Jak spočítat spotřebu zářivky?

Jak spočítat spotřebu zářivky?

Jak zjistit spotřebu spotřebiče

Bývá uveden na štítku spotřebiče, na žárovce nebo v návodu k použití… Příkon se udává ve wattech (W). Vynásobte ho počtem hodin, po které je spotřebič zapnutý. Tím získáte spotřebu ve watthodinách (Wh), případně po vydělení tisíci v kilowatthodinách (kWh), což je jednotka, v níž uvádí cenu elektřiny rozvodné závody.

Jak zjistit příkon spotřebiče

Zjistěte si, jaký má spotřebič příkon (tato informace bývá uvedena na štítku spotřebiče, v návodu nebo na žárovce). Jednotky, ve kterých se příkon udává, jsou watty (W). Tuto jednotku vynásobte počtem hodin, kdy je spotřebič zapnutý. Tím získáte jeho spotřebu ve watthodinách (Wh) či kilowatthodinách (kWh).

Jak vypočítat spotřebu žárovky

Jako jednoduchý příklad použijme klasickou žárovku o výkonu 10 W. Řekněme, že chceme zjistit, jakou měla žárovka spotřebu, když svítila 10 hodin. Obě hodnoty stačí vynásobit, výsledkem je spotřeba žárovky za deset hodin. Zjistíme, že spotřeba je 100 Wh.
Archiv

Jaká je spotřeba zářivky

Klasická žárovka, která svítí hodinu má spotřebu 60 W, tedy 0,06 kW, každou hodinu tedy 10 klasických 60W žárovek spotřebuje 0,6 kWh.
Archiv

Jak se měří u spotřebiče příkon

Příkon spotřebiče zjistíte na energetickém štítku nebo v jeho návodu. U žárovky tento údaj najdete na obalu. Příkon se obvykle uvádí ve wattech, které musíte převést na kilowatty –⁠ hodnotu vydělit tisícem. Čas pak počítáme v hodinách.

Jak se počítá spotřeba

Zjistit spotřebu vozidla je poměrně jednoduché – stačí vědět, kolik litrů benzínu nebo nafty auto spotřebovalo na určitou vzdálenost. Průměrná spotřeba paliva se udává v litrech na 100 ujetých kilometrů. Pro výpočet se vydělí spotřebované palivo ujetou vzdáleností a získané číslo se vynásobí stem.

Co je to příkon spotřebiče

Příkon u elektrospotřebičů vyjadřuje, jak velké množství elektrické energie je nutné do zařízení přivést, aby byl dosažen požadovaný výkon, nebo v případě ventilátoru potřebné otáčky. Zjednodušeně lze říct, že příkon ukazuje, kolik elektrické energie spotřebuje zařízení za 1 hodinu.

Jak se měří spotřeba

Pokud potřebujeme změřit spotřebu jen konkrétního spotřebiče či zjistit jeho okamžitý odběr (například spotřebu mixéru při různých rychlostech), je třeba si pořídit či zapůjčit speciální přístroj – měřič spotřeby elektrické energie (známý také pod názvem wattmetr).

Jak vypočítat cenu za 1 kWh

Jinými slovy, 1 kWh spotřebuje spotřebič o příkonu 1 000 W za jednu hodinu. Jestliže má spotřebič příkon 100 W, tak 1 kWh spotřebuje za 10 hodin. Někteří poskytovatelé elektrické energie uvádějí své ceny za 1 MWh. V takovém případě si vydělte uvedenou cenu 1 000 a dostanete cenu za 1 kWh.

Jak spočítat spotřebu pračky

Nicméně spotřeba pračky se u elektrické energie neuvádí na jeden cyklus praní, ale na určitý počet cyklů. Pokud chcete vědět, na kolik vás vyjde jeden cyklus, musíte spotřebu vydělit a pak vynásobit cenou za jednu kWh. Průměrná cena za jednu kWh se v současnosti pohybuje okolo 7,15 Kč.

Co znamená 2000w

Na všech spotřebičích byste měli najít údaje o jejich příkonu, který se uvádí ve wattech (W). Například rychlovarná konvice má příkon kolem 2000 W. To znamená, že za hodinu provozu spotřebuje 2 kWh energie.

Jak se pocita cena elektřiny

Použijte jednoduchý vzorec pro výpočet spotřeby elektřiny

Takto si jednoduše spočítáte, kolik vás stojí provoz všech spotřebičů. Stačí se řídit výpočtem: příkon spotřebiče (W) × 0,001 × doba provozu v hodinách × cena za 1 kWh v korunách.

Jak vypočítat cenu spotřebu elektřiny

Na štítku najdete údaj, který udává příkon elektrické energie ve wattech (W). Tento údaj pak musíte vynásobit počtem hodin, po který je spotřebič v provozu. Dodavatel elektrické energie pak udává cenu za 1 kWh, proto musíte váš výsledek vydělit 1000.

Jak si spočítat cenu za elektřinu

Náklady na elektřinu zjistíte vynásobením získané hodnoty v kilowatthodinách cenou za jednu kWh. Tu najdete třeba na své faktuře za elektřinu. Z výpočtu vyplývá, že za 10hodinové svícení uvedené 10W žárovky zaplatíme 58 haléřů (0,1 kWh × 5,80 Kč/kWh = 0,58 Kč).

Jak spočítat spotřebu elektřiny za rok

Orientační spotřebu ale snadno zjistíte i bez počítání – stačí se podívat na energetický štítek. Na něm najdete, kolik kilowatthodin vaše pračka spotřebuje za 1 rok při běžném provozu. Tuto hodnotu pak jen vynásobte cenou elektřiny u vašeho dodavatele a hned budete vědět, na jakou částku vás provoz může vyjít.

Které elektrické topení je nejlepší

Nejlepší přímotopy dle srovnání

Hodnocení Produkt Orientační cena
Top 1 Výborné Vítěz srovnání Klarstein Bornholm ACO7 4 600 Kč
Top 2 Velmi dobré Nejlepší cena-výkon Rohnson R-019 2 400 Kč
Top 3 Dobré Pro nenáročné Sencor SCF 2003 1 000 Kč
Top 4 Velmi dobré Nástěnná varianta Fenix Ecoflex TAC 20 3 000 Kč

Jak si spočítat spotřebu elektřiny ČEZ

Zadat samoodečet on‑line

Seznam dosud zaznamenaných stavů svého elektroměru nebo plynoměru najdete v MŮJ ČEZ. Buď v detailu odběrného místa, anebo při samotném zadávání stavu. Můžete si rychle a snadno srovnat spotřebu nebo jen zjistit, jaké přesné číslo máte opsat.

Jak vypočítat cenu za kWh

Použijte jednoduchý vzorec pro výpočet spotřeby elektřiny

Takto si jednoduše spočítáte, kolik vás stojí provoz všech spotřebičů. Stačí se řídit výpočtem: příkon spotřebiče (W) × 0,001 × doba provozu v hodinách × cena za 1 kWh v korunách.

Jak spočítat cenu za 1 kWh

Kolik přesně za jednu kWh platíte, nejlépe zjistíte na faktuře nebo na ceníku u svého dodavatele.

Jak se pocita spotřeba elektřiny

Chcete-li ověřit, kolik energie spotřebovávají, vezměte údaj o příkonu a vynásobte jej počtem hodin, po které je spotřebič v provozu. Množství energie, které může spotřebič spotřebovat, můžete zjistit také z energetického štítku.

Jak levné topit elektřinou

Rychlá charakteristika jak vybrat elektrické topenínejlevnější na pořízení: klasické přímotopy (přímotopné konvektory)nejlevnější na provoz (nejúspornější): sálavé topné panely (infrapanely)nejuniverzálnější + nejlepší poměr „cena/výkon/spotřeba“: sálavé přímotopy.

Čím topit levně

Levné vytápění je pokaždé jiné

„Obecně hůře vychází z hlediska provozních nákladů přímotopné elektrické vytápění, ale je investičně levné. Provozně je velmi levné dobré tepelné čerpadlo nebo kotel na dřevo. Ale třeba investice do tepelného čerpadla je nákladná,“ konstatuje odborník.

Jak topit přes noc

Pořiďte si termostat

Díky tomu termostat například udrží teplotu na minimu, když jste pryč z domu, a zatopí vám, než se vrátíte. Pohlídá také teplotu přes noc – vytopí vám ložnice, ale v ostatních místnostech teplotu sníží. Můžete si také nastavit, aby začal topit třeba půl hodiny před tím, než ráno vstanete z postele.

Jak topit kdyz nejste doma

Přes den, kdy nikdo doma není, stačí vytápět na 16°C. Čím nižší teplotu nastavíme, tím lépe využijeme energii slunečního záření, která se dovnitř dostane okny. Je-li to možné, roztáhneme na den záclony a závěsy,“ doporučuje Karel Srdečný.

Jaké zvolit vytápění domu 2023

Tepelná čerpadla se s kotly na tuhá paliva dělí o první místo v žebříčku nejekonomičtějších typů vytápění. Mnoho lidí odrazuje vysoká pořizovací cena tepelných čerpadel, ovšem návratnost investice je skutečně velmi rychlá.