Jak si vylepšit kolo?

Jak si vylepšit kolo?

Jak si doma vycentrovat kolo

Ve stolici přiblížíme centrovací čelisti co nejblíže k ráfku, aby se ho zlehka dotýkaly. Najdeme nejbližší drát, který přitáhne ráfek zpět k centrální ose (na protilehlé straně náboje vůči vychýlení), a utáhneme ho o čtvrt otáčky. Otáčíme kolem a kontrolujeme vychýlení a provádíme úpravy, doku není ráfek vycentrovaný.

Jak zvýšit rychlost na kole

Vylaďte pozici na kole

Pokud dosáhnete lepšího posedu, rozhodně zrychlíte. Častou chybou je hodně vzpřímené sezení s roztaženými lokty. Zkuste prostě jen při každé příležitosti „zalehnout“ směrem k řídítkům a přitáhnout lokty k tělu. Rozdíl může udělat až dvacet procent rychlosti, zejména pak ve sjezdech.
Archiv

Jak se vyplétá kolo

Vyplétání kolDo 1.Zkřížení musí být takové, aby drát uchycený v náboji hlavičkou zvenčí příruby křížil druhý drát z páru zvrchu – paprsky se musí o sebe opírat, čímž se zpevní celý výplet.Stejným způsobem nasadíme do náboje další pár drátů, a to ob jeden otvor k již zapletenému páru.

Jak se zlepšit na kole

Sílu můžeme rozvíjet několika způsoby. Nejpřirozenější je samozřejmě samotná jízda na kole, kde síla přibývá s najetými kilometry. Dále je vhodná jízda do stoupání. Zkuste trénovat v členitém terénu a několik kopců vyjeďte svižnějším tempem – přitom si nechte těžší převod a vyjeďte na něj až nahoru.

Co je osma na kole

Takzvanou osmu na horském kole si "vyrobíme" raz dva. Stačí malá nepozornost v terénu, špatný nájezd na překážku či nepovedený skok a kolo najednou šmajdá tak, že se jeho jízdní vlastnosti prudce zhoršují.

Jak spravne centrovat

Během centrování je dobré několikrát kolo vyjmout z vidlice a „promačkat“ ho po celém obvodu ráfku z obou stran. Toto platí především u nově zapleteného kola. Při rozumné síle není potřeba mít strach o ráfek. Dosáhneme tím však dokonalého usazení niplů v ráfku.

Jak dlouho se jede 20 km na kole

Největší množství energie spálíme díky běhání

Aktivita Rychlost Délka aktivity
Běh 10 km/h 1 hod
Běh 12 km/h 0,83 hod
Jízda na kole 20 km/h 0,5 hod
Jízda na kole 25 km/h 0,4 hod

Jak zlepšit vytrvalost na kole

Pro rozvoj vytrvalosti je vhodný i trénink ve skupině, kde se střídá intenzita zatížení v úplném rozsahu celé aerobní zóny. U silničářů je oblíbená jízda tzv. ve dvojicích, kde je cyklista v kontaktu i s dalšími jezdci. Bikeři nesmějí zapomínat zejména na zvolení vhodného terénu.

Jak změřit délku drátů na kole

Délka drátu se vypočítá tak že vezmete vnitřní průměr ráfku, vydělíte jej dvěmi a u 32 děrového náboje přičtete k tomuto výsledku 8mm, u 36 děrového pak 6mm a měla by Vám vyjít výsledná délka drátu, kterou potřebujete.

Proč praskají dráty na kole

Právě díky grindování se dráty často deformují a následně praskají. Z vlastní zkušenosti vím, že odkládat doplnění prasklých drátů se nevyplácí. Ve vzniklé mezeře dochází k velkému náporu na okolní dráty a když dojde na tvrdý dopad, hrozí vytržení drátu i s niplem z ráfku, nebo jiné poškození ráfku.

Jak ujet 100km na kole

Protože pokud zvládnete sedmdesát či osmdesát kilometrů v kopcích, sto kilometrů s polovičním počtem výškových metrů následně pokoříte hravě. Zaměřte se na čas v sedle kola. Zkuste jízdu s nižší intenzitou a zjistěte, zda budete schopní vydržet na kole větší počet hodin, aniž by se pro vás jízda stala utrpením.

Jak zvládnout kopce na kole

Najděte nějaký mírnější kopec a využijte ho na intervalový trénink – výjezdy do kopce střídejte s jízdou při vysoké kadenci po rovinách. Začněte s kopcem, na jehož vyjetí potřebujete tak 15 vteřin a vyjeďte ho s kadencí 90 ot./min.. Postupně přidávejte delší kopce, vhodné jsou ty, na které potřebujete 10-15 minut.

Co je to boost OSA

boost. Je označení nového trendu týkajícího se širších nábojů osazovaných primárně na pluskových a devětadvacetipalcových kolech. Hlavním důvodem pro větší šířku nábojů je tužší výplet.

Jak srovnat 8 na kole

Takzvanou osmu na horském kole si "vyrobíme" raz dva. Stačí malá nepozornost v terénu, špatný nájezd na překážku či nepovedený skok a kolo najednou šmajdá tak, že se jeho jízdní vlastnosti prudce zhoršují. Co s tím V krajním případě stačí k aspoň částečnému narovnání hrubá síla.

Jak utahovat dráty na kole

Všechny dráty se musí utahovat rovnoměrně, například vždy o čtvrt, půl, jednu nebo dvě otáčky centrovacího klíče. Takto postupujeme, dokud nedotáhneme všechny dráty. Poté zkontrolujeme, zda ráfek nehází do stran ani na výšku.

Jak jezdit na kole a zhubnout

Jak často jezdit Na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď. Čím častěji na kolo vyjedete, tím lépe pro své tělo uděláte. Pokud vyrazíte každý den na kolo alespoň na jednu hodinu, bude se vám hubnout lépe, než když vyjedete jednou týdně na pět hodin a budete se dávat celý týden dohromady.

Jak spočítat délku drátu

Délka drátu se vypočítá tak že vezmete vnitřní průměr ráfku, vydělíte jej dvěmi a u 32 děrového náboje přičtete k tomuto výsledku 8mm, u 36 děrového pak 6mm a měla by Vám vyjít výsledná délka drátu, kterou potřebujete.

Jak se měří délka drátu

Zahnutý drát se měří od konce ohybu po konec závitu, neměří se tedy jeho celá délka, ani délka od hlavičky drátu. U rovného drátu se neměří délka celého drátu, ale začíná se hned za hlavičkou a až po konec závitu.

Jak vyměnit drát na kole

JAK VYMĚNIT DRÁT VE VÝPLETU KOLAVypustíme kolo a vyjmeme duši, pokud se nejedná o bezdušový plášť.Navlékneme nový drát.Nyní našroubujme zpět šroubovou spojku drátu s ráfkem.Pak nipl našroubujme na závity instalovaného drátu a utáhneme klíčem na niply.

Kdy vyměnit ráfek

Dle stylu jízdy, kvality brzdových špalků a kvality ráfků se může projevit probrždění ráfků po 10 000-15 000 km. Duralové ráfky pro horská kola jsou o něco dražší a také je nutné počítat s tím, že se ráfky musí nechat přeplést, což zvyšuje náklady na servis.

Jak se protáhnout před jízdou na kole

Přidržte se levou rukou kola nebo stěny a pravou rukou uchopte nárt pokrčené pravé nohy u hýždí. Opatrně tlačte nárt proti dlani a protáhněte kvadriceps. Celou dobu držte hlavu v prodloužení páteře a celou páteř držte vzpřímeně. Poté vystřídejte ruce a nohy a protáhněte i sval levé nohy.

Jaké kolo na dlouhé cesty

Vhodné kolo na expedice či delší výpravy by mělo být dodáváno s velkými koly, nejlepší velikosti kol pro vaše cestovní kolo jsou 28 palců a 29 palců. Velikost 29“ kol a pneumatik je ve skutečnosti 28“ kolo (obě velikosti mají stejný průměr ráfku), rozdíl je pouze v šířce pneumatiky.

Čím mazat pevné osy

Je to úplně jedno, jakákoliv vazelína.

Jaký náboj na kolo

Většina nábojů pro silniční kola používají rychloupínák o velikosti 10x130mm. Náboje pro MTB, diskové brzdy a cyklokros používají o něco delší osu 10x135mm. Tento výčet stále neobsahuje všechny existující varianty.

Jak dotáhnout dráty v kole

Pokud potřebujeme dotáhnout celý výplet, začneme postupným utahováním niplů, nejlépe u ventilku. Všechny dráty se musí utahovat rovnoměrně, například vždy o čtvrt, půl, jednu nebo dvě otáčky centrovacího klíče. Takto postupujeme, dokud nedotáhneme všechny dráty.