Jak se měří velikost oken?

Jak se měří velikost oken?

Jaké jsou rozměry oken

Rozměry plastových oken

Typ Minimální velikost (šířka x výška v mm) Maximální velikost (šířka x výška v mm)
Jednokřídlé okno 500 x 500 1500 x 1600
Dvoukřídlé okno 2280 x 1600
Dvoukřídlé okno se sloupkem min. šířka cca 1000 3000 x 1600
Trojkřídlé okno 3000 x 1600

Archiv

Jak se měří plastová okna

Vezměte metr a změřte vzdálenost mezi levým a pravým ostěním. Abyste měli jistotu, že máte správný rozměr, proveďte měření ve třech bodech, na krajích a uprostřed. Ne vždy jsou totiž špalety souměrné, a často se naměřené hodnoty liší o pár milimetrů. Jakmile získáte tři rozměry, vyberte ten největší.
Archiv

Jak změřit okno pro výměnu

Šířka okna

Pokud se jedná o novostavbu a cihly doposud nejsou omítnuté, máme měření jednoduché – změříme rozchod a od každé strany odečteme cca 15 mm. V případě plánované výměny již stávajících oken domu změříme nejprve vzdálenost boků a posléze připočteme zpravidla 5-10 milimetrů kvůli zapuštění oken za ostění.
Archiv

Jak probíhá zaměření oken

Výstupy ze zaměření putují zpět k nám. Od jednotlivých rozměrů – šířek, výšek i hloubek – odečteme nutné montážní tolerance. Všude tam, kde je počítáno s parapety, musíme odečíst jejich tloušťku od zjištěné skutečné výšky otvoru. Podklady jsou zásadním dokumentem, ze kterého vychází přesná kalkulace nákladů.

Co to je francouzské okno

Francouzské okno je velké okno, jehož spodní hrana je totožná s podlahou, čímž se odlišuje od klasických oken, která mají spodní hranu asi 80 centimetrů nad podlahou místnosti. Na francouzská okna často navazuje terasa či zahrada nebo lodžie, případně balkon.

Co je stavební hloubka okna

Stavební hloubka okna je udávána v (mm) a označuje tloušťku okenního rámu. Je to jeden z parametrů, který určuje velikost tepelné izolace. Obecně lze říci, že srovnatelná okna s větší stavení hloubkou mají lepší tepelně izolační vlastnosti.

Jak velký otvor na okno

Jednoduše řečeno, stavební otvor musí být vždy o trochu větší než samotné okno. Šířka a výška stavebního otvoru by měla být vždy o 15 až 30 mm větší než je výrobní šířka a výška okna. Stavební otvor musí být navíc ještě o dalších 30 mm vyšší než je výška okna. To kvůli místu na podkladový profil.

Jak udělat otvor na okno

Pro stanovení výšky okna musíme k naměřenému rozměru připočítat cca 0-10 milimetrů na založení okna za vrchní ostění, v dolní části odečíst 30 milimetů na podkladový parapetní profil. Ve finále vlastně od naměřené hodnoty výšky stavebního otvoru odečteme 20-30 mm.

Jak postupovat při vymene oken

Ve většině případů jsou stará okna při demontáži zničena. Obchodního konzultanta už při odsouhlasení nabídky a přípravy smlouvy informujte, zda máte zájem o likvidaci starých oken. Pokud si chcete stará okna nechat, musíte se na tomto předem domluvit.

Jak se mění okna

Jak probíhá výměna oken v praxi

Používají se parotěsné pásky, které se lepí na rám okna, připojovací spára musí perfektně těsnit. Plastová okna se při osazení podloží plastovými podložkami, okna se vyklínují podle vodováhy, a usadí se. Kotvení probíhá obvykle turbošrouby přes okenní rám, případně přes hmoždinky.

Jak získat dotaci na výměnu oken

Jak zažádat o dotaciO dotaci z programu Nová zelená úsporám je nově možné požádat pouze online, a to na stránkách AIS SFŽP ČR.Pro vyplnění žádosti o dotaci na výměnu oken, budete potřebovat odborný posudek, je tedy nutné si najít spolehlivého odborníka, který tento posudek zpracuje.

Jak vypadá francouzské okno

Francouzské okno je speciálním typem okna, jehož spodní hrana je souběžná s podlahou. Tím se liší od klasických oken, u kterých dosahuje spodní hrana obvykle cca 80 cm nad podlahou. Obvykle se tento typ oken instaluje jako průchod na terasu či zahradu.

Jak vybrat francouzské okno

Francouzská okna na míru

Nejčastějšími rozměry francouzských oken jsou francouzská okna 200×200 cm. Prosvětlenější interiér vám pak zajistí francouzská okna o rozměrech 280×210 cm nebo 180×220 cm. Rádi vám však vyrobíme francouzské okno přímo na míru s libovolným počtem křídlem a jejich rozvržením.

Jak zjistit typ oken

STŘEŠNÍ OKNA

Na každém okně naleznete identifikační štítek, který obsahuje název a typ výrobku, jeho rozměr a číslo identifikačního štítku. Identifikační štítek je umístěn v pravém horním rohu křídla a je dostupný po otevření okna.

Jakou zvolit barvu oken

Zvolit můžete také barvu odlišnou v interiéru a exteriéru. Zatímco v místnosti je možné okna nechat bílá (a řada lidí tomu dává přednost), směrem do ulice mohou mít okna dřevěný, metalický, nebo jiný barevný dekor. Ještě věrnějšího vzhledu dřeva nebo kovu dosáhnete, když koupíte plastová okna s oboustranným dekorem.

Jak připravit otvory pro okna

Pamatujte, že rám okna musí být při pohledu z venkovní strany schovaný za špaletou a zároveň se rám z vnitřní strany musí vejít do otvoru plus tam musí vzniknout prostor mezi rámem okna a ostěním pro aplikaci montážní pěny. Většinou se počítá s mezerou o délce 5 až 20 mm na každou stranu.

Jak správně osadit okno

Okenní rám usazujeme do připraveného stavebního otvoru páskovými kotvami, které se připevní na rám a následně se turbo šrouby upevní do ostění, nebo skrz rám přímo do ostění. Pozor! Při správné montáži je nepřípustné podkládání výrobku cihlami či podobnými materiály v případě chybějící vyzdívky.

Kdy se montují na hrubé stavbě okna

Ač ve většině životních situací platí spíše pravidlo „čím dřív, tím líp“, u montáže oken do novostavby je to opačně. Rozhodně doporučujeme počkat minimálně do jara. Takže v případě, že hrubou stavbu dokončíte na podzim, je vhodné okenní a dveřní otvory pouze zabednit a nechat stavbu přes zimu pracovat.

Jak dlouho trvá výměna oken

Záleží na velikosti domu či bytu, ale obecně výměna oken zabere celý den, někdy dva i více dní. Na konkrétní časovou náročnost se zeptejte přímo obchodního konzultanta, který u vás okna měří, respektive se kterým podepisujete smlouvu. Práce probíhají vždy tak, aby se nestalo, že bude váš byt či dům přes noc bez oken.

Na co si dát pozor při montáži oken

Na co si dát pozor Otvor pro okno je třeba správně připravit na montáž, zejména pokud se vybourávají špaletová okna, je zásah do ostění větší. Okna musí být správně osazena a fixována do ostění, a to buď turbošrouby skrz okenní rám, nebo na páskové kotvy.

Kdo má narok na dotaci na okna

Žadatelem dotace mohou být starobní důchodci, lidé pobírající invalidní důchod 3. stupně nebo ti, kteří od 12. 9. 2022 pobírali příspěvek na bydlení.

Kdo má narok na dotace

Ptáte se, kdo má nárok na získání dotace Na získání dotace má nárok prakticky každý majitel, spoluvlastník nebo stavebník rodinného domu, který není zatížen exekucí či jiným závazkem vůči státu. To, že je dům financován hypotékou, stavebním spořením či podobným finančním produktem, nehraje roli.

Co znamená francouzské okno

Francouzské okno je velké okno, jehož spodní hrana je totožná s podlahou, čímž se odlišuje od klasických oken, která mají spodní hranu asi 80 centimetrů nad podlahou místnosti. Na francouzská okna často navazuje terasa či zahrada nebo lodžie, případně balkon.

Jak zastínit velká okna

Jedním z nejspolehlivějších, nejpraktičtějších a nejodolnějších řešení pro velká okna jsou vertikální žaluzie, které jsou vyrobeny z kvalitního PVC, textilie nebo dřevěného materiálu.

Jak si vybrat okna

Hlavním parametrem při výběru okna je jeho tepelná izolace. Výrobci proto udávají údaj „prostupnost tepla profilem" (rámem). Udává se ve Wattech na metr čtvereční a Kelvin (W/m2K). Dozvíte se z něj, kolik energie propustí metr čtvereční rámu při teplotním rozdílu.