Jak se domluvit v Norsku?

Jak se domluvit v Norsku?

Jak se žije v Norsku

Pro Nory je vlastní bydlení velkou prioritou a pro většinu obyvatelstva je to největší výdaj. Za jídlo dají Norové průměrně 10 procent z platu, za bydlení 30 až 40 procent. Nejvíce lidí žije v domech, ale i byty jsou hodně rozšířené. Oficiální čísla říkají, že 70 procent Norů bydlí v domech a 30 procent v bytech.

Jak se přestěhovat do Norska

Pokud se chcete do Norska přestěhovat, žít tam a hledat odbornou pozici, nezbývá vám nic jiného, než se jejich jazyk naučit. "Brzy by vás přestali akceptovat a nastaly by komplikace při komunikaci s úřady," varuje Nikola. U obyčejných pracovních pozic vám ale stačí dorozumívací úroveň angličtiny.

Jak začít pracovat v Norsku

Jako občané EU máme nově povoleno vycestovat za prací a pracovat v Norsku bez omezení. Pobývat bez povolení je možné po dobu tří měsíců, případně šesti měsíců, pokud si hledáte práci a jste registrován jako žadatel o práci na úřadě práce NAV.

Jakou kartou platit v Norsku

V Norsku je zvykem platit prakticky všude a za každou drobnost platebními kartami všeho druhu. Ještě stále tu ale existuje i klasická měna v podobě norské koruny („norsk krone“, zkratka NOK, v Norsku prostě jen Kr).

Co je typické pro Norsko

Kromě řady nezapomenutelných zážitků a nádherných fotografií přidáváme i následující tipy a rady, co si pořídit v Norsku.Norský svetr.Sobí nebo losí salám.Marmelády všeho druhu.Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcíUzený losos.Písek z bílých pláží na Lofotech.

Jak se chovat v Norsku

Norsko – zvyky a společenské normy, které vás mohou překvapitPřijměte norské stravovací návyky.Vyzkoušejte zimní sporty.Naučte se milovat nádheru norské přírody.Dodržujte vzájemné odstupy při čekání ve frontách.Vyhoďte hotovost (možná i kartu) a přijměte bezkontaktní platby.Vyvarujte se povídání (tlachání)

Jak si najít práci v Norsku

Práci v Norsku můžete sehnat prostřednictvím zprostředkovatelské nebo personální agentury, sami přes internet, případně kontaktováním firem působících v Norsku. Pokud se rozhodnete využít služeb zprostředkovatelské agentury, vždy se snažte důkladně prověřit její spolehlivost.

Jaký je průměrný plat v Norsku

Norské platy patří k nejvyšším v Evropě. Průměrná mzda tady dosahuje 127 500 korun měsíčně, zatímco český průměrný plat je 34 835 korun.

Jaké jsou dané v Norsku

Sazby daně jsou v intervalu 22-53 %. Sazby DPH činí 25 % (základní sazba), 15 % (potraviny) a 12 % (osobní doprava, ubytování, poplatek z TV přijímače, vstupné do divadla, kin, muzeí apod.). Podrobnosti o daňovém systému Norska lze získat na webu norského Daňového úřadu.

Co si vzít s sebou do Norska

Potřeby na cestu autemPohodlné oblečeníPlatný pas (občanský průkaz)Platební karta (nebo hotovost v € a NOK)Hotovost (pro případ nouze)Sluneční brýle (polarizační na rybolov)ObčerstveníEnergetické nápoje pro jízdu v noci GPS (autoatlas Evropy)Zábava na cestu (hudební CD, filmové DVD)

Jak je drahe Norsko

Norsko je několikanásobně dražší ve srovnání s tuzemskými cenami. Potraviny jsou přibližně třikrát dražší (to se však projevuje na jejich kvalitě). Velmi drahé jsou taxi, hotely a výlety. Ceny za dopravu jsou také poměrně vysoké, ale u studentů a mladistvých do 26 let (youth) lze využít slevy.

Co se nesmí v Norsku

Absolutní zákaz dovozudrog.léků a jedů (povoleno pouze množství léků pro osobní potřebu)alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 60%zbraní a střeliva.ohňostrojůsavcůexotických ptáků a jiných zvířat.rostlin.

Jaké moře je v Norsku

Norsko se rozkládá v severní Evropě na západní straně Skandinávského poloostrova a na mnoha ostrůvcích v Severním moři, Norském moři, Barentsově moři a Severním ledovém oceánu.

Kde jsou v Norsku medvedi

Na odlehlém arktickém souostroví Špicberky, které se nachází přibližně 1300 kilometrů od severního pólu, žije podle oficiálních údajů z roku 2015 asi 1000 ledních medvědů.

Jak je drahé Norsko

Norsko je několikanásobně dražší ve srovnání s tuzemskými cenami. Potraviny jsou přibližně třikrát dražší (to se však projevuje na jejich kvalitě). Velmi drahé jsou taxi, hotely a výlety. Ceny za dopravu jsou také poměrně vysoké, ale u studentů a mladistvých do 26 let (youth) lze využít slevy.

Co si koupit v Norsku

10 tipů na dárky z NorskaNorský svetr.Sobí nebo losí salám.Marmelády všeho druhu.Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcíUzený losos.Písek z bílých pláží na Lofotech.Pivo z nejsevernějšího pivovaru na světě

Kde se platí nejnižší daně

Při celosvětovém srovnání jsou nejnižší daně v tzv. daňových rájích, kde se neplatí téměř žádné daně (např. Barbados, Belize nebo Seychely a Svatá Lucie).

Na co si dát pozor v Norsku

Bezpečnost: Norsko je velmi bezpečnou zemí, co se kriminality týče. Určitě je ale dobré nepodceňovat norské počasí, především v horách. Velký pozor si dejte při řízení. Silnice v Norsku jsou klikaté, občas nepřehledné a hrozí, že vám pod cestu vběhne ovce, sob nebo los.

Jak nejlépe do Norska

Nejrychlejší cesta autem do Norska vede přes Berlín, Rostock, Kodaň a několik švédských měst. Místo cesty přes Švédsko se lze do Norska přeplavit trajektem z Dánska (trasa Kodaň–Malmö).

Kdy nejlépe do Norska

Stejně jako v západní a střední Evropě je cestování nejintenzivnější v období prázdninových měsíců, tedy v červenci a v srpnu. Hodí se připomenout, že norské školní prázdniny začínají už kolem 20. června a končí kolem 20. srpna.

Čím je proslulé Norsko

Země zimních sportů, drsná krajina vikingů, okouzlují místo pro turisty, to vše je Norsko. Norsko, daleká země na severu, v nás pokaždé vyvolává lehké chvění. Snad pro svou nedostupnou krajinu fjordů a hor či historii dávných vikingů.

Co se chová v Norsku

V Norsku se pěstují ve větší míře pouze čtyři plodiny – pšenice, oves, ječmen a brambory. Velký význam má i chov dobytka, který se stává významným potenciálem norského zemědělství. Masivní chov je zaměřen na skot, ovce, soby a prasata.

Co roste v Norsku

Mezi jižními listnáči se vyskytují buky, duby, břízy, javory a vrby, dále na severu zejména břízy, a mezi jehličnany převládají především smrky a borovice. Velmi rozšířené jsou keříky borůvek, brusinek a severské ostružiny morušky.

Co se pije v Norsku

K dochucení jídel se často používá kopr, hořčice a různé majonézy. Z nápojů dominuje černá káva, pivo a skandinávská lihovina – akvavit.

Jak neplatit daně v ČR

Za rok 2018 lze při splnění zákonných podmínek snížit základ daně o dary, úroky z úvěru na bydlení, příspěvky na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření, příspěvky na životní pojištění, členské příspěvky zaplacené odborové organizaci, úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.