Jak se říká cikánům?
Jak se říká Romům
Cikáni (též zastaraleji cigáni) jsou český výraz (exoetnonymum) pro příslušníky romského nebo sintského etnika. Antropologická skupina se označuje slovem cikáni s malým „c“, cikánský národ slovem Cikáni s velkým „C“.
Jak se dělí cikáni
Podle způsobu života se Romové dělili před zákazem kočování v roce 1959 na kočovné, polokočovné a usedlé. U nás to byly kočovné nebo polokočovné skupiny olašských Romů, které k nám přišly z území dnešního Rumunska, z Valašska a Moldávie, odtud jejich název – území Valachie, po tamním zrušení otroctví – nevolnictví.
Archiv
Co je olašský rom
Olašští Romové jsou jednou z větví Romského národa. Do střední Evropy přicházeli z rumunského knížectví Valašsko od poloviny 19. století. Na českém území žije přibližně 25 tisíc olašských Romů (cca 10 % všech Romů).
Co to znamená rom
Slovo Rom/Romňi – Rom, Romka je tedy etnickým označením příslušníka romské společnosti. Dalším významem slova rom je manžel, romňi – manželka. I v dialektech skupin, které se nenazývají endo-etnonymem Rom (např. Kalo, Romaničel, Manuš, Sinto), slovo rom označuje manžela / romňi manželku.
Archiv
Jak mluví cikáni
Romové na našem území do 2. světové války mluvili českým dialektem. Ten však zanikl poté, co nacisté většinu jeho mluvčích zavraždili v koncentračních táborech. Nyní zhruba tři čtvrtiny Romů v Česku, kteří ovládají svůj jazyk, hovoří slovenským, zbytek maďarským nebo olašským dialektem.
Odkud se vzali cikáni
Kočovníkům, kteří přišli do Evropy z oblasti Indie (Romové a Sintiové), se někdy říkalo také Tataři, pohani nebo Egypťani (odtud výraz gypsies, označení je odvozeno od Malého Egypta v Byzanci). Počátkem 15. st. se objevují ve střední Evropě, kolem roku 1420 ve Francii a Itálii, 1425 ve Španělsku a počátkem 16.
Jak se rekne romsky kluk
Transkripce jiných dialektů většinou odpovídá výslovnosti oficiálního jazyka na daném území. Například slovo manuš (muž) se v romských textech publikovaných v angličtině přepisuje jako manoush nebo manush. Na rozdíl od češtiny má romština aspirované hlásky, tj. hlásky vyslovované s lehkým přídechem.
Jak oslovovat Romy
Rom je oslovení uvnitř romské komunity, tak se Romové mezi sebou oslovují. To oslovení znamená také muž, žena je Romni a v množném čísle jsou to Roma. Slovo Cikán je název Romů zvenčí, tak od nepaměti Romy nazývali lidé mimo komunitu.
Jak se řekne romsky Miluji tě
Miluji tě.
je překlad "Kamav tut.
Co znamená Gadžo
Gadžo (vysl. gadžo někdy gádžo) je v romštině označení osoby jiného než romského původu, „Nerom“. Jeho protikladem je výraz Rom.
Co znamená Mamo miri
Název příručky parafrázuje romské zvolání Mamo miri!, což znamená v češtině Mámo moje!
Jak oslovit Denisu
Jméno se domácky užívá jako Deni, Denis, Denča, Deňule, Denuš, Denda, zdrobněle pak Deniska, Denička, Deninka, Desinka, Denuška nebo Deňulka.
Co to znamená miro jilo
Překlad z romštiny: Bůh mi pomáhá.
Co znamená romský so keres
So mandar kames – Co ode mě chceš So keres – Co děláš
Co znamená romsky Kelovat
etymologieEditovat. Slovo do obecné češtiny proniklo z vězeňského argotu, tam významovým posunem ze světského kchérovat (dělat), to z romského kerel (dělat).
Co je to Denisa
Ženské křestní jméno Denisa má stejný původ jako mužské jméno Denis. Obě jména pocházejí z řečtiny. Jméno vzniklo jako odvozenina řeckého jména Dionýsos, který byl bohem vína. Překládá se pak jako "božské dítě", "bůh vína" nebo "zasvěcená bohu vína".
Jak oslovovat románu
Podle Knappové – Romek, Romy, Románek, Romík, Romíček, Romouš, Romoušek, Romča, Romka, Romčík, Mánek…
Co to znamená Chas Kar
praskat ( dřevo v kamnech ap .)
Co znamená More Gadžo
Gadžo (vysl. gadžo někdy gádžo) je v romštině označení osoby jiného než romského původu, „Nerom“. Jeho protikladem je výraz Rom.
Co znamená Kameš tě Chudel
Kames te dikhel amaro kher Príď sa pozrieť na náš byt/dom. Av te dikhel pro amaro kher.
Co znamená gadžo
Gadžo (vysl. gadžo někdy gádžo) je v romštině označení osoby jiného než romského původu, „Nerom“. Jeho protikladem je výraz Rom.
Jak říkat Denise
Jméno se domácky užívá jako Deni, Denis, Denča, Deňule, Denuš, Denda, zdrobněle pak Deniska, Denička, Deninka, Desinka, Denuška nebo Deňulka. Jméno se užívá také ve slovenštině, španělštině nebo srbochorvatštině. Anglická, německá, francouzská i holandská verze jména je Denise, ruská Denisija.
Jak oslovit Marcela
Domácky se jméno užívá jako Marci, Marca, Máca, Marcelka, Marcelinka, Marcelinda, Marcina, Marcinka apod.
Jak oslovit jménem
Oslovovat pouhým příjmením, je hrubost. Věta: „Nováková, uvařte mi kafe, prosím,“ zní hrubě, přestože je tam slovo prosím. Někteří lidé používají křestní jméno: „Jano, uvařte mi kafe, prosím. “ Jestliže tuto formu v dané společnosti všichni berou jako v pořádku, tak to respektujeme.
Co je to Chrapoun
Uplatňuje se hojně expresivita, pro nositele argotu však tato slova mohou mít i zcela neutrální význam, např. křapíček, kmotříček (muž, chlapec), chrapoun (lakomec), jamborka (žena, dívka), klabajzna (hezká žena, dívka; ústa), elpíčko (loupežné přepadení), bahno (pivo).