Jak se zbavit Kovaříka?

Jak se zbavit Kovaříka?

Jak zabít tesaříka

Dřevokazný hmyz spolehlivě zlikvidujete dvěma způsoby: chemicky nebo mikrovlnami. Pro chemickou likvidaci dřevokazných organismů (včetně tesaříka) se využívá směs insekticidu a fungicidu. Aby látka opravdu fungovala, musí dřevem prostoupit – jen tak se dostane ke všem larvám.

Jak škodí Tesařík

Tesařík napadá především dřevo jehličnatých stromů. Škody způsobují vylíhlé larvy, které nejdříve vyhlodávají chodby pod povrchem dřeva a postupně se zavrtávají hlouběji. Po čase naruší strukturu dřeva natolik, že se rozpadá.
Archiv

Jak dlouho žije Tesařík

Dospělý tesařík žije max. 1 měsíc. Larvy napadají dřevo měkké jako je smrk, borovice, modřín. Vylíhlé larvy vyhlodávají chodby pod povrchem, později se zavrtávají hlouběji, napadené dřevo se rozpadá na drť.

Jak se zbavit tesarika ve dřevě

Je proto třeba provést náročnou injektáž, kterou je dřevní hmota napuštěna insekticidem pod vysokým tlakem. Pokud není napadené dřevo příliš silné, lze tesaříka zlikvidovat mikrovlnným zářením, kterým doslova upečeme larvy i brouky.
Archiv

Co žere trámy

Zničehonic se v trámech, skříni nebo podlaze objevily dírky. Kolem nich a pod nimi jsou jemné pilinky a v noci slýcháte tiché chramst-chramst. Tak to vypadá, když se k vám nastěhoval červotoč nebo tesařík, dva nejčastější a nejničivější škůdci dřeva.

Co jí Tesařík

Tesařík obecný

Barva sameček hnědý s černými končetinami, samička cihlová až žlutá s černými končetinami
Život Imaga pouze od konce května do konce července.
Potrava Larvy se živí trouchnivějícím dřevem, brouci pylem a částmi květů
Škody Larvy vykusují ve dřevě křivolaké chodby, které ucpávají drtí. Vydávají vrzavé zvuky.

Jak vypada brouk tesařík

Tělo bývá ze stran pokryto žlutými drobnými chloupky. Tykadla dospělců jsou tmavá a tenká a zasahují zhruba do půli krovek, naopak třeba tykadla tesaříka obrovského jsou delší než celé jeho tělo, které může dosáhnout až 6 cm. Tesařík obrovský je tmavě hnědý, lesklý a specifický obrovskými larvami, které měří až 10 cm.

Jak ošetřit napadené trámy

Do napadeného trámu se nejprve navrtají malé otvory, kterými pak odborník speciální násadou vstřikuje hubící látku pod tlakem okolo 30 barů. Insekticid prostoupí dřevem a naváže se na něj. Pokud larva takto ošetřenou hmotu sežere, rychle se otráví a zahyne.

Kde žije Tesařík

Výskyt. V České republice je běžný od nížin až do hor, ve středních a vyšších polohách je však hojnější než v nížinách. Nejpočetněji se vyskytuje v červenci. Žijí v lesích, na přilehlých loukách či na lesních pasekách.

Čím se živí Tesařík

Živí se trouchnivějícím nebo již odumřelým dřevem a trouchem. Někteří dospělci se živí pylem, šťávami ovoce (např. tesařík pižmový), někteří potravu nepřijímají (např. tesařík piluna).

Jak poznat napadené dřevo

Na povrchu napadených předmětů je vidět malé kulaté dírky, výletové otvory. Když je ticho, například v noci, je možno slyšet chroupání. To je typické hlavně pro tesaříky. Dalším nebezpečím pro napadené dřevo jsou dřevokazné houby a plísně, které škůdci do chodbiček přivlečou.

Jak vypadá brouk tesařík

Charakteristika tesaříka krovového

Dospělý brouk dorůstá do délky 8–26 mm a má ploché tělo. Barva těla je hnědá až černá s jemnými chloupky. Tykadla a nohy bývají světlejší než zbytek těla. Na krovkách lze pozorovat jasný bílý flek, který je tvořen z jemných chloupků.

Jak zjistit co je to za brouka

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zjistit druh brouka, je poptat se odborníků na fórech, které se specializují na škůdce či hmyzí říši. Mezi ně patří například: Škůdci.com. Ifauna.cz.

Co muze napadnout dřevo

Nejčastější škůdciČervotoč – patří mezi největší škůdce opracovaného dřeva (dospělý brouk červotoče tečkovaného má velikost 3–5 mm).Hrbohlav. – byl do Evropy zavlečen se světlými importovanými dřevy (limbou apod.).Pilořitka. – je hmyzem čerstvého dřeva (jedlového, borového, smrkového a modřínového).Mravenci.

Co dělá Tesařík

Napadá jak neopracované dřevo smrků, jedlí, modřínů, borovic, tak například i dřevostavby nebo krovy domů. Nepohrdne ani nosnými trámy střechy nebo palivovým dřevem. Když samice objeví dřevo vhodné k životu, začne vyhledávat mezery a štěrbiny, které by byly ideální pro nakladení vajíček.

Jak zabít brouky

brouci se usmrcují nejběžněji ve výparech Octanu ethelnatého,múže být i etér. Brouka kterého chytneš v hodíš do lahvičky kde na vatě je nalitý octan nebo etér a necháš působit podle velikosti brouka nejlepší je i jeden aby se uvolnily svaly a dobře se dal vypreparovat.

Jak zabít lalokonosce

Insekticidy proti lalokonscům. Třetí metoda hubení lalokonosců spočívá v aplikaci speciálního insekticidu typu Mospilan nebo Karate. Jedná se o širokospektrální postřiky proti dravým broukům a hmyzu. Postřik se aplikuje přímo na rostliny, lalokonosce usmrtí při kontaktu a požeru.

Jak ošetřit napadené dřevo

Prostředek pronikne hluboko do dřeva a zahubí škůdce.

Po natření zvoleným povrchovým nátěrem, který dřevu poskytuje i ochranu před vlivy počasí a neobsahuje biocidy, se povrch uzavře, čímž se zabrání styk spotřebitele s povrchem, který je ošetřen biocidy. Biocidy tak působí pouze tam, kde je třeba.

Co je to Kožojed

Co je to kožojed Kožojed obecný (Dermestes lardarius) je brouk z čeledi kožojedovitých (Dermestidae). Patří tedy do čeledi brouků, která čítá celosvětově přes 1000 druhů v zhruba 50 různých rodech. V Evropě se vyskytuje přes 100 druhů brouků z čeledi kožojedovitých.

Co odpuzuje lalokonosce

Tyto pro lalokonosce smrtonosné hlístice se dodávají pod obchodní značkou Nematop. Objednat lze balení 5 milionů hlístic, které ochrání 10m2 nebo 50 mil. hlístic na 100m2. Přípravek stačí rozmíchat ve vodě nalít do vlhkého substrátu při teplotách nad 12°C.

Kdy aplikovat hlístice

Aplikujte v době výskytu škůdce/bezprostředně po objevení prvních larev lalokonosců. Největší výskyt lalokonosců je od konce března do konce května a od srpna do poloviny října. Hlístice se dají v případě výskytu lalokonosců aplikovat i v červnu a červenci.

Jak ošetřit trámy napadené červotočem

Do napadeného trámu se nejprve navrtají malé otvory, kterými pak odborník speciální násadou vstřikuje hubící látku pod tlakem okolo 30 barů. Insekticid prostoupí dřevem a naváže se na něj. Pokud larva takto ošetřenou hmotu sežere, rychle se otráví a zahyne.

Kteří brouci koušou

Brouci, kteří dokážou zabíjet: Na tyhle běžně narazíte i v Česku!Puchýřník lékařský | Zdroj: Getty Images.Prskavec větší | Zdroj: Profimedia.Drabčík břehový | Zdroj: Getty Images.Housenky přástevníků nebo bekyně mají u kořene dutých chloupků jedové žlázky | Zdroj: Getty Images.Splešťule blátivá | Zdroj: Getty Images.

Kdy vylézají lalokonosci

Přezimující dospělé samice lalokonosce libečkového vylézají na povrch půdy na jaře v době, kdy se teplota půdy v hloubce 50 cm udržuje nad hodnotou 8 °C. Hromadné výlezy jsou však zpravidla evidovány až koncem měsíce dubna při teplotě půdy v hloubce 50 cm cca 13–15 °C.

Na co jsou hlístice

Zkuste hlístice Steinernema. Ty fungují proti larvám smutnic, tedy hlavně proti larválním stádium škůdce. Smutnice jsou mušky, které vylétávají z květináčů. Jejich larvy škodí na kořenech pěstovaných domácích rostlin a taky ve sklenících.