Jak skládat švestky na koláč?

Jak skládat švestky na koláč?

Co s přebytkem švestek

Švestky lze použít do sladkých i slaných jídel, zavařit do kompotu nebo do povidel, usušit, zmrazit, destilovat a samozřejmě také konzumovat čerstvé.

Jak se dělá Švestkový koláč

Postup přípravy receptu

Utřeme tuk, vejce a cukr, přilejeme mléko, přidáme vanilkový cukr a mouku s pudinkem a práškem do pečiva, promícháme a rozetřeme na plech s vyšším okrajem. Poklademe půlenými švestkami, posypeme skořicí a posypeme drobenkou. Pečeme na 180 °C.

Jak pokladat ovoce na koláč

Ovoce uložené řeznou stranou NAHORU je šťavnatější. Těsto pod ovocem uloženým řeznou stranou DOLŮ je trochu „rozblebtané“ (nebo snad slizké) či spíše rozměklé…
Archiv

Jak dlouho se peče Švestkový koláč

Vykynuté těsto ještě jednou prohněteme a vyválíme ho na plechu vyloženém pečicím papírem. Navrch položíme švestky a lehce je do těsta zamáčkneme. Potom koláč necháme ještě kynout asi 30 minut. Pečeme v předehřáté troubě (elektrický sporák 180 °C/plyn stupeň 3) 35-40 minut.
ArchivPodobné

Jak konzervovat švestky

Zavařování s medem

Klasické zavařování švestek není nic složitého. Zralé švestky omyjeme, rozpůlíme, zbavíme pecek a pak je skládáme do zavařovacích sklenic a prosypáváme nepatrně cukrem. Do sklenice se pak přidá už jen lžíce vody, důkladně se uzavře a 40 minut zavařuje při teplotě 90° Celsia.

Co s Přezrálými švestkami

Bez povidel neupečete koláče, buchty, ani vdolky. Tuto fantastickou a přitom jednoduchou švestkovou záležitost připravíte zcela bez míchání za necelé dvě hodiny. A povidel si můžete užívat až do příštího podzimu.

Jak se dělá drobenka na koláč

Většinou potkáme recepty na drobenku s poměrem 1:1:2 – jeden hmotnostní díl másla, stejný díl cukru a 2 díly polohrubé mouky. Všechny suroviny odvážíme a rychle smícháme dohromady. Máslo rozmělníme prsty v mouce s cukrem a tím ho s nimi zároveň spojíme do drobečků.

Co upéct ze švestek

švestkyBramborové taštičky s povidly. Má oblíbená sladká jídla by vydala na další kuchařku (na nějakou menší).Švestkový koláčKoláč se švestkami a mákem.Nepečený tvarohový koláčBramborové knedlíky se švestkami.Mandlovo-švestková buchta.Švestkovo-malinové smoothie.Obrácený švestkový koláč

Jak se dávají meruňky na koláč

Vykynuté těsto vytvarujeme rovnoměrně na máslem vymazaný plech, poklademe na něj vypeckované půlky meruněk (slupkou dolů, aby do těsta nevytékala šťáva), posypeme drobenkou a okraje těsta potřeme rozšlehaným vejcem.

Jak dlouho PECT Kynuty koláč

Vykynuté těsto vytvarujeme rovnoměrně na máslem vymazaný plech, poklademe na něj vypeckované půlky meruněk (slupkou dolů, aby do těsta nevytékala šťáva), posypeme drobenkou a okraje těsta potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme ve vyhřáté troubě při 170 °C asi 35 minut.

Jak dlouho se Zavařují švestky

Ovoce ve sklenicích zalijeme horkým nálevem tak, aby byly švestky potopeny, a sterilujeme je po uzavření při 85 °C 15 – 20 minut dle tuhosti plodů. NAŠE ČLÁNKY NA TÉMA ZAVAŘOVÁNÍ: Rychlokvašky – dva návody na výrobu.

Jak zavařit švestky bez vody

Zavařuji buď klasicky v zavařovacím hrnci po dobu 20 minut při teplotě 80o C. Nebo jsem v poslední době začala používat sterilaci v mikrovlnné troubě. Vždy tři láhve se švestkami vložím do mikrovlnné trouby, kterou nastavím na maximální výkon. Pro tři láhve o objemu 0,7 l navolím čas 12 minut (4 minuty na 1 sklenici).

Co se sušenými švestkami

Využití sušených švestekSušené švestky v anglické slaniněMléčný bochánek se sušenými švestkami.Játra s jablky a sušenými švestkami.Omáčka ze sušených švestek a povidel.Králík na sušených švestkách.Polévka ze sušených švestek.Vepřová panenka plněná sušenými švestkami.

Z jaké mouky se dělá drobenka

Mouka se používá nejčastěji polohrubá, ale někdo používá mouku hrubou nebo hladkou – v podstatě jde o to, která drobenka vám bude chutnat nejvíce, a u ní už asi zůstanete. Čím víc je v drobence použito mouky, tím bude drobenka po upečení křupavější a tvrdší.

Kdy se dává drobenka na koláč

Na koláč se dává před pečením.

Co udělat se švestkami

Kromě povidel, slivovice a zmrazení si ze švestek můžete udělat například i skvělou marmeládu. Pokud máte rádi kombinaci máku a švestek, tak se do marmelády podle tohoto receptu určitě pusťte. Tahle kombinace je prostě skvělá a nikdy neomrzí. Švestkovo–maková marmeláda – RECEPT ZDE!

Čím se potírají koláče

Koláče potřeme vejcem, posypeme drobenkou a upečeme při 160170 °C. Ještě teplé je přetřeme přepuštěným máslem.

Jak se Zavaruji švestky

V hrnci smícháte víno, cukr, ocet a skořici a víno přivedete do varu. Pak přidáte švestky a krátce je necháte provařit. Hrnec sundáte ze sporáku, přidáte rum a vše promícháte. Švestky i s nálevem přendáte do sklenic, ty zavíčkujete a necháte sterilizovat v teplotě 80° Celsia maximálně 10 minut.

Jak nejlépe zavařit švestky

Švestky lze je zavařit i bez cukru. V tomto případě je lepší použít švestky půlené, namačkat je do sklenic, zalít několika lžícemi vody a zavařit. V obou případech okolo 80 stupňů na cca 25 minut. Půlené švestky zavařujeme v kterémkoliv stádiu zralosti, švestky celé by měly být mírně nedozrálé.

Jak se suší švestky v troubě

Nejdříve dejte švestky sušit do trouby na pět hodin při teplotě asi 50 °C. Pak sušení na dalších pět hodin přerušte, přičemž švestky ponechte v troubě zchladnout. Ve druhé vlně sušení zvyšte teplotu na přibližně 70 °C a sušte dalších 12 hodin. Následně opět na pět hodin sušení přerušte.

Z jaké mouky se dělá posypka na koláč

Mouka se používá nejčastěji polohrubá, ale někdo používá mouku hrubou nebo hladkou – v podstatě jde o to, která drobenka vám bude chutnat nejvíce, a u ní už asi zůstanete. Čím víc je v drobence použito mouky, tím bude drobenka po upečení křupavější a tvrdší.

Z jakého cukru se dělá drobenka

Cukr se používá krupicový (ne ten hrubý krystal) Co se týče váhových poměrů surovin, tam už se receptury liší. Babičky říkávaly:“ Kolik másla, tolik mouky, tolik cukru“.

Jak udělat dobrou drobenku na koláč

Jak udělat drobenku

Obecně se udává poměrem, a to 2 díly mouky : 1 díl cukru : 1 díl tuku. V řeči našich babiček tedy “mouky tolik, kolik váží cukr a máslo dohromady”. Tímto pravidlem je dobré se v začátcích řídit, postupem času je ale ideální poměr přizpůsobovat typu koláče.

Čím potírat koláče po upečení

Po upečení se koláče potírají mlékem a máslem s rumem. Z vlahého mléka, kvasnic, cukru a hladké mouky uděláme kvásek a necháme 15 minut na teplém místě.

Z jaké mouky se dělají koláče

Hladká mouka se používá do jídel, které mají kratší dobu přípravy. Používáme ji do některých moučníků jako je jemné kynuté těsto (koláče, buchty), perníčky a cukroví, jemné řezy, záviny, lívance, palačinky, k zahušťování pokrmů (jíška, bešamel) a na chlebové těsto.