Jak rozmístit světla?

Jak rozmístit světla?

Jak navrhnout osvětlení

Použijte minimalistické prvky a prostor se opticky zvětší. Namísto stojících a visících lamp, které zabírají prostor, zvolte stropní nebo nástěnná svítidla. Pokud máte naopak velký byt či dům, různými svítidly s různou intenzitou světla můžete vytvořit více malých „ostrůvků“.
Archiv

Jak silné světlo do chodby

Pro osvětlení chodby v rodinném domu, nebo bytu, většinou postačí stroní svítidla s příkonem cca 12W.

Jak spočítat lumeny

Vezměte tedy počet luxů pro konkrétní místnost a vynásobte počtem čtverečních metrů, dostanete počet lumenů, který pak rozdělíte na svítidla v pokoji, např. lustr a lampy.

Jak silné světlo do pokoje

Pamatujte, pro relaxaci stačí méně světla, do 400 lumenů, což je zhruba jedna 40W žárovka. Pro práci a čtení je ale potřeba více světla, nad 700 lumenů, potřebujete tedy 60W žárovku. Aby bylo stropní svítidlo vhodné jako centrální, mělo by mít silný zdroj, tedy více než 900 lumenů, což je ekvivalent žárovky 75W.

Jak osvětlit pokoj

Do obývacího pokoje bychom měli umístit několik nepřímých zdrojů světla: Televizor, či nábytek mohou být podsvícené LED pásy, které se dají barevně podle nálady měnit. Obrazy, vitríny, knihovny, apod. se dají osvětlit pomocí bodovek nebo speciálními akcentovými nástěnnými svítidly.

Jak silné světlo

pro kuchyň nebo pracovnu je doporučeno LED osvětlení o výkonu 4 W/m2, pro obývací pokoj, dětský pokoj, ložnici, koupelnu 2 až 3 W/m2, pro sklep a chodby stačí 1 až 2 W/m2. Pro vaši představu 1 W u LED žárovky průměrně odpovídá světelnému výkonu 7-9 W klasické žárovky (čili 75-100 lumenům).

Jak silné osvětlení

Podle ČSN v konkrétních místnostech má být intenzita světla v luxech:500lx – kuchyňská linka.300lx – čtení, dětský pokoj, herna, kancelář200lx – spíž, šatna, koupelna, toaleta, jídelna.150lx – schodiště, předsíň se zrcadly, garáž s dílnou.100lx – komunikační prostory, chodby, skladiště75lx – parkovací prostor a garáž

Jak se počítá světlo

Potřebné osvětlení = plocha místnosti v m² × počet doporučené intenzity osvětlení prostoru v lx (lm)

Jak svítí 1000 lumenů

Tento údaj určuje, jak silně nám dané svítidlo bude svítit a najdete jej na balení každého svítidla, resp. mezi parametry svítidla na eshopu. Klasická 100W žárovka měla světelný tok zhruba 1000-1500lm, LED žárovka této hodnoty dosáhne při příkonu zhruba 15-18W při světelné účinnosti 70lm/W.

Jak osvětlit ložnici

Ložnice je oddechový prostor, měli bychom proto volit spíše teplé odstíny barvy světla – buď teplou bílou, nebo neutrální bílou. Toto platí pro všechny osvětlovací zóny, čili pro hlavní, funkční a dekorační osvětlení. Index podání barev Ra (CRI) by měl být minimálně 80.

Jak silné světlo do obýváku

Obývací pokoj je, na rozdíl od kuchyně, spíše místem k odpočinku, takže nepotřebuje až tak výkonné osvětlení, ale spíš možnost navození příjemné atmosféry. Proto do něj doporučujeme osvětlení o poměrném výkonu 2-3W/m2. Pokud máte obývací pokoj o ploše 20 m2, budete do něj potřebovat celkem 40-60W LED osvětlení.

Co je v obyvaku

Obývací pokoj je vybaven jak užitnými tak i okrasnými předměty – nábytkem, elektrickými spotřebiči či uměleckými předměty. Typickými jsou např. gauč, televize, skříně, stůl, počítač, knihovna, lustr, lampičky, obrazy, vázy atd.

Co to je Lumen

Lumen (zkratka lm) je jednotka světelného toku. Jedná se o odvozenou jednotku soustavy SI a je definován jako světelný tok vyzařovaný do prostorového úhlu 1 steradiánu bodovým zdrojem, jehož svítivost je ve všech směrech 1 kandela. Tento údaj je velmi důležitý.

Jak vybrat správně světlo

Dobře zvolené svítidlo by mělo ladit s nábytkem a buď prosvětlovat celý prostor, nebo dotvářet příjemnou atmosféru. Kromě designu věnujte pozornost také dalším možnostem, jako jsou stmívatelnost, úroveň stínění či nastavení směru světla. Zaměřte se i na nákup správné kompatibilní žárovky.

Co to je lumen

Lumen (zkratka lm) je jednotka světelného toku. Jedná se o odvozenou jednotku soustavy SI a je definován jako světelný tok vyzařovaný do prostorového úhlu 1 steradiánu bodovým zdrojem, jehož svítivost je ve všech směrech 1 kandela.

Co to je lux

Lux (značka lx) je fotometrická jednotka intenzity osvětlení. Jedná se o osvětlení způsobené světelným tokem jednoho lumenu dopadajícím na plochu jednoho metru čtverečního. Typická (nepřímá) denní intenzita osvětlení je 100–10 000 lx, interiérové osvětlení v domácnosti se obvykle pohybuje kolem 100–500 lx.

Jak svítí 4000K

Světlo s barevnou teplotou kolem 4000K je vhodné všude tam, kde potřebujete být aktivní. Vyzařované světlo je barevně neutrální, působí jako denní světlo. Bude se hodit do kanceláře, kuchyně, pracovny nebo chodby. Světelný tok určuje, jak silně bude dané světlo či žárovka svítit.

Co je to lumen

Lumen (zkratka lm) je jednotka světelného toku. Jedná se o odvozenou jednotku soustavy SI a je definován jako světelný tok vyzařovaný do prostorového úhlu 1 steradiánu bodovým zdrojem, jehož svítivost je ve všech směrech 1 kandela.

Jak vybrat lustr do ložnice

Lustr do ložnice

Je nejlepší sem umístit teplou bílou, která nesvítí příliš ostře, ale zároveň prostor vhodně osvětlí. Sem většinou jako centrální svítidlo postačí pouze jeden lustr či jedno stropní svítidlo. To by se mělo umístit doprostřed místnosti, aby bylo rovnoměrně rozprostřeno.

Jak si osvětlit pokoj

Do obývacího pokoje bychom měli umístit několik nepřímých zdrojů světla. Televizor, či nábytek mohou být podsvícené LED pásky. Obrazy, vitríny, knihovny, apod. se dají osvětlit pomocí bodovek.

Jak sladit obývací pokoj

Ideální je vybrat si jednu výraznější barvu, kterou vymalujete například jednu ,a ostatní ponecháte v neutrálních tónech. Pokud se výraznou barvu bojíte zvolit na tak velkou plochu, můžete si tuto touhu vykompenzovat například pestrou dekorací. Také byste se měli zamyslet, jakého dojmu chcete docílit.

Jak uspořádat obývák

Velikostně různé kusy nábytku je možné vizuálně vyrovnat například zavěšením obrazů do stejné výše, kde dominují šatní skříně anebo jiné vysoké skříňky. Tam, kde je nábytek naopak nízký, se obrazy umísťují do výše očí. Příjemné posezení lze vytvořit tak, že místa k posezení budou uspořádána kolem středu.

Co to je Lux

Lux (značka lx) je fotometrická jednotka intenzity osvětlení. Jedná se o osvětlení způsobené světelným tokem jednoho lumenu dopadajícím na plochu jednoho metru čtverečního. Typická (nepřímá) denní intenzita osvětlení je 100–10 000 lx, interiérové osvětlení v domácnosti se obvykle pohybuje kolem 100–500 lx.

Jaké světlo do místnosti

Pro základní osvětlení obytných místností se doporučuje 100 lumenů na m². V „pracovních místnostech“, jako v kuchyni, pracovně nebo v koupelně, je perfektní světelný tok až 300 lumenů na m².

Co to je candela

název jednotky je candela) je jednotka svítivosti. Je jednou ze sedmi základních jednotek soustavy SI. Je to svítivost světelného zdroje, který v daném směru emituje (vyzařuje) monochromatické záření o frekvenci 540×1012 hertzů a jehož zářivost (zářivá intenzita) v tomto směru činí 1/683 wattů na jeden steradián.