Jak si utkat koberec?

Jak si utkat koberec?

Jak TKAT koberec

Všechny koberce jsou ručně vázané (hand-knotted). Tato technika je ze všech kobercových technik nejpracnější, nejprestižnější a nejlépe vypadající. Tkadlec má před sebou pouze osnovu nití, na kterou uváže uzlíček, a nit usekne. Takto tká uzlíček po uzlíčku a mravenčí práci opakuje téměř do nekonečna.
Archiv

Jak se vyrábí koberce

Pro výrobu koberců se používají přírodní ekologické materiály: vlna, hedvábí, bavlna, juta. Používají se i vlákna chemická ze syntetických polymerů – akryl (PAN), polyester (PES), a tepelně upravený polypropylen (PP) nazvaný heatset.

Jak si vyrobit vlastní koberec

Nemusíte studovat žádné složité techniky, vystačíte si s obyčejným řetízkovým okem – tedy základem, který nás všechny učili ve škole. Potřebovat budete jakýkoliv svítící kabel, velký háček a tlustou vlnu, nebo ještě lépe provázek. Pak už jen do kruhu obháčkujte kabel a úchvatný svítící koberec máte za chvíli hotový.
Archiv

Jak vyrobit koberec ze starých triček

PostupZ triček nastříhejte pruhy o šířce asi 2,5 cm. Pro začátek jich bude potřeba 11.Pruhy rovnoměrně rozmístěte na obruč.Nachystejte si další pruhy a ty proplétejte od středu kruhu.Velikost je na vás, můžete kdykoliv skončit a okraje koberce zajistit uzly.Pro veselejší kobereček použijte různé barvy triček.

Jak tkát doma

Nejjednodušší, ale nejvíce pracné, je protahovat klubíčko nebo smotek příze (takto se tkalo např. ještě ve starověkém Řecku). Výhodnější je útková jehla – dlouhé úzké prkýnko, na které se po délce namotává příze a celé se protahuje prošlupem.

Co to je koberec

Koberce jsou textilie, kterými se pokrývají podlahy nebo stěny. V původní formě to byly (a jsou) výrobky, u kterých se k předem určeným rozměrům každého kusu přizpůsobuje vzorování a celá konstrukce koberce.

Jak poznat kvalitni koberec

Nejobvyklejší výška vlasu již kvalitního koberce se pohybuje kolem 4 mm. Ručně vázaný koberec berberového typu může mít výšku vlasu i 20 mm. Hustota snopků je důležitou charakteristikou pro krásný dlouhodobý vzhled a životnost. Čím vyšší počet snopků na metr čtvereční, tím vyšší je odolnost v opotřebení.

Jak vyrobit koberec z vlny

Stačí klasická vlna

Postup je založený na tom, že budete vlnu jednoduše namotávat dokola, na vaše prsty. Stejně, jako byste tvořili bambulku. Tu následně zavažte, přestřihněte a je hotovo. Jednotlivé bambulky se následně navážou do síťového základu tak, aby zde byla jedna vedle druhé.

Co udělat ze starého trička

Stará trička nevyhazujte! Vyzkoušejte některou z těchto možností na jejich kreativní využitíNástěnné umění Máte trička se zajímavým potiskem či výšivkou, ale už ho nenosíteLapač snůNosič pro dítěTašky z triček.Pelíšek pro mazlíčka.Závěsný pelíšek pro kočky.Dekorativní polštáře.Šaty z trička.

Jak vyrobit Čmuchací koberec

Pokud doma máte šikovného psího kamaráda, který miluje logické i zábavné hry a jen nerad se nudí, pak pro něho vytvořte jednoduchý čichací kobereček. Na jeho výrobu využijete stará, vyřazená trika a mřížku, zvanou perlinka, kterou pořídíte za pár korun v hobby marketu.

Jak funguje tkalcovský stav

Počet listů je u jednoduchého stavu dva listy, u složitějších více. Každý list je spojen provazem s jednou podnožkou, kterou pravidelným sešlapováním zvedáme příslušné listy, čímž vzniká vazba. Útek se prohazuje člunkem, a to buď ručním, nebo později člunkem pudítkem, poháněným šňůrou nazývanou doják nebo cukátko.

Co je tkalcovský stav

Tkalcovský stav je jednoduchý tradiční nástroj na výrobu tkanin. Vyvinul se z něj tkací stroj. V hovorové mluvě a někdy i v odborné literatuře se označení stav používá také pro moderní tkací stroje.

Co jsou Shaggy koberce

Co je koberec shag (nebo také shaggy)

Kusový koberec shaggy, běžně nazývaný chlupatý koberec, je ručně tkaný koberec s dlouhým vlasem připojeným k podložce. Délka vlasu se běžně pohybuje kolem 2 – 5 cm. Je skvělou volbou především pro ty, kteří rádi ocení pohodlí a komfort.

Co je běhoun koberec

Koberce běhouny tvoří stylový doplněk interiéru a ještě navíc chrání podlahu. Běhouny mají gelový podklad, díky kterému vám neujede pod nohami. Běhouny v naší nabídce jsou běhouny na míru a vy si můžete z šíře od 67-120 cm a libovolné délky koberce.

Jak dlouho nechat lezet koberec

Abychom zkroucení předešli, je nutné pokládat koberec na dokonale připravený podklad, který musí být rovný, suchý a zbavený veškerých nečistot. V případě, že je povrch nerovný, je nutné ho nechat vyrovnat. Dále je potřeba pořídit koberec alespoň o 10 cm větší a nechat ho ležet v místnosti rozprostřený zhruba 3 hodiny.

Jak se pozná pravý perský koberec

Charakteristické jsou pro perské koberce barvy vínová, tmavomodrá, béžová a zelená. Ovšem dalším charakteristickým rysem perských koberců je jejich dlouhá životnost, v mnoha rodinách jsou součástí dědictví. Tisíciletá tradice vzorů a výrobních postupů prostě činí z perských koberců výjimečnou věc trvalé hodnoty.

Co vyrobit z chemlonu

Možná se vám zatím do větších dekorací nechce nebo máte po ruce jen malé zbytky vlny. Zmenšího množství bambulí si můžete vytvořit barevné stylizované květiny do vázy. Stačí jenom hotové bambule nalepit tavnou pistolí na špejle nebo silnější drátky. Špejle i dráty můžete ještě pro větší efekt omotat barevnou vlnou.

Jak si udělat uzel na tričku

Uvažte si snadný uzel

S volnějšími tričky to jde snadněji, ale pokud máte tričko ve střihu fit, použijte k uvázání umělého uzlíku gumičku. Zatočte látku a přeložte ji na půl. Obtočte dvakrát gumičku okolo látky a lehce utáhněte. Zbytkem látky schovejte gumičku.

Jak využít staré oblečení

Darujte to. Než oblečení vyhodíte, zkuste se poptat ve svém okolí, třeba sestry nebo kamarádek, jestli by se jim některý kousek nehodil. Darovat staré oblečení můžete také do second handu – v Praze například do Hvězdného bazaru. Určitě ve svém okolí najdete sekáče, kde od vás oblečení rádi přijmou.

Jak funguje Cmuchaci koberec

Tento čmuchací pomocník je vyrobený z proužků fleecové látky, které jsou pevně přivázány k plastové podložce. A rázem máte takový hustý „domácí trávník“, kam můžete schovávat granulky nebo dobrůtky, které váš pejsek miluje.

Co je Čmuchací kobereček

Princip je velmi jednoduchý, granulky nebo pamslky schováte mezi třásně koberečku a pejsek je bude vyčmuchávat. Tento druh zábavy ocení štěnátka, junioři, senioři a také nenapravitelní hltači, kteří jsou s jídlem hotoví za nanosekundu. Čuchací koberečky jsou zkrátka pro každého čmuchacího parťáka.

Jak vyrobit tkalcovský stav

„Tkalcovský rám si vyrobíte jednoduše z tvrdého kartonu ve tvaru obdélníku. Na protilehlých stranách uděláte půlcentimetrové zářezy a mezi ně navinete osnovu. Pak se proplétá jedna nit nahoře, jedna dole, proplete se celou řadou a hřebenem se přitluče,“ vysvětluje základy tkaní Josef Fidler.

Co je tkalcovský stroj

Tkací stroj je mechanické zařízení k výrobě tkanin. Angličan Edmund Cartwright přišel v roce 1785 s vynálezem tohoto stroje vyvinutého na základě ručního tkalcovského stavu, známého asi od 4. tisíciletí před n. l.

Jak obnovit Seslapany koberec

Domácí rady na oživení koberce

Oblíbená je prášková soda, kterou vetřete do koberce a necháte působit přes noc. Pak ji pečlivě vysajete. Některé dámy používají octovou vodu nebo kysané zelí. Oboje odstraní lepivé zbytky alespoň z vrchní vrstvy koberce.

Jak vyčistit koberec s vysokým vlasem

Koberce s dlouhým chlupem lze čistit stejně jako ty s menším vlasem. Dejte si však pozor při jeho vysávání na kartáč. U těchto koberců je nutné zvolit kartáč s vysokým vlasem a nastavit výšku kartáče vysavače na nejnižší stupeň. Zamezíte tak možnému zfilcovatění povrchu.