Jak se zbavit chrapotu hlasu?

Jak se zbavit chrapotu hlasu?

Co na chrapot a ztrátu hlasu

Jak se nejrychleji zbavit ztráty hlasu Při zánětu v hrdle pomáhají léky, které ředí hlen a tím usnadňují vykašlávání. Jsou to léčiva ze skupiny expektorancií: acetylcystein, bromhexin a ambroxol. Hlen pomohou naředit i bylinné čaje s obsahem slizu.
Archiv

Co detem na chrapot

Kloktání Vincentky, slané vody nebo šalvějového odvaru. Konzumace křenu naloženého v medu. Teplá voda s medem a citrónem.
Archiv

Jak zklidnit hlasivky

Nejlépe jim udělá teplý bylinkový čaj slazený medem. Med může zmírnit otok hlasivek, v lidovém léčitelství se mu přisuzují i antibakteriální účinky. Co se týká bylinek, tak sázkou na jistotu je květ slézu, šalvěj nebo divizna.

Co na zastřený hlas

Domácí léčba laryngitidy spočívá v klidovém režimu, dostatku tekutin, šetření hlasivek (pozor, šepot je mnohem namáhavější než běžné mluvení). Medikamentózní léčbu zaměřujeme na příznaky onemocnění – užít můžeme léky proti horečce a bolesti, léky proti kašli nebo léky k rozpouštění hlenu a snadnému vykašlávání.
Archiv

Jak dlouho trvá chrapot

Dočasný chrapot obvykle následuje po celodenním mluvení, zpívání nebo jednorázovém hlasovém vypětí (fandění na sportovním zápase, zpěv v hospodě). Občas mohou být příčinou závažnější onemocnění. Chrapot trvající déle než 3 týdny, u dětí déle než týden, by měl být důvodem pro konzultaci s lékařem.

Co na chrapot babské rady

Uvařte si šalvějový čaj

Zvlhčujte. Zapomeňte ale na studené a perlivé nápoje a sáhněte raději po hrnku šalvějového čaje, který popíjejte nebo kloktejte. Při chrapotu vám pomůže i lípa a sléz. Vyhýbejte se alkoholu, stejně jako káva totiž hrdlo a hlasivky vysušuje a léčbu si tak jen prodloužíte.

Co škodí hlasivkám

Málokdo si však zároveň svůj hlas chrání. Našim hlasivkám prospívá dostatek tekutin, zejména vody, abychom neměli sucho v krku, naopak škodí jim kouření a pobyt v zakouřeném prostředí, tvrdý alkohol a káva, které vysušují sliznice, ale také časté a hlasité mluvení.

Co na kašel a chrapot

Důležité je tedy nenamáhat hlasivky a dodržovat klidový režim. Pokud je nemoc doprovázena teplotou nebo horečkou, pro její snížení podávejte léky s ibuprofenem nebo paracetamolem, které zároveň tlumí bolest. Na suchý, dráždivý kašel podávejte antitusika. Bolest v krku můžete během dne zvládat pomocí pastilek a sprejů.

Jak si procvičit hlasivky

Důležité je i teplo, dostatečně vlhký vzduch a především hlasový klid. Nešeptejte, tento způsob mluvení je pro hlasivky nejnamáhavější. Vyhýbejte se rovněž studeným jídlům a nápojům.

Jak chránit hlasivky

Jak si učitel může hlas chránit a pečovat o nějHovoříme ve vyvětrané, klimaticky vyhovující místnosti, učebně, třídě.V řeči děláme pauzy.Nekřičíme, nepřepínáme hlasovou sílu.Šeptáme jen velmi opatrně a zřídka kdy.Nepřepínáme hlasovou výšku.Vyhýbáme se tvrdým hlasovým začátkům.Neodkašláváme naprázdno.