Jak se starat o merino?

Jak se starat o merino?

Jak zachránit merino

JAK PEČOVAT O MERINOpečujte o prádlo vždy v souladu s návodem výrobce.běžně se prádlo z merino vlny pere na 30-40.nepoužívejte aviváž!používejte prací prostředky výhradně určené pro vlnu (dostupné běžně v prodeji nebo speciální, ekologické).perte v pračce naruby, šetrným programem na vlnu nebo ruční praní.
Archiv

Jak prát merino Zkusmerino

Perte na 30°C, maximálně 40°C v programu na vlnu. Ideálně oblečení otočte naruby (to je dobré i jako prevence před žmolkováním). Overaly perte naruby vždy, navíc nezapomínejte zapnout zip, aby vám při praní nepoškodil oblečení. Nepoužívejte aviváž – ta totiž znehodnocuje funkční vlastnosti prádla.
Archiv

Jak prát merino ponožky

> Vlož ponožky do bubnu pračky a zvol jakýkoliv z šetrných programů, kde nastavíš teplotu na 30°C. Většinou to jsou programy na krátké praní, nebo programy přímo na sportovní oblečení nebo vlnu. > Při vyšší teplotě by se ti ponožky z merino vlny mohly srazit a byly by ti malý.

Jak vyčistit merino

Prát je doporučujeme ručně a sušit volně rozložené na sušáku. Zimní svetry Merino můžete prát i v pračce s nastavením na šetrné ruční praní a program „Vlna“ do 30 °C.
Archiv

Jak prát merino v pračce

Výrobek je možné prát v pračce. Používejte výhradně program na vlnu, který respektuje šetrnější praní (přiměřenou teplotu a snížený počet otáček při odstřeďování). Výrobek je možné prát v ruce ve vlažné lázni do 30°C.

Proč se srazí oblečení

Mýtus: Prádlo se v sušičce srazí

Ano, to může být do jisté míry pravda, ale pouze při nevhodném zacházení. Avšak pokud budete vaši sušičku prádla používat tak, jak máte, riziko sražení oblečení během sušení klesá na nulu. Při nežádoucím smrštění tkaniny je na vině nedostatek vlhkosti uvnitř vláken.

Jak prát Icebreaker

Oděvy Icebreaker doporučujeme prát podle konkrétních pokynů k péči uvedených na štítku nebo v sekci péče o produkty a používat přitom běžný práškový nebo tekutý prací prostředek, pokud oděv není určen pouze k chemickému čištění. Jako obvykle roztřiďte světlé a tmavé kousky.

Jak se pere Moira

Používejte jemný prací prostředek

Agresivní prací prostředky mohou funkční prádlo poškodit. Používejte proto jemné prací prášky nebo gely. Na trhu jsou i prostředky určené přímo pro sportovní oblečení. Vyhněte se použití aviváží a změkčovadel.

Jak se pere vlna

Vlněné oblečení perte vždy obrácené naruby. Nepoužívejte agresivní prací prostředky, „biologické“ přípravky s obsahem enzymů nebo prostředky s bělidly. Nejlépe uděláte, když si koupíte speciální prostředek na vlnu. Svetry složte do skříně na pevnou polici, abyste je ochránili před natahováním.

Jak prát merino trenky

Výrobek je možné prát v ruce ve vlažné lázni do 30°C.

Při máchání postupně snižujte teplotu lázně, aby nedošlo k vysrážení nebo deformaci. Používejte jemné prací prostředky určené na vlnu jak pro praní v ruce, tak i v pračce.

Jak na skvrny od stolice

Obraťte oblečení naruby a opláchněte skvrnu z druhé strany studenou vodou. Skvrny od zvratků, výkalů a moči předčistíte tak, že na postižené místo nanesete prací prostředek Persil Regular Gel nebo Persil Color Gel a necháte 30 minut působit.

Jak žehlit vlnu

Žehlete, ideálně ještě lehce vlhké, na jednu tečku (do 100 °C), u silnějších kousků můžete žehlit na vyšší teplotu. Teplotu potřebnou na vyžehlení vašeho konkretního kousku vyzkoušejte postupným přidáváním teploty na žehličce – začínejte od teploty nižší!

Co delat kdyz se srazi vlna

U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.

Co se stane kdyz Vyperu prádlo na 90

Pozor na vysoké teploty praní

Každý materiál má jinou doporučenou maximální teplotu, na kterou ho můžete prát. Těžko očekávat, že pokud bavlněné tričko máte prát na 30°C a vy ho vyperete na 90°C, nic se nestane.

Jak prát bundu ortovox

TOTAL EASY CARE Závěrečný proces zpracování merino vlny v kolekci ORTOVOX dává oblečení vlastnosti označované jako TEC – Snadná údržba. Merino vlnu tak můžete prát v pračce na 40°C. Díky této úpravě se šupinatá struktura vlněných vláken snadno zbaví nečistot a vlna je zůstane chráněna proti pomačkání.

Jak vyprat prádlo bez pračky

Napusťte si do umyvadla (lavoru nebo vany) vodu – musí mít teplotu, na kterou se doporučuje prádlo prát. Do vody přidejte prací prostředek – prášek (hůř se rozpouští) nebo gel (lépe se rozpouští). Prací prostředek nechte dokonale rozpustit, pomozte mu v tom rukou a vodu pak napěňte. Přidejte prádlo do lázně.

Jak prát ovčí kůži

Dodržte teplotu vody do 40°C a použijte k praní opět buď tekutý prací prostředek na vlnu nebo lanolinový čistící prostředek, který zajistí větší vláčnost kůže. Po vyprání vymáchejte důkladně v teplé vodě opět do teploty 40°C a pak pečlivě vyždímejte ručně nebo ve ždímačce.

Proč merino

Merino vlna má skutečně působivé termoregulační vlastnosti. Díky své struktuře vláken dokáže velmi dobře zadržovat vzduch a tím pádem izolovat. V praxi to doopravdy znamená, že v létě dokáže tričko mírně ochlazovat a v zimě naopak udržovat vámi vyprodukované teplo.

Jak opravit merino

Reflexní prvek/folii či jinou nažehlovačku koupíte v galanterii nebo papírnictví a oceníte ji i na mnohé další opravy, nejen na merinu. Dodáte tak zároveň oblečení bezpečnostní prvek. Nažehlovačka "chytne" celé letící očko a zpevní i okolí dírky. Doporučujeme si poškození "pojistit" i z rubu oblečení.

Jak se zbavit Zapraných skvrn

Žlučové mýdlo pomáhá odstranit drtivou většinu skvrn, a to i těch zaschlých nebo zapraných. Na zapranou skvrnu naneste žlučové mýdlo a přeperte v rukách. Budete muset použít větší sílu nebo jemný kartáček. Skvrna se při praní dostala hluboko do textilu.

Jak odstranit skvrny že spodního prádla

Obraťte spodní prádlo naruby a opláchněte skvrnu z rubové strany studenou vodou. Je-li třeba, předběžně ošetřete znečištěné místo nanesením pracího gelu Persil Regular Gel nebo Persil Color Gel přímo na skvrnu a nechejte působit po dobu 20 minut. Vyperte za maximální možné teploty uvedené na štítku spodního prádla.

Jak zjemnit ovčí vlnu

Částečně můžeš vlnu zjemnit vypráním v přípravku s obsahem lanolinu. Prát v ruce, ve studené vodě a počítej s tím, že to bude hodně dlouho schnout. Vlna je opravdu nejlepší materiál.

Jak často prát svetr

Jak často je nutné prát svetry

Rozhodně není třeba prát svetr po každém nošení, zvláště pokud na něm nejsou nějaké fleky. Obvykle se doporučuje jej přeprat přibližně po pěti použitích.

Jak smrsknout svetr

U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.

Proč prát na 60

Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C

Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.