Jak se vyvíjí ceny bytů?

Jak se vyvíjí ceny bytů?

Kdy pujdou ceny bytů nahoru

Ceny bytů se v druhé půlce 2022 vrátily na úroveň ze začátku roku. Leden 2023 byl pak cenově srovnatelný s lednem 2022. V roce 2023 očekáváme, že se ceny bytů ve větších městech vrátí k postupnému růstu, na který jsme byli v posledních letech zvyklí.
Archiv

Kdy budou klesat ceny bytů

Rok 2023: ceny klesají a budou dál klesat

Oproti nejvyšším cenám v roce 2021-22 jsou nyní reaálné prodejní ceny na úrovní -15 až 20% pod cenami roku 2022 a trend se dále prohlubuje, protože poptávka je stále velmi slabá. Do konce roku 2023 očekávám další pokles cen o dalších -10%.
Archiv

Kdy klesnou ceny nemovitostí 2023

Podle této zprávy jsou nemovitosti v Česku stále nadhodnoceny, což povede k dalšímu zlevnění. Základní scénář počítá s poklesem cen o pět procent do června 2023. V druhé polovině roku by se měl trh odrazit ode dna. Méně příznivější scénář počítá s poklesem až o deset procent.
Archiv

Jak se budou vyvíjet ceny pozemků

Ceny stavebních pozemků

Předpokládám, že na jaře budou buď stagnovat nebo mírně růst v rozmezí 0 až 2 % oproti 4. kvartálu 2022. Lidé drží stavební pozemky na investici, i když nehodlají stavět. To vyvolává jejich dlouhodobý nedostatek, který brání cenovému poklesu.
Archiv

Kdy si koupit byt

Ideální je kupovat vždy v období krize, když jsou ceny na tzv. dně. Spousta lidí prodává pod cenou, protože jsou často v situacích, že musí. V této době je ideální být dobře připravený.

Proč rostou ceny bytů

Je to inflace, nedostatek nových bytů, dočasný převis poptávky nad nabídkou ekonomická krize spojená s krizí stavebních materiálů, dochucená o vliv pandemie covid-19 S odhadem je těžké se splést, protože nezanedbatelný vliv na současnou situaci mají všechny tyto faktory.

Proč jsou nemovitosti tak drahé

K zaručeně nejdražším bytům patří ty v metropoli. Bydlení v Česku nezdražilo ze dne na den. Rozhodující faktory se vyvíjely několik desetiletí. Odborníci na trhu se shodují, že k hlavním příčinám současného stavu patří nejen rodící Husákovy děti, ale také státní zásahy.

Jak se vyvíjí realitní trh

Aktuálně je realitní trh již více než osm let na vlně růstu. Obrovsky roste poptávka, která je živena zájmem lidí ukládat úspory do konzervativních aktiv, jakými nemovitosti jistě jsou, a také celkovou ekonomickou situací v ČR, kdy mnoho lidí má vyšší příjmy, a mohou si tak dovolit pořídit si lepší bydlení.

Proč jsou nemovitostí tak drahé

K zaručeně nejdražším bytům patří ty v metropoli. Bydlení v Česku nezdražilo ze dne na den. Rozhodující faktory se vyvíjely několik desetiletí. Odborníci na trhu se shodují, že k hlavním příčinám současného stavu patří nejen rodící Husákovy děti, ale také státní zásahy.

Na co koukat při koupi bytů

8 věcí, na které si dát pozor při koupi bytuPrávní stav bytu.Technický stav bytu.Reálná velikost bytu.Poplatky, exekuce a dluhy.Rezervační smlouva.Rezervační poplatek.Kontrola smluvní dokumentace.Koupě družstevního bytu.

Kdo kupuje byty

Většinou jde o jednotlivce (63 procent) než společný nákup manželů (31 procent). Nákup domů je poměrně vyrovnaný, co se týče pohlaví. Mírně častěji si ženy kupují panelové byty, zatímco muži naproti tomu rodinné domy. Češi jsou nejčastější klientelou i v případě nejluxusnějších nemovitostí.

Proč jsou byty v Praze tak drahé

Praha: ceny nemovitostí rostou kvůli cizincům

Praha je navíc sídlem mnoha mezinárodních firem, což přivádí zahraniční pracovníky a ceny tak rostou meziročně o cca 5 %. Těch žije v hlavním městě ČR přibližně 260 tisíc (asi 20 % z celkového počtu), čímž zásadně ukrajují z možností realitního trhu.

Kdy prodat nemovitost

Stěhování v průběhu léta je snadnější i pro studenty. Měnit školu uprostřed školního roku není žádný med – noví spolužáci, nové prostředí i domov, to vše dá pěkně zabrat. I proto je ideální nabízet nemovitost k prodeji na jaře.

Na co si dát pozor při přebírání bytu

Jaké jsou nejčastější vady Dejte si pozor hlavně na škrábance, otlaky a otlučené hrany. Zkontrolujte si, že se nenachází na oknech, dveřích, vestavném nábytku, zařizovacích předmětech, obkladech s dlažbami, parapetech, podlahách, schodištích a zábradlích.

Na co si dát pozor při koupi nemovitosti

Na co si dát pozor při koupi domu a bytuKoupě domu je velký závazek často na celý život. Nemalá investice do špatné nemovitosti se vám může pěkně vymstít.Špatný technický stav domu.Právní vady.Nevyhovující okolíNedoplatky a pokuty.Nespolehliví sousedéNevýhodná družstevní smlouva.

Proč je bydlení drahé

Bydlení v Česku nezdražilo ze dne na den. Rozhodující faktory se vyvíjely několik desetiletí. Odborníci na trhu se shodují, že k hlavním příčinám současného stavu patří nejen rodící Husákovy děti, ale také státní zásahy. Současný trh s bydlením ovlivňují zásadně dvě populační vlny.

Kdy je nejlepší koupit byt

Pokud plánujete nyní kupovat – vyčkejte min. 1- 3 měsíce, jak se situace bude vyvíjet, je dosti pravděpodobné, že pokud se aktuální situace bude zhoršovat, za nějakou již dohlednou dobu (např. 1 rok) budou ceny nemovitostí nižší a bude výběr z širší nabídky.

Jak nejlépe prodat byt

Jak nejlépe postupovat při prodeji nemovitosti, když to chcete zkusit samiStanovte správnou cenu.Připravte nemovitost na prodej.Nepodceňte sílu detailu – home staging.Vyfoťte nemovitost v tom nejlepším světle.Napište správný prodejní inzerát.Vystavte inzerát na těch správných místech.Naplánujte prohlídky.

Kdy se předává být

Při prodeji nemovitosti zpravidla dochází k předávce do 10 dnů od zapsání vlastnického práva nového majitele na katastru nemovitostí. Tato lhůta může být delší, případně i kratší – termín sepsání předávacího protokolu je dobré specifikovat již v kupní smlouvě.

Co zkontrolovat u novostavby

Na co si dát pozor při přebírání novostavbyRovnost zdí a podlah.Kvalita provedení podlah, lišt a jejich spojůRozmístění zásuvek.Poškrábání oken, rámů, dveří, baterií, parapetů, oplechování atd.Usazení WC, umyvadel, vany – správné spáry.Těsnění a otevírání dveří i oken.Kvalita provedení dveří a prahůOsazení radiátorů

Co vědět před koupi domu

Dívejte se na přítomnost prasklin, plísně, či vlhkosti na stěnách. Zeptejte se, jak jsou na tom elektrické rozvody a v případě bytu se zajímejte také o stav stoupaček. Při prohlídce by vám měl majitel bytu nebo makléř předložit energetický průkaz náročnosti budovy.

Kdy se vyplati prodat byt

Jak už jsme zmínili výše, zároveň s cenami roste i počet zájemců o koupi. Poptávka po nemovitostech nabídku výrazně převyšuje a proto většinu reálných zájemců vyšší částky rozhodně nijak neodrazují. Následující měsíce by tedy mohly být vhodným obdobím pro realizaci prodeje Vašich nemovitostí.

Jak urychlit prodej bytu

5 osvědčených triků, jak rychle prodat bytPřesně určete tržní cenu. Když je cena nastavená tržně, ozvou se první zájemci do týdne.Interiér připravte na foceníInvestujte do inzerce.Zájemcům vyjděte vstříc.Papíry a vady řešte předem.

Jak probíhá předání bytu

Především se jedná o:zapsání stavu elektroměru, plynoměru, vodoměru,předání klíčů od bytu a společných prostor,předání potřebných dokumentů souvisejících s bytem,kontrola movitých věcí a spotřebičů, pokud v bytě zůstaly,kontrola stavu bytu.

Na co si dát pozor při přejímce bytu

Dejte si pozor, zda nechybí například různé krytky a části uchycení. Pokud na chybějící součástku při přejímce neupozorníte, není lehké následně dokázat, že opravdu chyběla už při předávání. Je také vhodné zkontrolovat, zda na keramice nejsou čáry a škrábance, které jsou zpravidla způsobené kovovým nářadím při montáži.