevo sekerou

Jde se štípat

Silnější dejte těsně pod hlavu sekery a teprve během nápřahu ji stáhněte kousek níže. Čím blíže hlavě sekery svou dominantní ruku máte, tím přesněji můžete mířit. Je dobré se při štípání vyhnout sukům (místa v okolí odříznuté větve nebo dřevních kazů), naopak miřte na ta místa, kde je viditelná prasklina.

Jakou sekeru na Stipani

Pro různé práce se hodí různý typy seker. Pro přípravu třísek a malých polínek využijete malé a lehké štípací sekery. Pro odsekávání větví ze stromů využijete spíše střední štípací sekery. Pro sekání velkých špalků využijete velkou dvouruční sekeru nebo kalač.

Jak sekat se sekerou

Pro sekání si najděte pevný a stabilní podkladový špalek, který postavte na rovnou plochu. Při sekání se špalek nesmí v žádném případě viklat ani jinak pohybovat. U sekery se vždy ujistěte, že máte hlavu s ostřím pevně zaklínovanou v (na) topůrku, že je hlava naostřená a bez zubů.

Kdy je nejlepší štípat dřevo

Mnohem lépe se zpracovává dříví z čerstvě poražených stromů než dříví vyschlé. Můžete se spolehnout na to, že špalky začínají vysychat zevnitř ihned po rozštípání. Základní pravidlo tedy zní, zpracujte dřevo co nejdříve, dokud je co nejčerstvější. Rozdílné vlastnosti dřeva se projevují i při jeho zpracování.

Jak si nabrousit sekeru

Pokud je sekera jenom ztupená a nejsou na ní větší zuby, stačí jednoduše obnovit její ostří na brousku pod vodou; nejprve na jeho hrubší, poté na jemnější straně, krouživými pohyby zleva nebo zprava, ale vždy proti ostří.