Jaké rostliny do okrasné zahrady?

Jaké rostliny do okrasné zahrady?

Co vysadit na okrasnou zahradu

Do malé okrasné zahrady se hodí například převislý habr, japonský javor, zakrslé borovice nebo magnolie, které nádherně kvetou. Středně velké rostliny a keříčky – tyto rostliny měly tvořit tzv. střední patro okrasné zahrady. Vysadit můžete například aksamitník, plamenky nebo hvozdíky.
ArchivPodobné

Jaké květiny na zahradu

Na záhonech venkovských zahrad se budou dobře cítit i jiřinky (Dahlia), proskurníky (Alcea), sluncovky (Heliopsis), krásenky (Cosmos), hvozdíky (Dianthus), kontryhele (Alchemilla), plamenky latnaté (Phlox paniculata) nebo anglické růže. Také kuchyňské bylinky a léčivky tu mají své neodmyslitelné místo.
Archiv

Jaké trvalky na zahradu

Top 10 trvalek, milujících plné slunceAstry.Rozchodník.Levandule.Krásnoočko.Řebříček obecnýTřapatka.Denivka.Pryšec myrtovitý
ArchivPodobné

Jak kombinovat rostliny v zahradě

Můžeme na záhony brambor přidat česnek, ale i mátu, a okolo záhonu vysadit aksamitník, měsíček, ale třeba i rozmarýn a tymián. No a k rajčatům nebo přímo mezi ně, vysadíme také česnek, a třeba i cibuli, či lichořeřišnici. Velice vzájemně prospěšná je i kombinace rajčat a zelí.

Co do rohu zahrady

Skvělou možností, jak vyplnit prázdný roh jsou vyvýšené záhony, které mají spoustu výhod a inspiraci na ně naleznete zde. V případě, že doma máte staré harampádí, můžete z něj vytvořit zajímavý doplněk a dekoraci pro prázdný roh. Vytvořit si můžete i krásné květinové záhony nebo jezírka s vodopádem.

Která zelenina snese stín

Mezi čtyřmi a pěti hodinami slunce je tak akorát pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu nebo fazole. Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější.

Co vysadit kolem chodníku

Do blízkosti chodníků jsou vhodné především kompaktně rostoucí druhy okrasných rostlin s hustým kořenovým balem (plevel k nim tak snadno nepronikne), bohatě a dlouho kvetoucí, případně se zajímavě zbarvenými či strukturovanými listy.

Co dát do truhlíku na jaře

Rostliny pro jarní truhlíky

K výsadbě se hodí rostliny, které snesou chladnější teploty. Vhodné jsou jarní cibuloviny narcisy, hyacinty či modřence. Skvělou volbou jsou také petrklíče a macešky. Vyberete si rostliny ve svých oblíbených barvách.

Co nesmí chybět na zahradě

5 věcí, které nesmí na vaší zahradě chybětTrávník. Kdo by nemiloval vůni čerstvě posekané trávy a ranní procházku rosou bosýma nohamaOkrasné rostliny. Jak rozzáříte vzhled vaší zahradyVodní element. Ne nadarmo se říká, že kde je voda, tam je život.Dřevo.Kámen.Pohodové posezení

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Které rostliny pěstovat spolu

Které rostliny se podporují a pěstujeme je společněOkurky a celer. Společné pěstování okurek nakládaček a celeru přináší oboustrannou spokojenost.Česnek a jahodník.Růže a levandule.Afrikán a brambory, nebo rajčata.Bazalka a okurky.Kopr a mrkev.Křen a brambory.Zelí a celer.

Které rostliny se nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.

Jak usporadat velkou zahradu

Okrasné záhony, skalky a podobné dominanty zahrady umístěte poblíž posezení v blízkosti domu. Na těchto místech se budete procházet nejčastěji, a tak si zde krásu květin užijete nejvíce. Naopak zeleninové záhony můžete umístit do vzdálenějších míst zahrady, případně je opticky napojte na estetickou zónu.

Jaký okrasný strom do zahrady

Vhodnějšího kandidáta do malých zahrad byste hledali marně. Dá se krásně tvarovat a listy na podzim vám na zahradě vykouzlí pohádkové podívání. Do menších zahrad se hodí například javor dlanitolistý, javor japonský, javor ginnala, ale i babyka a mléč.

Která zelenina nepotřebuje slunce

Vsaďte na slunce, stín a polostínNa slunci se bude dařit rajčatům, která můžete umístit ke stěně chaty a přenechat tak místo v záhonu náročnějším druhům zeleniny.Bez přímého slunce se obejde rebarbora, křen a medvědí česnek.Do polostínu zasejte špenát, salát, hrášek, kedlubnu, brokolici nebo červenou řepu.

Co do truhlíků do stínu

Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná

Co na okraj Zahonu

7 tipů na ohraničení záhonu anebo trávníkuTrávníkový lem a trávníkové obruby. Nejjednodušším způsobem, jak oddělit záhon od trávníkové plochy, je pomocí různých ukončovacích kamenů, jako jsou například trávníkové lemy a kamenné obruby.Palisády.Mulčovací kůra.Lávový mulčKameny.Dekorativní štěrk a drťGabiony.

Co vysadit na okraj Zahonu

Okraje jednobarevné, pestré i proměnlivé

Proměnlivou tvář obrubám propůjčují trvalky s krásným podzimním vybarvením – kakosty, rdesno (Persicaria affinis), pryšce (Euphorbia). Naopak celoroční zeleň přinášejí listy zimostrázu, trávničky přímořské (Armeria maritima), hvozdíků (Dianthus) a levandule.

Kdy sázet květiny do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky. V případě, že máte jistotu, že se teploty pod nulu už nedostanou, můžete květiny vysadit na balkon dříve.

Jak vytvořit ovocný sad

zákrsky: podle odrůdy a podnože vysazujeme do sponu 3-4 metry x 2,5-3 metry. Do řad s rozestupy 3,5-4,5 metru a s rozestupy jednotlivých stromů 2,5-3,5 metru. čtvrtkmeny: vysazujeme do sponu 4-5 metru x 3-4 metru, v řadách 4,5-5 metrů od sebe a s rozestupy jednotlivých stromů 2,5-3,5 metru.

Co kvete v létě na zahradě

V létě nás čeká ohňostroj barev květů vyšších trvalek, jako jsou například ostrožky, třapatkovky, kopretiny, krásnoočky, kokardy, řebříčky, čechravy, zvonky, turany, zápleváky, denivky, levandule, plamenky, šanty, šalvěje a mnoho jiných.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Co dát do venkovního květináče

Odolné kvetoucí rostliny do květináče a nádoby

Kakost, denivka nebo ořechokřídlec rovněž patří k mrazuvzdorným druhům, které rostou v květináči a kvetou v létě. Rozchodník, hvězdnice vřesovcová a pampová tráva jsou pozdní rostliny, které rozkvétají až na podzim.

Které rostliny se spolu nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.

Jak střídat plodiny na zahradě

Jednoduchá pravidla střídání

Každý rok obměňujte plodiny na záhonech podle následujících principů: plodovou zeleninu (sklízíme její plody nad zemí) střídejte s takovou, která má plody pod zemí (kořenovou) úzkolistou zeleninu (především všechny cibuloviny) střídejte se zeleninou se širokými listy.