Jak se zbavit škůdců?

Jak se zbavit škůdců?

Jak se zbavit škůdců na listech

Pokud se objeví na Vaší rostlině, celou rostlinu jemně potřete vatovým tamponem namočenými v technickém lihu – všechny listy i stonky. Poškozené části listů ořízněte a ty úplně poškozené zcela odstraňte. Pro jistotu vyměňte i zeminu.
Archiv

Jak zbavit půdu škůdců

Za nás je nejlepší tabákový výluh, který je neškodný a účinný zároveň, funguje jako postřik (proti savým škůdců) a také jako systémový přípravek do půdy (proti půdním škůdcům). Použít můžete nasekané tabákové listy nebo cigaretový tabák.
Archiv

Které rostliny odpuzují škůdce

Velice účinný je aksamitník (odpuzuje molici skleníkovou, hubí háďátka a další škůdce a brzdí plevele kořenovými výměšky), kopr (odpudí běláska zelného), máta (odpuzuje bělásky a dřepčíky), šalvěj lékařská (odpuzuje běláska a slimáky stejně jako tymián), levandule (odpuzuje býložravé ploštice), křen (odpuzuje …

Jak se zbavit škůdců v hlíně

Nejjednodušší řešení Jedním z nejjednodušších řešení představují lepové štítky a šipky, které se zapíchnou do hlíny vedle rostliny a postupně pochytají mušky, které nebudou moci klást další larvy. Až se již nakladené larvy vylíhnou, přilepí se na šipky a postupně všichni škůdci vymřou.
Archiv

Co na larvy Smutnic

Larvy nejsnáze udusíme

Povrch substrátu v květináčích prostě zasypeme vrstvičkou jemného křemičitého písku. Larvy pod ním se do několika týdnů udusí a dospělci se přes něj nedostanou k substrátu, aby nakladli další pokolení. A navíc je to čisté, ekologické řešení, které neublíží nám ani rostlinám.

Jak na svilušky bez chemie

Cibulový odvar na svilušky

S nezvanými hosty si skvěle poradí slupky z cibule. Ty zalijte vroucí vodou a nechte alespoň tři dny louhovat. Hotový výluh přeceďte přes plátýnko nebo punčochu a přelijte do postřikovače. V postřikovači neřeďte, jednoduše odvarem postříkejte postižené rostliny a po několika dnech opakujte.

Co zabírá na molice

Ochrana proti molicím není snadná. Ošetření je třeba udělat již při prvním výskytu škůdce. K ošetření je možné použít přípravek Mospilan 20 SP nebo Proti mšicím a molicím (Mospilan). Vzhledem k biologii molic je třeba, aby se jakékoliv ošetření proti molicím opakovalo třikrát po sobě v intervalech pěti až sedmi dnů.

Jak na Skudce ve skleniku

Ve sklenících se proti mšicím osvědčila parazitická vosička Aphidius Alemani. Zkušení zahradníci radí, pokud to jde, nehubit mšice chemikáliemi, protože pak zničíte i jejich přirozené nepřátele. Když pak rostliny napadnou škůdci znovu, jste už na to sami. Vysaďte lichořeřišnici a spol.

Jak ochranit salat před Skudci

Budete-li letos pěstovat listové saláty a zelí, budete je chtít ochránit především před běláskem zelným a slimáky. Za tímto účelem je dobré na záhon vysadit také nějakou aromatickou bylinu jako šalvěj lékařskou, tymián, kopr nebo saturejku.

Jak se zbavit molice bez chemie

Proti mšicím a molici skleníkové, obaleči hrachovému a padlí angreštovému lze použít postřik rostlin mýdlovou vodu – na 50 dílů vody jeden díl mazlavého mýdla. Prodávány jsou i rovněž účinné prostředky založené na bázi řepkového oleje.

Jak zbavit hlínu smutnic

Dospělé mušky smutnice v květináči zlikvidujete pomocí žlutých lepových pásků, zapíchnutých do zeminy. Larvy smutnic, žijící v hlíně, zahubíte zálivkou parazitických hlístic rodu Steinernema, prodávaných pod názvem Nemaplus. Občas si lidé stěžují, že jim lepové šipky nepomohly k úplnému vyhubení smutnic.

Co na larvy smutnic

Larvy nejsnáze udusíme

Povrch substrátu v květináčích prostě zasypeme vrstvičkou jemného křemičitého písku. Larvy pod ním se do několika týdnů udusí a dospělci se přes něj nedostanou k substrátu, aby nakladli další pokolení. A navíc je to čisté, ekologické řešení, které neublíží nám ani rostlinám.

Jak vypadá Larva smutnice

Popis larvy smutnice

Larvovity smutnic jsou štíhlé a nemají nohy. Jsou bílé s černou hlavičkou a jejich kůže je mírně průhledná, takže je vidět obsah jejich střevo. Jsou dlouhé 5mm napadají kořeny mladých klíčících rostlinek. Mohou tak zdecimovat Vaši sadbu.

Jak na smutnice bez chemie

Jak smutnice zlikvidovat bez chemie Použijte zálivku s parazitickými hlísticemi Steinernema feltiae nebo přípravek s nimbovým olejem Neemazal. Výskyt malinkých mušek také omezíte omezením zálivky na minimum, aby substrát co nejvíce proschl.

Co odpuzuje svilušky

Doplňkovým řešením je vysadit rostliny, které odpuzují svilušky: bazalku, mátu, koriandr, měsíček nebo heřmánek. Tyto rostliny obsahují aromatické terpeny, které je chrání před bakterie, houbami a škůdci, jako jsou právě svilušky, molice nebo třásněnky.

Jak dlouho zije sviluška

Biologický cyklus svilušek

Každá samice svilušky chmelové klade 10-20 vajíček denně a 80-120 celkem za celý svůj životní cyklus, který trvá až 4 týdny. Vajíčka jsou většinou přichycena k hedvábné pavučině. Po 3-15 dnech se vylíhnou šestinohé larvy.

Jak přezimují molice

Molice přezimují na brukvovitých rostlinách, mléčích, aj. Samice klade až 100 vajíček, z nichž se líhnou pohyblivé larvy prvního instaru, druhý a třetí instar je nepohyblivá nymfa, která se mění v pupárium. V průběhu roku vytváří molice několik generací v závislosti na teplotě a hostitelské rostlině.

Jak se zbavit housenek ve skleníku

Zakročit můžeme i chemicky, například přípravky Karate Zeon 5 CS, Decis AL okrasné rostliny, Decis AL ovoce a zelenina či netoxickým insekticidem Spintor. Z biopřípravků se používají postřiky na bázi olejů a vonných silic. Na některé zabírá též zkvašený kopřivový výluh.

Co odpuzuje aksamitník

Aksamitník neboli afrikán bývá na zahrádkách oblíbený, protože jeho charakteristická vůně odpuzuje hmyz – mšice, molice, háďátka a jiné. Škůdce sice úplně nezničí, ale aspoň zredukuje, a to se také rozhodně počítá… Je to ale i léčivá bylina a navíc jedlá!

Co zere salat ve skleniku

Drátovci i larvy kovaříků Především na salátu. Rostliny salátu náhle vadnou. Kořeny ožírá žlutavá larva, tvrdá jako drát, s tmavou hlavičkou. Účinné je intenzivní obdělávání půdy, nastražení návnad, rozhodit a zapravit do povrchové vrstvy půdy půdní insekticidy.

Co funguje na molice

Nejznámějšími přípravky jsou Mospilan a Neudosan, ale na molice funguje i Pirimor, což je specialista na mšice a Ninja, který je určen na mšice i molice, na zeleninu i okrasné rostliny. Postřik musíme několikrát opakovat, jelikož zabírá jen na živé jedince, nikoli na vajíčka. A živé molice mají třídenní dobu líhnutí.

Jak na mušky v bytě

Odpověď: Nejdřív mušky pochytejte návnadou v podobě misky s octem, kterou překryjte průhlednou folií propíchanou vidličkou a umístíte do lednice. Následně je vhodné vnitřek lednice omýt příslušným čisticím prostředkem určeném k dezinfekci ledniček.

Odkud se berou smutnice

Odkud se smutnice berou Smutnice jsou vždy indikátorem nadměrné vlhkosti ve vaší pěstírně a často se objeví při nadměrném zalévání vašich rostlin.

Jak škodí smutnice

Jak smutnice škodí rostlinám Dospělé mušky jsou pro rostliny neškodné, ale jejich larvy požírají zahnívající kořínky, cibulky a spodní části stonků, čímž rostliny oslabují nebo způsobují jejich úhyn. Rovněž na kořínky mohou přenést fytopatogenní houby, které dále způsobují hnilobu.

Co žere smutnice

Hned jak se larvy vylíhnou z vajíček, zavrtají se do zeminy v květináči. Živí se houbami a hnijícími kořínky z vaší rostliny.