Jak se zbavit svlačec?

Jak se zbavit svlačec?

Jak vypada Svlacec

Popis. Svlačce jsou jednoleté nebo vytrvalé poléhavé, popínavé nebo přímé byliny s jednoduchými listy, řidčeji polštářovité nebo vzpřímené keře. Popínavé druhy mají ovíjivou lodyhu a nemají úponky. Listy jsou řapíkaté nebo přisedlé, střídavé, celokrajné nebo na okraji laločnaté.

Co je to Svlacec

Svlačec je vytrvalá bylina s plazivým oddenkem z čeledi svlačcovitých (Convolvulaceae) dorůstající délky 0,3-3 m. Jeho listy vyrůstají spirálovitě, jsou řapíkaté, střídavé. Květy jsou jednotlivé, úžlabní a koruna nálevkovitá. Svlačec kvete od května do října.

Kdy roste svlačec rolní

Rozmnožuje se generativním i vegetativním způsobem. Na neobdělávané půdě se převážně a intenzivně rozmnožuje pohlavně. Kvete od května až do září a jedna rostlina vytváří průměrně asi 550 semen, která po uzrání klíčí špatně a teprve po promrznutí se klíčivost zvyšuje. Semena klíčí a rostliny vzcházejí i z hloubky 6 cm.

Co proti Svlacci

Pro hubení svlačce je důležité, abychom jej co nejčastěji z pozemku odstraňovali v průběhu celé vegetační sezóny. Průběžné odstraňování nových výhonků rostliny výrazně oslabí, ale konečná likvidace může trvat i několik let. Při podzimním či zimním rytí není dobré nechávat v půdě zbytky kořenového systému.

Kdy kvete svlačec

Kvetou od května do září, opylovány jsou létajícím hmyzem hledajícím na dně květu nektar.

Jak se zbavit Mochny plazivé

Mochna plazivá

Mochna dokonce úspěšně odolává herbicidům, a tak vám nezbude nic jiné, než se ji snažit všude, kde její lodyha zakořenila, hluboce vypíchnout. Pomoci vám může informace, že každá mateční rostlina vytvoří zhruba 30 nových rostlin se zakořeněné lodyhy.

Jak se zbavit svízele

V době, kdy již nastoupí naplno vegetace a plevele je nutné z porostu odstranit rychle, aby nekonkurovaly, jsou vhodné kombinace Starane 250 EC v dávce 0,4 – 0,6 l. ha-1 s přípravky na bázi MCPA, jako jsou Dicopur M 750 0,9 l. ha-1, Agritox 50 SL 1,25 l. ha-1, U 46M Fluid 1,25 l.

Kdy sázet svlačec

Nenáročný krasavec, který potřebuje slunce

Svlačec trojbarevný vám na zahrádce poroste prakticky sám. Semínka stačí vysít v březnu na zkypřený záhon, a to rovnou nejlépe k nějaké opoře. Může jít o plot, drátěnou konstrukci nebo třeba zahradní branku. Mírně zalévejte a vytrhávejte plevel.

Jak zabránit růstu plevele

Záhony zakryjte mulčem nebo fólií

Pomáhá, když ji zakryjete mulčem. Použít můžete posečenou trávu, která navíc udržuje v zemi vlhkost, což ocení mělce kořenící rostliny (na povrchu nebývá tolik vláhy jako ve větších hloubkách). Hodí se také kůra, sláma nebo seno. Další variantou je zakrytí půdy černou fólií.

Co použít místo roundupu

V Evropě má zákaz. Na americkém trhu se jmenuje se Phydura. Je to širokospektrální herbicid, který pracuje na biologické bázi.

Co je nejlepší na plevel

Nejlepší postřiky na plevel

Názov Detail
Roundup Klasik PRO 1 l ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ Zobrazit produkt
Floraservis Dicpur M750 500 ml ✔ LIDOVÁ VOLBA Zobrazit produkt
AgroBio Bofix 500 ml ✔ DOBRÉ RECENZE Zobrazit produkt
Nohel Garden Herbicid BOFIX 250 ml ✔ DNES V AKCI Zobrazit produkt

Co je to sázení do sponu

Ostatní zeleninu (košťáloviny, saláty, fazole, melouny, tykve i okurky) vyséváme do takzvaného sponu. Spon tvoří vzdálenost mezi rostlinami z jedné i druhé strany. Jedná se o rostliny, jež se potřebují roztahovat do všech stran, zatímco v řádku rostou rostliny, které jsou na prostor skromnější.

Kdy vysadit Kosmatec

Kosmatec má jemné semeno, proto ho vyséváme koncem března až v dubnu opatrně a řídce do truhlíku nebo pařeniště. Půdu potřebuje pouze velmi málo vlhkou. Koncem března ho pak vysazujeme buď do květináčů, nebo na obruby květinových záhonů. Stejným způsobem sázíme šruchu, která má na zahrádce ráda slunné a suché místo.

Jak nejlepe vytrhat plevel

Nejúčinnější je ruční pletí

Pokud si chcete ušetřit námahu, pořiďte si speciální plecí motyčku nebo vypichovač plevele. Ušetří vám poměrně hodně času i námahy. Plevel navíc vyndáte spolu s kořenovým systémem, což zaručí, že vám za čtrnáct dnů na stejném místě nevyroste znovu.

Co zasadit proti plevelů

Vysaďte zelené hnojení

To jsou rostliny, které záhony zaplní a zároveň jim prospějí. Patří sem třeba měsíček lékařský, hrachor, svazenka, jetel nebo bob. Zelené hnojení obohatí půdu o živiny, chrání ji před vysoušením, deštěm a erozí. Pomáhá půdě od únavy po sklizni, kořínky půdu načechrají a provzdušní.

Jak udělat domácí Roundup

Smíchejte 300 ml octa 10%, 30 g soli a tři kapky saponátu na mytí nádobí. Množství si vždy poměrově upravte podle toho, zda plánujete stříkat celou zahradu nebo tři truhlíky na balkoně. Všechny ingredience dobře promíchejte, aby se sůl zcela rozpustila.

Co ničí plevel

Tou nejjednodušší variantou je použití roztoku octa s vodou v poměru 1 díl octa na 3 díly vody. Roztok nalijeme do rozprašovače a postříkáme jím veškeré plevelem zasažené spáry. Kyselina octová obsažená v kuchyňském octu se samozřejmě svými účinky nemůže srovnávat s totálními herbicidy.

Jak se sazi do sponu

80cm je vzdálenost rostliny na řádku a 50cm je vzdálenost. Vážená paní, pravidlo je jen obecné. Větší vzdálenost (obecně ta první) je vzdálenost mezi řádky a ta menší (obecně ta druhá) je vzdálenost mezi rostlinami v řádku. A spon má být do šachovnice, tedy rostliny se střídají, aby se lépe využil prostor.

Co je to Trojspon

Trojspon je často používaný pro výsadbu, protože umožňuje při minimální vzdálenosti efektivní využití prostoru. Trojspon umožňuje snadnější zapojení porostu. Pro jednotlivé pěstované druhy jsou doporučeny dané vzdálenosti dané vzrůstem rostlin a doporučenou vzdáleností pro zdravotní stav rostlin.

Proč nekvete Kosmatec

Jestliže se vám její pěstování nedaří, zřejmě jste zvolili špatný substrát. Šrucha, stejně jako třeba kosmatec, patří mezi sukulentní druhy, potřebuje tedy nejen sušší stanoviště na slunci, ale i chudší substrát. Pokud jste je vysadili do klasického zeminy, udělali jste chybu.

Jak dlouho kvete Kosmatec

Kosmatec množíme semeny, která vyséváme v dubnu nebo květnu přímo na záhon. Když ho chceme pěstovat v truhlíku, vysejeme semena v březnu ve skleníku a opatrně přepikýrujeme. Rostliny kvetou od konce června do konce srpna.

Jak použít ocet na plevel

Nejjednodušší způsob, jak se zbavit otravného plevele, je přelít si ocet do rozprašovače a postříkat jím veškerý plevel, kterého se chcete zbavit. Jednoduše a přírodním způsobem se tak zbavíte trávy vykukující mezi dlaždicemi na terase i otravného plevele v záhonech.

Jak daleko od sebe rajčata

Nejčastěji je vysazujeme šikmo, a to tak, že kořenový bal s částí stonku položíme do vyhloubené jamky a zahrneme zeminou. Důvodem je to, že rajče bude následně kořenit i ze stonku, čímž se vytvoří silnější a bohatší kořenový systém. Rostliny vysazujeme na záhon ve sponu 80 x 40 – 50 cm.

Jak daleko od sebe sázet

Obecně je doporučováno vysazovat rostliny ve vzdálenosti 30 cm od sebe. Na jeden metr délky tedy 3ks. Sázíme tedy v jedné řadě nebo můžeme rostliny vysazovat do tzv. Trojsponu (viz obrázek).

Co je to ve sponu

Spon tvoří vzdálenost mezi rostlinami z jedné i druhé strany. Jedná se o rostliny, jež se potřebují roztahovat do všech stran, zatímco v řádku rostou rostliny, které jsou na prostor skromnější. Sazeničky, které jsme předpěstovali doma, zpravidla vysazujeme do sponu.