Jak pěstovat okurky hadovky?

Jak pěstovat okurky hadovky?

Jak Vyštipovat salátové okurky

Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod. V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Jak správně pěstovat okurky hadovky

Vyžaduje záhřevné, hlinité humózní půdy dostatečně vyhnojené chlévským hnojem, nebo alespoň kompostem. Vzhledem k poměrně slabému a mělkému kořenovému systému je náročná na dostatek přístupných živin a vyrovnaný vláhový režim. Sazenice okurek předpěstujeme výsevem přímo do malých hrnků.
Archiv

Jak zalévat okurky hadovky

Okurky zalévejte vodou teplou alespoň tak, jako je sama půda, v níž jsou okurky zasety. Nikdy nezalévejte příliš studenou, nebo příliš teplou vodou. Polní okurky nepotřebují po výsadbě žádné extra zvláštní zacházení, skleníkové okurky je však třeba podpořit.
Archiv

Jak pěstovat okurky hadovky v květináči

VÝSADBA SAZENIC

Okurky mají mělkou, ale bohatě se větvící kořenovou soustavu a jsou náročné na dostatek vody a organických látek. Volíme samozavlažovací květináč – doporučujeme nádobu 50 x 50 cm a vysadit do nádoby dvě rostliny, které zajistí bohatou sklizeň a můžete sklízet častěji.
Archiv

Jak zalévat salátové okurky

Okurky zaléváme opatrnězaléváme méně často (stačí i 1x týdně), ale důkladněsprávná zálivka by měla proniknout do hloubky 10 – 20 cm.zálivce na list se vyhýbáme, abychom nepodporovali vznik plísníhlídat bychom měli také teplotu vody – ledová voda rostlinám nesvědčí

Jak pěstovat salátové okurky ve skleníku

Okurky ve skleníku

Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15–20 cm), avšak rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, zemina by tedy měla být stále vlhká.

Co potřebují okurky

Okurky jsou, jako všechny plodové zeleniny, náročné na výživu, navíc ale ještě potřebují dostatek organické hmoty v půdě. Nejlépe jim vyhovuje záhon na plném slunci, který by měl být zpracovaný do hloubky a obohacený zarytým kompostem (i ne zcela rozloženým).

Jaké hnojivo použít na okurky

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Jak pěstovat salátové okurky venku

Nejlépe jim vyhovuje záhon na plném slunci, který by měl být zpracovaný do hloubky a obohacený zarytým kompostem (i ne zcela rozloženým). Na jaře se pod kořeny zarývá koňský hnůj, který má za cíl prohřát půdu v oblasti kořenů. Toto opatření. ale při pozdějších termínech výsadby není nutné.

Kdy sázet okurky hadovky ven

Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.

Jak pěstovat okurky hadovky na balkoně

Vyséváme do výsevného substrátu po jednom semenu přímo do květináčků nebo sadbovačů. Můžeme předpěstovat za oknem doma. Sazenice se předpěstují po dobu 12 – 16 dní a vhodná teplota pro klíčení semen je 15 – 18 °C. Nasazené sazenice budeme ven umisťovat až po 15.

Kdy vysazovat hadovky

Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.

Jak vysoko nechat růst okurky

Na síti je můžete úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. Je však třeba dodržet určité zásady. Základem opěrné konstrukce jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–3 m od sebe. Výška kůlu po zatlučení má mít 2 m.

Kdy sázet okurky hadovky

Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.

Jak daleko od sebe sázet okurky Salátovky

jsou náročné na vlhkost a zálivku. polévejte je ke kořenům, ne na listy. tvoří hustý porost, proto sázejte cca 8 rostlin okurek nakládaček na 1 čtvereční metr ve vzdálenosti 10 – 20 cm a zhruba 3 – 4 rostliny salátových okurek v řádcích širokých 30 – 40 cm.

Kdy se sklízí salátové okurky

Sklizeň okurek začíná přibližně 12 týdnů po výsevu. U salátovek sbíráme plody dlouhé 15 – 20 cm. Nakládačky sklízíme při délce 2,5 – 7 cm nebo když mají vhodnou velikost pro naložení do láku. Pokud necháme na rostlině příliš dlouho zralé plody, mohou rostliny "shodit" plody v mladém stádiu.

Jak hnojit okurky hadovky

Okurky potřebují půdu bohatou na živiny, takže pokud před výsadbou či vysetím přihnojíte zeminu pomocí minerálního hnojiva, určitě neuděláte chybu. Použít můžete také prohřátý chlévský hnůj, speciální hnojiva nebo hnojivo z droždí.

Jak hluboko koření okurky

Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15–20 cm), avšak rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, zemina by tedy měla být stále vlhká. Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy.

Kdy zasadit okurky na balkon

Vysazené rostliny do nádob umisťujeme na vhodné chráněné a slunné stanoviště (nejlépe u jižně orientované zdi), až v druhé polovině května, kdy již nehrozí mrazíky. Navíc vybíráme bezvětrné stanoviště, vítr zvyšuje nadměrně transpiraci a poškozuje velké a měkké listy okurek.

Jak často zalévat salátové okurky

Okurky ocení zálivku, kterou budeme provádět spíše méně často, zato vydatně a důkladně. Rostlina si pak vytvoří lepší kořenový systém. Okurky stačí zalévat 1–2x týdně tak, aby se voda dostala cca 10–20 cm pod povrch půdy.

Kdy vyset okurky hadovky

Okurky jsou teplomilné, obecné doporučení vysévat po 15. květnu – tedy po přechodu pozdních jarních mrazíků, ovšem platilo zejména v minulosti, kdy ještě plíseň okurková neohrožovala úrodu.

Jak daleko od sebe okurky hadovky

Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod. V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Čím zalévat okurky

Zalévejte nejlépe večer nebo ráno odraženou vodou – při použití studenější vody ze studny či vodovodu by rostliny mohly utrpět teplotní šok, a zbrzdit se v růstu i plodnosti. Voda z vodovodu navíc může obsahovat menší množství chlorové látky, již okurky snáší velice špatně.