Jak se leci úžeh?
Jak dlouho se léčí úžeh
Jak dlouho trvá úpal a úžeh
Při úpalu by měla teplota klesnout pod 37 °C během půlhodiny, odeznít by mělo také zvracení či mdloby. Únava však může přetrvávat i několik dnů. Termoregulační procesy těla se při úžehu obnovují celkově 2–3 dny. Čtyřicetistupňová horečka by však měla odeznít do 12, maximálně do 24 hodin.
Archiv
Co je úpal a úžeh
Základní rozdíl mezi úpalem a úžehem
V obou případech dochází k přehřátí organismu. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že úžeh vzniká v přímém důsledku působení slunce, kdežto úpal se sluncem souviset nemusí. Úpal můžete dostat, i když ležíte ve stínu, zato úžeh si uženete jedině na slunci.
Jak se pozná úžeh
Projevuje se nevolností, pocitem na zvracení, bolestí hlavy, zrychleným tepem a zvýšeným krevním tlakem, křečemi, celkovou malátností, únavou a zvýšenou teplotou. V extrémních případech horečka překročí i 40 °C, hrozí mdloby a rozvoj šoku a otoku mozku!
Archiv
Jak poznat úpal nebo úžeh
Na rozdíl od úpalu se příznaky mohou začít projevovat až s odstupem několika hodin po pobytu na sluníčku. Také se jedná o bolest hlavy, horečku, nevolnost a zvracení. Vzhledem k tomu, že viníkem je sluneční záření, má úžeh příznaky, které souvisí s kůží. Pokožka je suchá a horká, může být spálená a bolestivá na dotek.
Archiv
Co dělat při přehřátí organismu
U všech typů přehřátí organismu postiženého okamžitě přemístěte do stínu nebo do chladné a dobře větrané místnosti. Uvolněte mu oděv, aby mohl lépe dýchat, a uložte ho do pozice s podloženými nebo zvednutými dolními končetinami. Při úžehu mu spíše podložte hlavu.
Co dělat když má člověk zimnici
Při zimnici se zakryjte, pokud je vám pod dekou naopak vedro k nevydržení, odložte ji. Nepobývejte v přetopených místnostech, vynechte fyzickou námahu a po odeznění teplot se do běžného tempa vracejte postupně.
Kdy se dostavi úpal
Úpal si nemusíte nutně uhnat na slunci. K úpalu často dochází vlivem nedostatečného pitného režimu v málo větraných prostorách s vysokou teplotou a vlhkostí. Typickým příkladem je sauna nebo nevětraná posilovna v letních měsících. Úpal se obvykle projeví okamžitě.
Jak se chranit před úžehem
Před úžehem se ochráníme v horkých slunných dnech pokrývkou hlavy, dostatečným zásobováním tekutinami, ochlazováním těla sprchováním či koupáním. Příznaky úžehu jsou podobné jako u úpalu, navíc může tuhnout šíje či se projevovat jako zánět mozkových blan.
Jak se bránit přehřátí
Noste vhodné oblečení, ideálně z lehkých materiálů, volné a ve světlých barvách, protože pomáhá bránit přehřátí organismu. Pokud možno nepobývejte na přímém slunci, při pobytu venku používejte klobouk, sluneční brýle, ochranné krémy a další prostředky na ochranu proti slunci.
Jak se tělo zahřívá
Centrálním orgánem, který reguluje tělesnou teplotu a funguje jako termostat, je hypotalamus. Na kůži pak máme uloženy povrchové termoreceptory (tepelné senzory), které jsou propojeny s termoreceptory v hypotalamu, které snižují nebo zvyšují teplotu organismu prostřednictvím reflexů.
Jaká teplota je nebezpečná
Kdy je pro nás nebezpečná Teplota, která přesahuje 39,5 stupně, pro nás již představuje velmi velké břemeno a naše tělo velmi vyčerpává. Nebezpečná je teplota přesahující 40 °C a vyšší, kdy může následně i dojít k selhání organismu. Takto vysoké horečky lze účinně snížit studenými zábaly, studenou sprchou či vanou.
Jak dlouho se potit
Většinou se potíme několik desítek minut. Důležité ale je, potit se pouze dokud to je příjemné a pocení snesitelné. Jakmile je extrémní vedro nebo se cítíte nepohodlně, je nejvyšší čas pocení ukončit.
Jak resit úpal
Je třeba co nejrychleji ochladit teplotu těla (a hlavy) a doplnit tekutiny, které pomohou organismu vzpamatovat se z šoku. Dítě s úpalem či úžehem položte na stinné a chladné místo, vyvarujte se však velkého teplotního výkyvu, aby nedošlo k rozvoji šokového stavu.
Jak dlouho může trvat teplota
Horečka trvá tak dlouho, dokud není tělo za vrcholem boje proti původci onemocnění, obecně by však měla ustoupit do několika dní.
Jak vzniká úžeh
Úžeh je zvláštní forma přehřátí, které vzniká v důsledku nadměrného pobytu na přímém slunci. Častěji postiženi bývají lidé světlovlasí, s malým množstvím kožního pigmentu. Onemocnění se obvykle projevuje zčervenáním pokožky, solárním erytémem (vyrážkou), někdy i popáleninami II.
Jak se projevuje přehřátí organismu
Kromě bolestí hlavy, nevolnosti, závratí a horečky se projevují také poruchy jednání, zmatenost a poruchy vědomí až bezvědomí. Při zvýšení teploty na více než 41 °C může dojít k poškození buněk v mozku a dalších orgánech, proto je klíčová rychlá pomoc!
Co když mám teplotu 32
V případě mírné hypotermie (kdy se tělesná teplota pohybuje mezi 32 až 35 °C) můžete zahřát pacienta jakýmkoliv způsobem. U těchto osob totiž nehrozí riziko smrtelných poruch srdečního rytmu. Zabraňte teplotním ztrátám a snažte se zrychlit tělesný metabolismus. Podávejte postiženému teplý nápoj bez kofeinu a alkoholu.
Co kdyz mám teplotu pod 36
Změny tělesné teploty
36,0–36,9 °C je normální teplota u zdravého člověka. Nižší než 36,0 °C je subnormální teplota – doprovází šok, otravy (alkohol, hypnotika). Cílená hypotermie se používá při chirurgických výkonech na srdci či mozku (pro útlum metabolické aktivity).
Kdy jet do nemocnice s horečkou
Kdy okamžitě k lékaři
Vystoupí-li nad 39,5 stupně a neklesá ani po podání léků proti teplotě a chladných tekutin, případně zábalů. Pozorujeme-li změnu v chování dítěte (nápadně neklidné, nereaguje na uklidnění, halucinace, apatický stav).
Jak srazit teplotu nad 39
Nejosvědčenějším receptem na sražení horečky jsou studené obklady – namočte ručník nebo utěrky do chladnější vody a přiložte na krk, čelo a do podpaždí. Teplota vody by měla být mezi 25 až 30 °C, ale i tak vám bude na rozehřátém těle připadat studená. U dětí postačí zábaly nohou.
Co se děje při pocení
Pocení a jeho význam
Potní žlázky slouží k hydrataci pokožky a také k termoregulaci organismu. Odpařováním potu se tělo ochlazuje, protože přeměna vody v páru odebírá tělu nadbytečné teplo. Potní žlázky jsou v různém množství rozmístěny téměř po celém těle, přičemž nejvíce jich máme na čele, na dlaních a na chodidlech.
Kdy je dobře se vypotit
Teplotu do 38 °C (podle některých odborníků do 38,5 °C) není třeba srážet. Namístě je klid, dostatek tekutin a spánek. Léky na snížení teploty (antipyretika) přicházejí na řadu, až když naměříte přes 38,5 °C a cítíte se pod psa. Při 40 °C už s podáním antipyretik neotálejte, protože při 42 °C tělo kolabuje a umírá.
Kdy se dostavi UPAL
Úpal si nemusíte nutně uhnat na slunci. K úpalu často dochází vlivem nedostatečného pitného režimu v málo větraných prostorách s vysokou teplotou a vlhkostí. Typickým příkladem je sauna nebo nevětraná posilovna v letních měsících. Úpal se obvykle projeví okamžitě.
Kdy jet na pohotovost s teplotou
Kdy okamžitě k lékaři
Pokud se horečka vyskytuje u dítěte do šesti měsíců. Vystoupí-li nad 39,5 stupně a neklesá ani po podání léků proti teplotě a chladných tekutin, případně zábalů. Pozorujeme-li změnu v chování dítěte (nápadně neklidné, nereaguje na uklidnění, halucinace, apatický stav).
Jak se organismus brání přehřátí
Naše tělo je z velké části tvořeno vodou (tělo dospělého člověka jí obsahuje až 60 %) a voda má mimo jiné v těle zásadní úlohu při regulaci tělesné teploty. Při vysoké okolní teplotě, kdy dochází k přehřívání našeho organismu, spouští mechanismus pocení, který naše tělo účinně ochlazuje.