Jak se pere s párou?
Jak se pere párou
Jednoduše řečeno parní pračky využívají technologii napařování. Jsou vybavené parním generátorem, který přeměňuje vodu na vodní páru a ta proniká až ke středu vláken prádla. Snadno se tak vyčistí i odolné skvrny, prádlo je načechrané a zároveň zbavené až 99% alergenů (především prachu a roztočů).
Archiv
Co přát s párou
Díky praní v páře zbavíte prádlo kromě nečistot i 99 % bakterií, plísní, virů a alergenů. Kromě toho vám pára prádlo provzdušní tak, že jej nemusíte skoro žehlit.
Archiv
Jaký je rozdíl mezi parní pračkou a normální
Hlavní výhody parních praček
Zaručují kratší a efektivnější praní, protože se pára zahřeje rychleji než voda. Kratší praní a nižší čerpání vody představuje energetickou úsporu a levnější provoz. Eliminují bakterie, zvířecí alergeny, prachové částice roztoče a pyl (až z 99 %), takže jsou vhodné pro alergiky.
Archiv
Co můžu přát v páře
Technologie tohoto způsobu praní spočívá v přirozeném rozvolnění vláken za pomoci páry. Díky tomu pronikne prací prostředek více do hloubky a zvládne odstranit i velice odolné skvrny. Vzhledem k tomu, že je praní párou šetrné, je možné v ní prát i velmi jemné prádlo (krajky, satén, spodní prádlo).
Archiv
Co znamená cyklus u pračky
Spotřeba vody v litrech na jeden kilogram prádla a jeden prací cyklus, vypočtena na základě průměrné roční spotřeby vody, 220 pracích cyklů za rok a náplně pračky. Tento údaj umožňuje srovnat různě velké pračky. Maximální počet otáček za minutu.
Jak se čistí pračka
Půl hrnku jedlé sody rozpusťte ve vodě a nalijte do přihrádky na prášek a aviváž. Do bubnu pračky nalijte 2 hrnky octa a přidejte sáček jedlé sody. Spusťte nejdelší program s nejvyšší teplotou, po vyprání pračku propláchněte. Roztokem octa a jedlé sody očistěte i další místa, kde se usazuje vodní kámen a nečistoty.
Kdy se přidává aviváž do pračky
Aviváž by se měla odsát ze zásuvky na prací prostředek do bubnu. Tyto kanály mohou být ucpané. Zprůchodníte je propláchnutím a vyčištěním vlažnou vodou a kartáčem. Pokud je zásuvka na prací prostředek na začátku programu otevřená, aviváž stéká přímo do bubnu, zatímco se napouští voda.
Jak prát v pračce s párou
Spočívá ve volbě programu Dezinfekce, při němž je do bubnu pračky vpuštěna pára, která prádlo ozdraví a ošetří. Pokud potřebujete vaše prádlo jen osvěžit, například zbavit cigaretového kouře, lze to i bez nutnosti praní, stačí využít program Osvěžení. Výsledkem praní v páře je projasnění bílé i ostatních barev.
Na jaký program prát
Program a teplota praní
Dnešní pračky jsou velmi účinné, proto pro běžné denní praní stačí teploty na 30 či 40 °C a úměrná dávka pracího prostředku. Nízká teplota však nezvládne odstranit viry a bakterie, takže třeba spodní prádlo, ložní prádlo, utěrky nebo ručníky perte tzv. na šedesát, tedy ne pod 60 °C.
Co použít na čištění bubnu pračky
Jedlá soda se postará o vyčistění bubnu i útrob pračky. Pokud je vaše pračka opravdu silně zanesená, pro lepší výsledek použijte kombinaci octa i jedlé sody. Pokud chcete vyčistit pračku pomocí kyseliny citronové, nasypte obsah sáčku do zásobníku na prací prášek a spusťte prací program.
Kam dát ocet do pračky
Pokud byste se do takového čištění pračky octem chtěli přeci jen pustit, pak stačí jen jednou nebo dvakrát do roka. Připravte si k tomu dva menší hrnky octa, které nalijte přímo do bubnu pračky. Pak pusťte pračku na prázdno na nejvyšší možnou teplotu a nejdelší program.
Proč nevoní prádlo z pračky
To, že prádlo zapáchá už při vyndávání z pračky, může mít hned několik příčin: špatné dávkování pracího přípravku nebo jeho nevhodný výběr, nedostatečně udržovaná pračka a časté praní na nízké teploty. No a samozřejmě to, že prádlo zapomenete včas vyndat a necháte ho v bubnu vlhké několik hodin.
Kdy se nesmí používat aviváž
Aviváž do praní používáme hlavně pro změkčení a provonění prádla. Na výběr dnes máme obrovské množství různých druhů a vůní. Může také pomoci při schnutí a žehlení prádla. U umělých vláken také prokazatelně snižuje elektrostatický náboj.
Jak funguje parní pračka
Není to tak, že by parní pračky vodu vůbec nepoužívaly. Perou vodou stejně jako klasické modely a pára je spíše doplňkovou funkcí, která se zapíná na závěr programu. Pomocí speciálního zařízení se voda přemění na páru. Ta následně snadněji pronikne do vláken prádla.
Jak pere pračka
Běžné prací teploty se pohybují mezi 40 °C – 60 °C, přičemž na teplotu 40 °C pereme především klasické oblečení nebo třeba povlečení na teplotu 60 °C pracovní oděvy, nebo ručníky, které jsou více znečištěny. Důležité je se ale podívat i na označení každého kusu prádla, kde je doporučení výrobce, jak ho prát.
Co můžu prát na 40
Na 30-40 °C se doporučuje prát v podstatě každý materiál, od jemných svetříků až po džíny. A ložní prádlo Ani to už není potřeba „vyvařovat“ ve vyšší, než 60° teplotě.
Jak nejlepe prát
U syntetických materiálů určitě nepřekračujte teplotu 40 °C. Použijte prací prostředek na bílé prádlo a ždímání nastavte dle typu materiálu. Jemné materiály (například satén a hedvábí) neždímejte buď vůbec, nebo na nízké otáčky. Vysokým otáčkám odstřeďování se vyhněte i v případě vlněných a bavlněných svetrů.
Proč nečistit pračku octem
Oblíbený způsob čištění pračky, který se užívá už dlouhá léta, je čištění pračky pomocí octa. Jeho výhodou je schopnost efektivně odstranit zápach, ale také odstranit odolný vodní kámen.
Jak vyčistit přívod vody do pračky
Jak se postarat o přívod vody.Odpojte hadici od přívodu vody. Více.Filtr vyčistěte malým kartáčkem. Více.Odpojte hadici ze zadní části spotřebiče. Více.Vyčistěte filtr v zadní části spotřebiče: a) Filtr vyjměte kleštěmi. b) Filtr vyčistěte. Více.Hadici opět připojte a zkontrolujte, že nedochází k úniku vody.
Proč přidat ocet do pračky
Používejte při čištění pračky a praní bílý ocet, vyčistí pračku, prádlo vybělí i změkčí a nahradí i aviváž. Stojí pár korun, je šetrný k přírodě a jeho použití je snadné a rychlé. Čištění pračky často podceňujeme, pokud ale chceme, aby nám pračka dlouho sloužila, je dobré se čištění věnovat pravidelně.
Proč se dává ocet do pračky
Použití octa totiž prádlo vybělí, rozjasní, sníží zápach a navíc oblečení změkčí, aniž byste museli používat drsné chemikálie. Ocet je navíc levný a lze ho bezpečně používat jak ve standardních, tak i vysoce účinných pračkách. Při nákupu octa vybírejte destilovaný bílý ocet.
Jak se pere prádlo v pračce
Ideální je skvrnu namočit do studené vody a nanést na ni na cca 5 minut prací gel. Prádlo netřete, jinak se špína dostane hlouběji do tkaniny. Pokud nemáte možnost skvrnu ihned čistit, můžete využít speciálních odstraňovačů skvrn, které nanesete před praním. Odstraňovače zvyšují efektivitu praní při odstraňování skvrn.
Co dělat aby prádlo vonělo
Nejjednodušší je použití běžného octa, který snadno koupíte v supermarketu a v akci se dá litr pořídit i do 8 Kč. Nalijte celou litrovou láhev přímo do bubnu prázdné pračky, nastavte nejvyšší teplotu a nechejte ji prát celý prací cyklus.
Jak prát bez aviváže
Jako ekologickou variantu nabízejí obyčejný ocet. Stačí přidat 30–100 ml (podle tvrdosti vody) do prací lázně místo aviváže. Nemusíte se bát jeho zápachu, ten při praní vyprchá a prádlo je změkčené a k tomu ještě přírodně vydezinfikované a jeho barvy jsou ustálené. Jako bonus vyčistí i pračku od vodního kamene.
Jak provonět prádlo bez aviváže
Stačí navonět kapesníček oblíbeným parfémem nebo znovu vonným olejíčkem. Kapesník pak schovejte do pytlíčku nebo punčošky a nechte oblečení, ať si vůni pomalu „nasaje“.