Jak se Steriluje?

Jak se Steriluje?

Jak správně sterilizovat

Stačí sklenice postavit vedle sebe do hrnce s vodou, dát jej na sporák a pomalu přivést k varu. Vaříme cca 10 minut vypneme sporák a hrnec přikryjeme poklicí. Sklenice v něm mohou zůstat, dokud je nazačneme plnit.

Jak se správně Zavařuje

Zavařování krok za krokemSterilizujte sklenice.Zkontrolujte těsnění.Naplňte sklenice 1,5–2 cm pod okraj.Zalijte nálevem podle oblíbeného receptu a sklenice uzavřete.Připravte si soupravu pro zavařování.Sporák zapněte na střední výkon.Jakmile uběhne předepsaná doba zavařování, vyjměte sklenice z hrnce.
Archiv

Jak funguje zavařování

Jde o způsob uchování potravi založeném na dvou principech – zahřívání a uzavření. Při zahřívání potravin na teplotu mezi 80-100 °C se ničí veškeré toxiny a dochází tak k jejich pasterizaci. Uzavřením potravin do sklenic a jejich vyvařením je dosaženo vzduchotěsnosti, což zabraňuje pronikání mikroorganismů zvenčí.
Archiv

Co je potřeba k zavařování

Stačit ale bude i běžný dostatečně velký hrnec a zavařovací teploměr. Na dno položte starou utěrku, narovnejte sklenice a zalijte vodou. Doporučuje se v hrnci udržovat teplotu kolem 80 °C pod dobu 20 minut. Pro vytahování horkých sklenic vám přijdou vhod zavařovací kleště.
ArchivPodobné

Jak dlouho se Zavaruje

Délka zavařování závisí na velikosti sklenice. U větších sklenic sterilujeme 10-13 minut, menší sklenice 5-8 minut. Pokud zavařujete v troubě poprvé, dejte zavařit nejprve první sklenici a dle toho přizpůsobte teplotu a délku ostatních zavařenin.

Jak dlouho sterilizovat

Při domácím vyvařování použijte nerezový hrnec, do kterého nalijete vodu a ponoříte lahvičky a savičky. Přiveďte k varu a nechte pod pokličkou probublat 5 – 10 minut. Potom nechte vodu i lahvičky pod pokličkou vychladnout.

Jak poznám že se víčko chytlo

u studené sklenice by měla být víčka uprostřed lehce vmáčknutá dovnitř. Stačí na něj zatlačit a uvidíte zda pruží a vrací se zpátky nahoru (špatné) nebo se nedá promáčknout (správné) nebo se jednou vmáčklo a drží (také v pořádku). Pokud nechytlo nějaké víčko je to u okurek blbé…

Jak sterilizovat bez hrnce

Zavařování v troubě

Stejně jako při zavařování v zavařovacím hrnci je zapotřebí dodržet čistotu – sklenice i víčka vyvařte. Můžete je vysterilovat v troubě a to tak, že omyté sklenice dáte na plech a ten vložíte do trouby na 10 minut při 160°C. Ideální jsou sklenice se šroubovacími víčky.

Jak dlouho zavařovat aby chytlo víčko

Vždy proveďte test, jestli dobře chytlo víčko – po vyjmutí z hrnce otočte zavařeninu dnem vzhůru a nechejte stát asi 2 minuty. Pokud tekutina neuniká zpod víčka, je vše v pořádku. Sklenice otočte zpět a po vychladnutí můžete zavařeninu dát do spíže. Stejně postupujte i u marmelád.

Jak poznat že je spravne Zavareno

Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit. Pokud uniká, je potřeba ji rychle spotřebovat, protože jste při uzavírání udělali chybu. Nebojte, nic jí není.

Jak poznat že je zavařenina Zkazena

Zkažená zavařenina po otevření šumí, perlí, je kalná nebo zapáchá. Často je varovným signálem nafouklé víčko. U marmelád se může objevit i plíseň, které si všimneme až po otevření. Takto znehodnocené zavařeniny určitě nekonzumujeme.

Jak sterilizovat doma

hrnec naplníme studenou vodou a vložíme do něj rozebranou lahvičku, kterou chceme vyvařit (všechny předměty musí být ponořené pod hladinou) hrnec přiklopíme pokličkou a vodu uvedeme k varu. vaříme po dobu 5-10 minut.

Jak často sterilizovat

Sterilizujte alespoň jednou denně

Alespoň jednou za den je rozhodně nutné lahvičku sterilizovat.

Jak poznat spravne zavařené

Při zavařování je potřeba udělat test, abyste si mohli být jistí, že je správně zavařená. Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit.

Jak poznam že mi chytlo vicko

První známky kvašení uslyšíte snadno – pod víčkem uniká vzduch, syčí, bublá, jemně lupe, později začne tekutina ze sklenice unikat a zapáchat. Kvasící zavařenina produkuje plyny, které nadzvedávají víčko. Pozor, tohle už nejezte! Při otevírání buďte opatrní, sklenice bude trochu natlakovaná.

Jak dlouho vydrží zavařenina

Životnost zavařenin

Obecně platí, že bychom zavařené potraviny měli zkonzumovat do jednoho roku, tedy do okamžiku, kdy začneme zpracovávat úrodu novou. Šikovným hospodyňkám vydrží zavařeniny chutné i déle, ale nemělo by to být pravidlem.

Jak doma sterilizovat

hrnec naplníme studenou vodou a vložíme do něj rozebranou lahvičku, kterou chceme vyvařit (všechny předměty musí být ponořené pod hladinou) hrnec přiklopíme pokličkou a vodu uvedeme k varu. vaříme po dobu 5-10 minut.

V čem vyvařit dudlík

Klasický způsob spočívá v jednoduchém vyvaření dudlíků v kuchyňském hrnci. Dudlíky jednoduše vložíte do vroucí vody (pozor, musí být zcela potopené), hrnec přiklopíte pokličkou a necháte je ve vroucí vodě povařit přibližně 15 minut.