Jak spojit palubky?

Jak spojit palubky?

Jak spojovat palubky

Palubky připevníme na rošt z dřevěných latí. Rošt připevníme na zeď, musí být vždy nejméně ze dvou latí, které jsou od sebe cca 1 metr. Čím menší jsou rozestupy mezi latěmi, tím více je palubka chráněna před deformací. Latě kotvíme na hmoždinky, vruty nebo hřebíky v závislosti na podkladu a vašem uvážení.
Archiv

Jak se pokládají palubky

Pokládání probíhá jako v nekonečném pásu, jednotlivá prkna se přiráží k sobě dřevěným prkýnkem a kladívkem. K roštu se přibíjejí pomocí kolářských hřebíků, zatloukají se šikmo do pera. Jiným způsobem je montáž pomocí vrutů. Ať podlahové palubky už kotvíte hřebíky nebo vruty, přikotvěte je vždy do každé latě roštu.

Jak připevnit palubky na strop

– stěny a stropy

Obkladové palubky připevňujeme na rošt z dřevěných latí. Tento rošt vytvoříme tedy jako první. Na místo instalace (stěna, strop) připevníme latě odpovídajícího rozměru. Dle pravidla, že hřebíky nebo vruty mají být 3x delší než kotvený materiál, by měly mít latě rozměry minimálně 20 x 30 mm.
Archiv

Jak Přitloukat palubky

Další palubky už budete přitloukat kolářskými hřebíky. Jde o hřebíky s malou hlavičkou, které se přibíjí do pera palubky. Tak dosáhnete skryté montáže, hřebíky nebudou vidět. Velmi důležité je nedávat palubky natěsno – v peru a drážce by měla být mezera zhruba 1-2 mm.

Čím přibíjet palubky

Hřebíky (Kolářské, nastřelovací, pinkovací)

Používají se převážně u klasických palubek, a to vždy šikmo přes pero. Přibíjení za spodní část u drážky v žádném případě nelze doporučit, protože palubka je v tomto místě příliš slabá, dochází pak k praskání materiálu.

Jak obložit chatu palubkami

Palubky se řezaly na okružní pile. Nejhorší část celé chaty je vrchol pod střechou, kde se každá lišta musí přesně zaříznout. Každá palubka má pero a drážku, přičemž do sebe musí dobře zapadnout. Aby na obložení nebyly hřebíky vidět, přibíjely se palubky do pera (následně se zakryly další vrstvou).

Jak zakryt palubky

U novějšího způsobu se palubky upevňují speciálními příchytkami, které „neviditelně“ přichycují palubky na pero a drážku k podkladovým latím. Poslední palubku zúžíme tak, aby mezi ní a stěnou vznikla mezera asi 6 mm. Pokud mezeru nevytvoříme, mohl by se obklad nabýváním dřeva zbortit.

Jaké sponky na palubky

Sponky pro obkladové palubky jsou vyráběny z pevného ocelového plechu. Hlavní výhodou sponek je rychlá a snadná montáž na palubky. Díky sponkám nemusíte palubky předvrtávat, nepraskají pera a není vidět žádný spojovací materiál. Sponky velikosti 6 mm jsou vhodné pro palubky o tloušťce 19 mm.

Kdy natírat palubky

Na co při montáži palubek nezapomenout

Pokud plánujete palubky natřít bezbarvým voskem, můžete to udělat až po montáži. Jinak je ale potřeba palubky natírat ještě před montáží, abyste se dostali do všech záhybů.

Jak na Podbiti z palubek

Palubky osazujete vždy pérkem nahoru a drážkou dolů. Venkovní podhledy z OSB desek připevňujte tak, aby spoj jednotlivých desek vycházel vždy na lať, aby se spoj časem nedeformoval. Na OSB desky můžete případně zhotovit omítku, aby podhled dokonale ladil s fasádou domu.

Jak zateplit starou chatu

Dřevostavby včetně chat se nejčastěji zateplují vložením tepelné izolace do roštů obvodové stěny, která se poté z obou stran opatří záklopem. Ten můžete udělat z OSB desek, ale i dřevěných prken nebo palubek. K dosažení uspokojivých výsledků vždy přispějí správně spočítané parametry zateplovacího systému.

Jak zaizolovat chatu

Optimální zateplení bude izolací na bázi minerální vlny, která má vysokou difúzní propustnost pro vlhkost a nebude ve stropě vytvářet parozábranu. Použít se může minerální nebo čedičová vlna v rolích nebo v deskách.

Jak zrenovovat Stare palubky

Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti.

Jaké hřebíky do palubek

Kolářské hřebíky mají malou hlavičku, někdy bývají označovány jako vágnerky. Jsou určeny pro přibíjení palubek a podlahovek do pera. Pokud použijete důlčík, schovají se kolářské hřebíky zcela do dřeva.

Čím šroubovat palubky

Vruty. Jde o málo používaný způsob kotvení v interiéru, protože vruty jsou viditelné. Pokud použijete tento způsob kotvení, doporučujeme dávat vruty v rovné řadě a nejlépe použít okrasné. Mezi palubkami a stěnami nebo stropem nechte malou dilatační mezeru – cca 8 mm, kterou nakonec zakryjete krajovou lištou.

Jak často natírat palubky

Ideálně se však uvádí rozmezí po 2 – 5 letech. Ošetření záleží na tom, zda jste použili krycí nátěr nebo lazurovací lak. U krycího nátěru musíte starý nátěr přebrousit a znovu natřít.

Jak pracovat s palubkami

Palubky nikdy nepřirážejte silou k sobě a ničím je nestahujte. Pero a drážka slouží mimo jiné k tomu, aby mohly zachytit rozpínání a smršťování dřeva. Snažte se proto palubky sesazovat tak, aby byla v peru a drážce vůle zhruba 1 mm. Když se palubkám zvýší vlhkost, mezera se zatáhne.

Co na podbití

Mezi klasický materiál na podbití patří dřevěné palubky s perem a drážkou. Dřevěné palubky lze bez problému využít v exteriéru, musí být odolné proti prašnosti, musí odolávat změnám počasí, hmyzu, vlhkosti.

Jak přidělat palubky na fasádu

Palubky nemontujte přímo na stěnu. Šroubují se na rošt vytvořený tak, aby za dřevěnou fasádou mohl proudit vzduch směrem nahoru a nahoře unikat. Když nosné latě montujete vodorovně, je třeba přes ně namontovat ještě svislé kontralatě. Vzdálenost mezi jednotlivými hranoly roštu musí být přiměřená tloušťce palubky.

Čím obložit chatu

Na výběr je řada způsobu, jaký dřevěný obklad chaty zvolíme. Nejznámější a dříve hojně používané jsou klasické dřevěné palubky, které se nejvíce hodí k zakrytí spodní konstrukce střechy. Lze ji taktéž aplikovat na obvodové stěny nebo příčky, ale v dnešní době je možné vybírat z širšího sortimentu.

Jak zateplit dřevěný domek

Zateplení lze provést minerální izolací, vatou či foukanou izolací. Při instalaci je nutné pamatovat na to, že minerální vaty v rolích všeobecně mají tendenci po rozbalení nabývat na objemu. Barevný nátěr (lazurou či olejem) lze provést po dokončení stěn, dle vlastního výběru. Vždy je nutné se řídit pokyny výrobce.

Jak zateplit zahradní chatku

Při prvním kroku se využívá skleněná vata, která se umístí přímo na dřevěnou podlahu, stěny a strop. Tloušťka vrstvy skelné vaty záleží i na tloušťce stěn či střechy zahradní chatky. Obecně by vrstva pod střechou měla být silnější. Druhým krokem je vytvoření vzduchové mezery s reflexní fólií.

Jak zateplit zděnou chatu

Dřevostavby včetně chat se nejčastěji zateplují vložením tepelné izolace do roštů obvodové stěny, která se poté z obou stran opatří záklopem. Ten můžete udělat z OSB desek, ale i dřevěných prken nebo palubek. K dosažení uspokojivých výsledků vždy přispějí správně spočítané parametry zateplovacího systému.

Čím natřít palubky

Čím natřít vnitřní dveře, stěny a palubkyMořit mořidlem a lakovat lakem, nebo jen lakovat.Olejovat olejem nebo olejem s voskem.Voskovat tekutým voskem na bázi organických rozpouštědel nebo na bázi vody anebo natřít pastovým voskem.Lakovat lakovou lazurouL17 AQUA Combi CLOU.

Jak přetřít palubky

jestliže podklad není sklovitý a je tam delší dobu, pak můžete použít barvu přes lak. Ve většině případů se po nějaké době nasaje do dřeva a může se v pohodě přetřít. Jestliže je podklad sklovitý, bude to chtít lehce zbrousit. Jestliže byste chtěla jen lehce změnit odstín, pak použijte lazuru v šedém odstínu.