Jak se připravuje dýně?

Jak se připravuje dýně?

Jak se připravuje dýně hokaido

Tipy jak na hokaido v kuchyni

Rozkrojenou a vydlabanou dýni pokapejte olejem, osolte, případně použijte koření. Podle velikosti kousků pečte asi 30 minut při 200 stupních. Upečenou dýni můžete rovnou použít do jídel typu kuskus, rizoto nebo chilli.
Archiv

Co vše se dá udělat z dýně

Dýňovou dužinu upečte, posolte a rozmixujte s kouskem másla a trochou mléka. Dýňová pyré si na talíři skvěle rozumí se zvěřinou nebo králíkem, ale výborně chutná i s hovězím či vepřovým masem. Upečenou dužinu dýně, rozmixujte s kešu a piniovými oříšky, česnekem a troškou olivového oleje.

Co dělat s vnitřkem dýně

Dýňové pyré je základ

Klidně ještě za tepla hoďte pečenou dýni do mísy a tyčovým mixérem ji rozmixujte na pyré. Ke směsi přidejte i vnitřek dýně, který jste předtím vydlabali. Pyré, které nepoužijete okamžitě, zmrazte v sáčcích. Ještě se vám bude v zimě hodit do polévek, omáček nebo na pečení koláčů.

Jak se Zaštipují dýně hokaido

Nároky a péče o rostlinu

Dýni Hokaido je dobré zaštipovat, aby se rozvětvovala. Bude tak dávat větší úrodu. Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.

Jak nejlépe oloupat dýni

Jak oloupat velkou dýni Goliáš

Nejlepší je jednotlivé čtvrtiny nařezat na užší pruhy (opět po směru od stopky na druhou stranu) a ty pak jednoduše okrájet škrabkou. Jde to tak rychle, že když na to budeme dva a jeden bude dýni rozkrajovat na pruhy, druhý okrajovat, tak první druhému bude sotva stačit.

Jak dlouho se vaří dýně v páře

Dýni nakrájíme na malé kousky. Kousky vaříme v páře asi 15 minut, dokud nejsou úplně měkké.

Na co je zdravá dýně

Léčivé účinky dýně

Dýně výrazně posiluje imunitní systém, uklidňuje nervy, napomáhá správné činnosti srdce, snižuje hladinu tuků v krvi, podporuje správou funkci slinivky, působí močopudně, ulevuje chorobám ledvin, detoxikuje organismus, celkově regeneruje tělesné buňky, pomáhá při revmatismu a dně.

Jak je zdravá dýně

Dužina dýně obsahuje téměř 90 procent vody, vlákninu a poměrně málo sacharidů. Je bohatá na hořčík, draslík, měď, selen, sodík, chlór, železo, zinek, fosfor, vitamin A, beta-karoten, alfa-karoten a lutein. Dále obsahuje bílkoviny, vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny a omlazující kyselinu nukleovou.

Jak oddělit dýňová semínka

Vybraná semena rozestřeme do tenké vrstvy, aby neležela na sobě (mohla by plesnivět), a za pokojové teploty je zvolna sušíme. Občas je promícháme, aby nezůstala slepená a dosychání se urychlilo. Poté je dočistíme tak, že je dobře promneme v dlaních. Odpadají tím zbytky dužiny a blanky, jimiž byla semena obalena.

Jak vyřezávat dýně

Hlavním pravidlem je vyřezat jej tak, aby po přiklopení dobře držel na místě a nepropadával do vydlabané dýně. To zajistíte tak, že řezy povedete šikmo a v dostatečné vzdálenosti od stopky. Na odřezání použijte menší ostrý nožík – bude se vám s ním lépe pracovat než s velkým nožem.

Kdy je zralá dýně Hokaido

Počkejme si, dokud nebude mít hokkaido uschlou, nahnědlou a zvadlou stopku – to je teprve znakem času sklizně. Nedostatečně zralá dýně má tenkou lehce zranitelnou slupku a nevydrží dlouhé skladování, zatímco pevná slupka plod lépe ochrání. Dýně můžeme skladovat na suchém chladném místě.

Jak dlouho roste dýně Hokaido

Vegetační doba většiny odrůd je od 110 do 130 dní. Zimní tykve sklízíme plně vyzrálé až tehdy, kdy je slupka plodu tak tvrdá, že do ní nezaryjeme nehet. Na dlouhých výhonech nasazuje tykev plody postupně. Ty nejmladší, ještě s měkkou slupkou, nebudou dostatečně vyzrálé před příchodem prvních mrazů.

Která dýně se loupe

Dýně hokkaido se od ostatních dýní liší nejen svým pravidelně zaobleným vzhledem. Je známa svou vynikající kaštanovou či oříškovou chutí a hodí se při přípravě polévek, ale i do pečených či dušených jídel. Od ostatních dýní se však nejvíc liší tím, že se neloupe!

Jak se loupe a dýně

Nejlépe to jde velkou lžící, kterou střed snadnou vydloubnete. Slupka se až na výjimky (a u všech japonských dýní) loupe. Poradíte si škrabkou nebo malým nožíkem.

Jak dlouho se vaří máslová dýně

Máslovou dýni rozkrojíme a pomocí lžíce zbavíme semínek. Nožem oloupeme tvrdé slupky a omyjeme. Dýni nakrájíme na malé kousky. Kousky vaříme v páře asi 15 minut, dokud nejsou úplně měkké.

Jak připravit dýni na příkrm

Omytou dýni rozpůlíme a vydlabeme z ní měkký střed vč. jader. Opět ji umyjeme a nakrájíme na kostičky, které vložíme do hrnce s kojeneckou vodou a necháme podusit do změknutí (zhruba 10 – 15 minut). Povařenou dýni mixujeme spolu s 50ml vody, ve které se vařila.

Které dýně jsou jedlé

Čili kromě klasických plodů, které v běžné hovorové řeči nazýváme dýněmi, patří mezi dýně (tykve) též kabačky a cukety, patizony, dýně olejná, dýně špagetová a jiné. Všechny výše uvedené druhy tykví jsou jedlé, chutné a u nás hojně pěstované.

Co je dýně ovoce nebo zelenina

Dýně se řadí mezi zeleninu. Obsahuje 90% vody a některé důležité minerály jako sodík, draslík, hořčík nebo železo.

Jaké má vitamíny dýně

Najdeme v ní provitamin A (betakaroten), také vitamín E a malé množství vitamínů skupiny B a vitamínu C. Z minerálních látek je zde nejvíce zastoupen draslík (který pomáhá normalizovat hodnoty krevního tlaku), dále také hořčík a v malém množství také fosfor, železo a vápník.

Jak rychle oloupat dýňová semínka

Základem je vždy oddělit dvě slupky narušením boční rýhy, nehtem to jde snadno u semen čerstvých, ostřím malého nožíku i u těch starších nebo sušených. Pak zatlačte dvěma prsty z obou stran slupek na výstupek u zobáčku, ten by měl jít odlomit.

Jak dlouho péct dýňová semínka

Troubu rozpalte na 180 °C a semínka pečte cca 30 minut, dokud nezezlátnou. Pravidelně je promíchávejte, aby se nespálila. Pokud nastavíte troubu na program gril, budou semínka rychleji hotová a také křupavější.

Jak udržet Vydlabanou dýni

Aby dýně vydržely co nejdéle

Dýni nedlabejte příliš blízko slupce, aby zůstaly silnější stěny a dýně zůstala pevná a nehroutila se. Vydlabaným dýním prodloužíte trvanlivost, když je namočíte na několik hodin do vody s trochou sava kvůli zbrzdění případných houbových infekcí.

Co vyřezat do dýně

Pro vlastní vyřezávání jsou nejlepší tenké a ostré, dobře nabroušené vykosťovací nože. Vyřezávání z dýní se věnují i lidé zapálení do tzv. carvingu, kdy ze zeleniny a ovoce vznikají přímo umělecká díla.

Jak se pozná že je dýně zralá

Zralé dýně poznáte podle žlutohnědého zbarvení a zkorkovatění stopky. Okolo nasazení stopky se na slupce začnou objevovat vlasové trhlinky a slupku už nelze proříznout nehtem. Před konečným uskladněním nechte dýně ještě dva až tři týdny osychat na teplém místě chráněném před deštěm.

Co se semeny dýně Hokaido

Opražená dýňová semínka můžeme použít na posypání dýňové polévky, různých dezertů, moučníků a podobně, jako oříšky nebo pražené mandle. A nebo je můžeme jen tak mlsat. S dětmi nebo s kamarádkami, mužští na takovou piplačku moc nejsou. Není to pochoutka, která se do pusy sype „plnou hrstí“.